Публікації

ЧОГО ЧЕКАТИ У 2020

ЧОГО ЧЕКАТИ У 2020

Новий рік обіцяє бути сповненим змінами та подіями, з огляду на рішення, які вже ухвалило чи планує ухвалити керівництво країни. «Лиманські факти» зібрали для вас нововведення, що почали діяти вже з 1 січня 2020 року, або будуть упроваджені протягом року. 

ЗРОСТАННЯ МІНІМАЛЬНОЇ ЗАРПЛАТИ ТА ПРОЖИТКОВОГО МІНІМУМУ

Відповідно до Закону України «Про державний бюджет на 2020 рік» мінімальна заробітна плата громадян України збільшилася на 550 грн і з 1 січня становить 4723 грн. Однак протягом року вона не зростатиме, на відміну від прожиткового мінімуму, із яким пов’язано чимало інших соціальних виплат. Так, станом на 1 січня прожитковий мінімум сягнув 2027 грн, з 1 липня  вже буде  2118 грн,  з 1 грудня – 2189 грн.

Відповідно прожитковий мінімум змінюватиметься і для різних соціальних та демографічних груп населення. Наприклад, для дітей віком до 6 років з 1 січня він становить 1779 грн, із 1 липня становитиме 1859 грн, із 1 грудня — 1921 грн. Для дітей віком від 6 до 18 років із 1 січня – 2218 грн, з 1 липня — 2318 грн, з 1 грудня — 2395 грн. Для працездатних осіб прожитковий мінімум станом на 1 січня сягає 2102 грн, з 1 липня — 2197 грн, з 1 грудня — 2270 грн. А для осіб, які втратили працездатність, суми такі: з 1 січня – 1638 грн, з 1 липня — 1712 грн, а з 1 грудня — 1769 грн.

ЗРОСТАННЯ ВИМОГ ДО СТАЖУ ТА ЗБІЛЬШЕННЯ ПЕНСІЙ

Призначення пенсії здійснюється з урахуванням двох умов: досягнення пенсійного віку та наявності достатнього страхового стажу. Із 2018 р. в Україні триває пенсійна реформа, відповідно до якої постійно збільшується необхідний пенсійний стаж. Тому з 2020 р. на пенсію за віком можуть розраховувати громадяни, які мають стаж не менше ніж 27 років. У 2019 р. достатньо було офіційно відпрацювати 26 років.

Крім того, уряд запланував підвищити мінімальну пенсію на 131 грн до кінця року. Станом на           1 липня вона становитиме 1712 грн, а з 1 грудня підвищиться до 1769 грн. Зауважимо, що до липня пенсія залишиться на рівні 1638 грн, погодженого у грудні 2019 року.

ГРОШОВА ДОПОМОГА ТА ДОПЛАТИ ВЧИТЕЛЯМ

Новий рік несе хороші новини для освітян. Відповідно до постанови Кабміну «Про виплату допомоги вчителям закладів загальної середньої освіти», молоді вчителі зі стажем до 10 років наприкінці року отримають майже 21 тис. грн грошової допомоги. Це становить 10 прожиткових мінімумів для працездатних осіб станом на 1 січня 2020 року. Молоді педагоги отримають кошти за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам, яка має на меті покращити соцзахист окремих категорій медпедпрацівників шкіл загальної середньої освіти.

Також доплату розміром у 20 % від окладу отримуватимуть учителі, які  2019 року успішно пройшли зовнішнє оцінювання професійних компетентностей – сертифікацію педагогічних працівників. Додаткові кошти будуть нараховуватися працівникам освіти протягом трьох років, поки діє відповідний сертифікат.

ВИЇЗД ДО РОСІЇ ЗА ЗАКОРДОННИМ ПАСПОРТОМ

На територію Російської Федерації з 1 березня 2020 року можна буде виїхати лише за  біометричним паспортом. Як пояснив міністр закордонних справ України Вадим Пристайко, такий захід дозволить зменшити час проходження прикордонного контролю кожної особи та дасть додаткові гарантії безпеки.

«Втрата старої аналогової „книжечки“ — це 9 кіл пекла бюрократії для повернення в Україну. Цифрова база даних з біометричними паспортами — це швидкий і дієвий інструмент допомоги від наших консулів», – заявив В. Пристайко в соцмережі «Twitter».

