Публікації

ДРУГИЙ ЕТАП МЕДИЧНОЇ РЕФОРМИ: ЯК ЗМІНИЛАСЯ РОБОТА МЕДЗАКЛАДІВ РАЙОНУ

ДРУГИЙ ЕТАП МЕДИЧНОЇ РЕФОРМИ: ЯК ЗМІНИЛАСЯ РОБОТА МЕДЗАКЛАДІВ РАЙОНУ

З 1 квітня в Україні розпочався другий етап медичної реформи. Чи змінилася робота реформованої районної лікарні та чи продовжать свою діяльність сільські амбулаторії в Лиманському районі, розбиралися кореспонденти газети «Лиманські факти».  

Минулого місяця Лиманська Центральна районна лікарня (ЦРЛ) у Доброславі уклала договір із Національною службою здоров’я України (НСЗУ) та почала отримувати від неї кошти.

 «Фінансування цього року відбувається по-іншому. Якщо раніше ми отримували медичну субвенцію, то зараз отримуємо кошти від НСЗУ по пакетах послуг, на які ми уклали з ними договір. На сьогодні в нас доступні 10 пакетів послуг. Серед них: хірургічні операції в стаціонарних умовах; стаціонарна допомога без проведення хірургічних  втручань; медична допомога при пологах; амбулаторна спеціалізована та високоспеціалізована медична допомога, включаючи реабілітацію та стоматологічну допомогу; гістероскопія; езофагогастродуоденоскопія; колоноскопія; цистоскопія; діагностування, лікування та супровід осіб із ВІЛ; стаціонарна паліативна медична допомога», – розповіла головна лікарка Лиманської ЦРЛ Тетяна Таран.

Усі послуги, які увійшли до цих пакетів, мають надаватися безкоштовно.

Проте такі зміни у фінансування районної лікарні призвели до неочікуваних наслідків для деяких жителів району. Так, у результаті укладання цього договору у Фонтанці скасували ставку єдиного лікаря-стоматолога. Жителі села були вкрай обурені такою новиною, тому що тепер у них немає спеціаліста, до якого можна було б звернутися в разі необхідності.

 Тетяна Таран пояснила це тим, що лікарня підписала пакет послуг «Амбулаторна допомога», до якого входить і стоматологічна допомога. Тобто якщо пацієнт звернеться до одного з трьох лікарів-стоматологів у ЦРЛ, він отримає безкоштовну допомогу, яка передбачена договором.

Річ у тім, що НСЗУ платить лише за надану послугу. Устаткування лікарні, фінансування комунальних витрат, ремонт, купівля обладнання, програмного забезпечення та підвищення кваліфікації лікарів – це інвестиція власника. Тому утримувати стоматологів по району для районної лікарні – дуже велике фінансове навантаження.

 «Коли ми зробили економічний розрахунок, то з’ясували, що нам не вистачить коштів, які ми будемо отримувати від НСЗУ, щоб надавати стоматологічну допомогу по всьому Лиманському  району. Тому ми залишили стоматологів саме в нашому закладі охорони здоров’я», – додала очільниця Лиманської ЦРЛ.

Варто зазначити, що таким вузьким спеціалістам, як стоматологам, що хочуть продовжувати надавати свої медичні послуги, треба створити власні ФОПи й також укласти договір із НСЗУ.

Що ж стосується діяльності сільських амбулаторій загалом, то, як пояснила головна лікарка ЦПМСД Еліна Концева, другий етап медичної реформи ніяк не змінив їхню роботу. Із НСЗУ вони співпрацюють уже три роки.

Механізм такий: «Ми працюємо по договору та отримуємо кошти за кількістю укладених декларацій. Щомісяця суми можуть відрізнятися через те, що, наприклад, одна декларація додалася, а два пацієнти змінили сімейного лікаря. 5 числа кожного місяця ми отримуємо звіт від НСЗУ, звіряємо його зі своїм із “МІС” (медична інформаційна система), надсилаємо підписаний звіт, і 10 числа отримуємо кошти на свій рахунок. Проблем із фінансуванням та скороченням медичного персоналу немає», – зазначила Еліна Концева.




У вас є, що нам розповісти?
Поділіться з нами, заповнивши форму!