Публікації

ФАЄР-ШОУ Й ТАНЦІ БІЛЯ ВОГНИЩА: У НОВІЙ ДОФІНІВЦІ З РОЗМАХОМ ВІДСВЯТКУВАЛИ ІВАНА КУПАЛА

ФАЄР-ШОУ Й ТАНЦІ БІЛЯ ВОГНИЩА: У НОВІЙ ДОФІНІВЦІ З РОЗМАХОМ ВІДСВЯТКУВАЛИ ІВАНА КУПАЛА

Близько 20 років жителі Нової Дофінівки влаштовують традиційні народні гуляння на Івана Купала, на які з’їжджаються туристи й гості з району. «Лиманські факти» відвідали цьогорічне святкування та разом зі всіма водили хороводи навколо дерева-символа, співали купальські пісні, плели доленосні віночки та пускали їх на воду.

Місце для зустрічі на Івана Купала вже кілька років незмінне – це місцевий стадіон, який знаходиться на узбережжі Великого Аджалицького лиману, де розмістили імпровізовану дерев’яну сцену, прикрашену трьома купальськими колесами з очерету.

Увагу привернули два баркаси: один на березі, заповнений, інший – у воді біля невеликого насипного піщаного пірсу. Як ми потім дізналися, це робота новодофінівських активістів та підприємців, які вирішили упорядкувати цю територію. За словами одного з ініціативних мешканців Дмитра Петюка, ці два баркаси, із яких під час свята не вилазили діти, попросили в місцевого рибгоспу й отримали їх безкоштовно, а вже за свої гроші розфарбовували й полагодили. Крім того, близько 20 місцевих жителів цілий тиждень у свій вільний від роботи час допомагали облаштовувати територію для майбутнього свята: збирали сміття, очищували територію від очерету, за допомогою техніки робили з’їзди до берега лиману та майданчики для машин.

Концерт розпочався о 18:45, відкрив його колектив дітей із Чорноморського піснею про Івана Купала. Також виступали діти з Фонтанського будинку культури, співали й танцювали вихованці Новодофінівського клубу. Яскравим сюрпризом для місцевих жителів виявися запальний танець виховательок дитсадочка, який вони виконали під пісню «Королева ночі», чим викликали неабияке захоплення в публіки.

Трохи згодом у величезному хороводі під купальську пісню об’єдналися дівчата й жінки різного віку. Водили хоровод навколо молодого деревця, яке потім прикрасили різнокольоровими стрічками. Це дерево символізує Марену – одну з основних героїнь  свята, що уособлює жіноче начало.

Коли почало смеркатися, Перелесник (ще один герой свята, що уособлює собою кохання) заграв на сопілці, зазиваючи дівчат до води. Його цього року втілив ідейний керівник етнографічних свят у Лиманському районі та керівник одеської керамічної студії Олександр Гаркавченко. На пірсі зібралися охочі дізнатися свою долю – пустити свій віночок із свічкою на воду. За повір’ями, якщо  він плистиме добре, а свічка добре горітиме, то майстриня вийде заміж, якщо крутитиметься на місці, то чекатиме наступного року, а якщо потоне – не вийде заміж взагалі. На щастя, жоден із віночків не потонув. «Шкода, що свято зараз стало більш формальним, бо в давні часи його святкували у дичині, зараз трохи втратився його первісний народний дух», – поділився Олександр.

І ось нарешті фаєр-шоу! Тендітні дівчата та широкоплечі хлопці зі щирою посмішкою крутили палаючі предмети. Подібно до них у стародавні часи хлопці підпалювали старе колесо й пускали його з гори або крутили на стовпі, імітуючи рух сонця небом. Цим же артистам дісталося право підпалити Купальське вогнище, яке одразу вщент оточив натовп із телефонами. Після цього близько пів тисячі людей вдарилися в танці, які тривали майже до ранку.

Поліція спостерігала за всім цим дійством зверху, а поки ніч вступала у свої законні права, у небо відносилися іскри величезного вогнища на честь давніх богів. І хоч сьогодні свято Івана Купала втратило своє первісне значення, такі гуляння свідчать, що пам'ять про давні українські традиції й досі жива.


Галерея




У вас є, що нам розповісти?
Поділіться з нами, заповнивши форму!