Повернутися до України можна буде і без закордонного паспорта, а за внутрішнім паспортом чи свідоцтвом про народження.

КРИМІНАЛЬНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА ВОДІННЯ В НЕТВЕРЕЗОМУ СТАНІ

Відповідний закон мав би запрацювати з 1 січня 2020 року, однак в Офісі президента зазначили, що необхідно підготувати правоохоронну систему до дії нових правил. Тож з 1 липня 2020 року керування транспортним засобом напідпитку буде вважатися злочином, а не просто адміністративним правопорушенням. За перше порушення штраф становитиме 17-34 тис. грн та позбавлення водійських прав терміном від 1 до 3 років, у разі повторного – 51 тис. грн та позбавлення водійських прав строком від 2 до 3 років. Якщо ж водій спричинив ДТП, у результаті якого постраждалий зазнав тяжких тілесних ушкоджень чи яке призвело до смерті особи, то чинності набуває ще й норма закону, яка передбачає позбавлення волі на строк від 3 до 8 років.

Важливим також є факт, що за їзду в нетверезому стані особа отримає судимість, а інформація про притягнення до кримінальної відповідальності зберігається в електронних базах даних протягом усього життя.

ПОЗБАВЛЕННЯ ВОЛІ ТА НОВІ ШТРАФИ ЗА ЗНУЩАННЯ НАД ТВАРИНАМИ

За українським законодавством, за жорстоке  поводження з тваринами передбачена адміністративна та кримінальна відповідальність. Наприклад,  мінімальні порушення у вигляді побоїв і знущань можуть спричинити за собою покарання від 3400 до 5100 грн із конфіскацією тварини, якщо її життя знаходиться під загрозою. Групове знущання передбачає штраф у розмірі 8500 грн або адміністративний арешт до 15 діб з конфіскацією тварини, за потреби.

За найбільш жорстоке поводження (вбивство) правопорушникові можуть присудити обмеження волі від 6-ти місяців до 3 років. У разі, якщо насильства було скоєно у присутності дітей, запобіжний захід передбачає від 3 до 5 років позбавлення волі. За повторні, колективні знущання стосовно двох і більше тварин покарання може сягати 8 років позбавлення волі.

 Однак, щоб справа дійшла до суду і порушник був покараний, попередньо необхідно зафіксувати жорстоке поводження з тваринами на фото чи відео, знайти свідків, узяти їхні контактні дані, указати контактні дані власника та написати заяву до поліції.

РЕЄСТРАЦІЯ ДИТИНИ  – ЛИШЕ ЗА ОДНІЄЮ ЕЛЕКТРОННОЮ ЗАЯВОЮ

З початку 2020 року в 11 містах України почали тестувати проєкт «е-Малятко». Цей проєкт має на меті скоротити бюрократичні перепони, пов’язані з народженням дитини, до мінімуму. Так, заповнивши одну електронну заяву в пологовому будинку, можна отримати 10 послуг держави, пов’язаних із народженням дитини. Серед них:

  • державна реєстрація народження дитини;
  • реєстрація місця проживання дитини;
  • призначення допомоги при народженні;
  • реєстрація дитини в електронній системі охорони здоров’я;
  • реєстрація дитини в Державному реєстрі фізичних осіб — платників податків;
  • отримання посвідчень батьків багатодітної сім'ї та дитини з багатодітної сім'ї;
  • визначення походження народженої дитини, батьки якої не перебувають у шлюбі між собою;
  • визначення належності дитини до громадянства України;
  • присвоєння дитині унікального номера запису в Єдиному державному демографічному реєстрі;
  • призначення допомоги багатодітним сім'ям.

Проєкт «е-Малятко» втілюють у Києві, Дніпрі, Харкові, Одесі, Запоріжжі, Рівному, Кривому Розі, Львові, Луцьку, Вінниці та Маріуполі.

НАСТУПНИЙ ЕТАП МЕДИЧНОЇ РЕФОРМИ

З 1 квітня 2020 року за направленням сімейного лікаря громадяни України зможуть отримувати спеціалізовані послуги лікарів безкоштовно.

