Публікації

ДОЛЯ ЗАКЛАДІВ КУЛЬТУРИ У НОВОСТВОРЕНИХ ОТГ: ДО КОГО ДЕЦЕНТРАЛІЗАЦІЯ ПОВЕРНУЛАСЯ СПИНОЮ?

ДОЛЯ ЗАКЛАДІВ КУЛЬТУРИ У НОВОСТВОРЕНИХ ОТГ: ДО КОГО ДЕЦЕНТРАЛІЗАЦІЯ ПОВЕРНУЛАСЯ СПИНОЮ?

Після переформатування меж районів та утворення громад усі установи культури, медицини та освіти, які раніше фінансувалися з держбюджету, опинилися в невизначеному стані. З одного боку, їх мають прийняти на баланс ОТГ, на території яких вони розташовані, а з іншого, утримання цих закладів повністю лягло на місцеві бюджети, яких навіть теоретично не може вистачити на все. Першими під удар потрапили установи культури.

КУЛЬТУРНІ ВТРАТИ В МЕЖАХ КОЛИШНЬОГО ЛИМАНСЬКОГО РАЙОНУ

Найбільш резонансною подією на початку 2021 року, що викликало хвилю обурення в місцевих жителів, стало закриття Лиманської районної музичної школи в Доброславі. 31 грудня 16 учителів отримали трудові книжки, а 140 дітей втратили улюблене місце навчання. Та, як виявилося, музична школа – не єдина жертва децентралізації.

У селі Трояндове, яке нині у складі Доброславської ОТГ, вирішили, що культурне дозвілля не потрібне, і закрили Будинок культури. Про це написала ексдиректорка Олена Полюга на сторінці закладу у Facebook: «Зустріли 2021 рік зі сподіваннями на краще, але не так сталося, як гадалося. Із 12 січня припинив роботу наш Трояндівський СБК. Після проведення інвентаризації, мною, як матеріально-відповідальною особою, були передані ключі від Будинку культури представникові Доброславської селищної ради Вадиму Главацькому. А ми, працівники, отримали трудові книжки із записом: “Доброславська селищна рада звільнила із займаних посад у зв`язку із реорганізацією згідно з п. 1 ст. 40 КЗпП України”. На запитання до Доброславської селищної ради, чому нас звільнили, а не перевели, як працівників дитячого садка "Малятко", я отримала відповідь, що, зі слів в.о. голови села Ольги Миколаївни Чеботарьової (наразі старости) їм стало відомо, що Трояндівський будинок культури не співпрацював із сільською радою. Мої пояснення стосовно співпраці ніхто не хотів слухати».

Сумна доля спіткала і єдину бібліотеку в селі Корсунці, яке входить до складу Красносільської ОТГ. На сесії 4 січня більшість депутатів проголосували за те, щоб віддати приміщення бібліотеки під кабінет старости села. Депутати, які були проти такого рішення, аргументували свою позицію тим, що  установу відвідували не лише діти, але й багато людей похилого віку, які не зможуть їздити в бібліотеку в Красносілці. Однак докази меншості депутатів на сесії проігнорували.

Після всіх цих випадків залишається тільки зітхнути: хотіли, як краще, а постраждали в підсумку люди.

УПРАВЛІННЯ КУЛЬТУРИ У ФОНТАНСЬКІЙ ОТГ

Варто зазначити, що не для всіх громад рік почався із закриттів. У Фонтанській ОТГ, наприклад, створили новий орган для регулювання сфери культури і поки що закривати нічого не планують. Усі обов’язки в цьому плані на себе взяло Управління культури, молоді і спорту, яке зареєстровано як окрема юридична особа при виконкомі Фонтанської сільської ради. Очолила нову структуру молода й перспективна Євгенія Пелипенко,  яка до цього керувала Крижанівським будинком культури.

«Сфера відповідальності управління –  розвиток культури, корисного дозвілля, створення умов для самореалізації та розвитку потенціалу нашої молоді, зокрема і в спорті», – пояснила очільниця Фонтанської ОТГ Наталія Крупиця.

Крім того, у бюджеті громади є окрема стаття видатків на культуру. Наприклад, цього року передбачили 4,3 млн грн на функціонування будинків культури та бібліотек, 1,4 млн грн – на Школу мистецтв і майже 2 млн грн – на розвиток спорту.

«Плануємо, що при спортивному клубі працюватимуть секції футболу, вітрильного спорту, баскетболу та боксу. Це поки що. Зупинятися на цьому ми не маємо наміру. Потреб і планів у цій сфері багато. Головне, щоб були можливості. І ми будемо шукати шляхи залучення додаткових коштів до бюджету ОТГ. Так що працюємо, друзі! Є бачення, досвід і головне – бажання», – додала Наталія Крупиця.

АМБІТНІ ПЛАНИ НА КУЛЬТУРУ Й ДОЗВІЛЛЯ У ФОНТАНСЬКІЙ ОТГ

Про те, у якому стані зараз перебувають установи культури в селах Фонтанської ОТГ та які плани на найближчий час в Управління культури, «Лиманські факти» дізналися у Євгенії Пелипенко.

- Ви вже напевно побували в усіх селах громади, розкажіть, будь ласка, які заклади культури є наразі в кожному населеному пункті?

- У Фонтанській ОТГ зараз функціонують три будинки культури. Найвідоміший і один із найкращих будинків культури – Фонтанський, за ним – Крижанівський, і зовсім скромний – у Новій Дофінівці. До речі, Дофінівський БК досі працює без води й опалюється вугіллям, тож насамперед ми розглядатимемо можливість його газифікації.

На всі заходи ми будемо організовувати гастролі колективів із клубів, які працюють, щоб ніхто із жителів сіл ОТГ не залишився без уваги.

Окрім зазначених установ, до нас в управління перейшли бібліотеки сіл Світле, Олександрівка, Крижанівка, дві філії у Фонтанці (один із яких не працює) і Вапнярка. У Світлому бібліотека дуже маленька, вона знаходиться в початковій школі й розрахована переважно на молодших школярів. В Олександрівці на цей час немає бібліотекаря.

У Вапнярці бібліотека розташована в окремій будівлі та має два приміщення. Наразі ми думаємо над тим, як можна задіяти її для організації дозвілля. Зрозуміло, що в читальній залі неможливо проводити уроки танців, однак організувати гурток з рукоділля або навіть студію малювання – цілком імовірно.

- Що буде із закладами культури у Фонтанській ОТГ? Чи закриються вони, як це відбувається з початку року в інших громадах?

- Одразу зазначу, що ми нічого не плануємо закривати. Більше того, ми розглядаємо можливість створення публічної бібліотеки з філіалами в кожному населеному пункті. З амбітних планів – будівництво стадіонів у Фонтанці та в Олександрівці.

- Як та які секції працюють у клубах зараз?

- Під час локдауну ми перенесли частину занять онлайн, як тільки відбудеться послаблення карантинних заходів, ми відновимо роботу.

Наразі в ОТГ ми не можемо створити ДЮСШ подібну до тієї, що функціонувала в районі, але заняття спортом будуть проводитися у спортивному клубі в Крижанівці. Раніше в ньому була секція вітрильного спорту «Вітер змін» і футбольна команда «Бразил», а цього року до нас додасться ще одна команда з Фонтанки «Чорноморська Рів'єра», баскетбольна секція на базі Фонтанської школи і секція боксу. Надалі ми плануємо ще розширювати клуб.

В Олександрівці теж є футбольний клуб, але, на жаль, немає стадіону. Крім того, є танцювальний колектив, керівниця якого була працевлаштована в Доброславі, однак потрапила під скорочення. Зараз ми шукаємо можливість працевлаштувати її в один із наших клубів, щоб колектив зміг продовжити заняття.

У Фонтанці на базі Будинку культури працює Школа мистецтв. Спочатку це був філіал музичної школи, але в серпні минулого року вона стала існувати як окремий навчальний заклад. Діти можуть отримати тут освіту за двома напрямами: музичну по класу баяна та фортепіано й образотворчу. Школа працює  за принципом загальноосвітньої та видає свідоцтво про закінчений курс навчання.

Наше управління тільки починає роботу, але в нас уже багато планів, які ми поступово будемо реалізовувати на благо нашої громади.
У вас є, що нам розповісти?
Поділіться з нами, заповнивши форму!