Зокрема, у Міністерстві охорони здоров’я пообіцяли, що держава сплачуватиме такі послуги: екстрена допомога; консультації у спеціалістів (від алерголога до ортопеда) для дітей і дорослих, стоматологічна допомога, медреабілітація; обстеження дорослих для раннього виявлення онкозахворювань (мамографія, бронхоскопія тощо); діагностика та хіміотерапія для дітей і дорослих; діагностика та радіотерапія для дітей і дорослих; екстракорпоральний гемодіаліз (метод очищення крові); хірургія у стаціонарі для дітей і дорослих; стаціонарна допомога дорослим і дітям з нехірургічними захворюваннями; допомога при гострому мозковому інсульті; допомога при інфаркті; допомога при пологах; допомога новонародженим у складних неонатальних випадках; психіатрична та наркологічна допомога для дітей і дорослих у стаціонарі; лікування дорослих і дітей з туберкульозом; діагностика, лікування та супровід людей, які живуть з ВІЛ; лікування з використанням замісної підтримувальної терапії для людей із психічними та поведінковими розладами, отриманими внаслідок вживання опіоїдів; паліативна та мобільна паліативна допомога для дітей і дорослих; медична реабілітація для передчасно народжених або народжених хворими немовлят; медреабілітація для дітей і дорослих з ураженням рухового апарату/нервової системи.

Крім того, пацієнт із направленням від терапевта має змогу звернутися для отримання спеціалізованої допомоги до будь-якого медичного закладу України, що має угоду з НСЗУ.

ШТРАФИ ДЛЯ «ЄВРОБЛЯХЕРІВ»

З 1 січня із власників нерозмитнених автомобілів на іноземній реєстрації офіційно можуть стягувати штрафи від 85 до 170 тис. грн. А якщо таке авто використовується в комерційних цілях, то додатково ще доведеться платити 34 тис. грн.

ГРОШІ ЗА ВИКРИТТЯ КОРУПЦІЇ

З нового року набула чинності поправка до Закону України «Про запобігання корупції» стосовно викривачів корупції, яка передбачає, що громадяни можуть отримати грошову винагороду за повідомлення про факт корупції, але за умови, якщо   корупційні дії посадовця були на суму понад 10 млн грн. Тоді держава обіцяє виплату в розмірі, що становить 10% від суми викритого злочину, хоча точний розмір визначатиме суд.

РІВЕНЬ «МОЛОДШИЙ БАКАЛАВР» ПІСЛЯ ТЕХНІКУМУ

В українських коледжах та технікумах із 2020 року вперше почнуть готувати фахових молодших бакалаврів.

Відповідно до Закону України «Про фахову передвищу освіту» із 2020 року студенти більше не матимуть змоги здобувати освітньо-кваліфікаційний рівень молодший спеціаліст, лише – молодший бакалавр. Крім того, скасують вікові обмеження для вступу на бюджетну форму навчання, тобто дорослі також зможуть опанувати нову професію за рахунок держави. Оскільки в них немає сертифікатів ЗНО, вони можуть вступити до технікуму чи коледжу, склавши іспити в навчальному закладі. Держава профінансує здобуття повної загальної середньої освіти за спеціальностями, які становлять особливу необхідність. Також у коледжах запровадять корпоративне управління та створять наглядові ради, які опікуватимуться питаннями стратегії розвитку закладів, пошуку додаткових джерел фінансування та впливу на керівництво, у разі необхідності.

НОВІ ВИМОГИ ДЛЯ ВСТУПНИКІВ ДО ЗАКЛАДІВ ВИЩОЇ ОСВІТИ

Цього року для абітурієнтів дещо змінили умови вступу до закладів вищої освіти. Наприклад, щоб потрапити на навчання за бюджетні кошти, вступник має набрати щонайменше 125 балів. Для здобуття освітньо-кваліфікаційного рівня бакалавр можна буде подавати сертифікати ЗНО чотирьох років: 2017 (крім іноземних мов), 2018, 2019 та 2020 р. з усіх предметів. Загалом абітурієнти зможуть подавати п’ять заяв на будь-які спеціальності й до будь-яких вишів. Подавати заяви онлайн  через електронний кабінет матимуть можливість і вступники в магістратуру після бакалаврату та вступники-пільговики. На більше ніж 80 спеціальностей вступники в магістратуру складатимуть єдиний вступний іспит за технологією ЗНО.
У вас є, що нам розповісти?
Поділіться з нами, заповнивши форму!