Публікації

ФОНТАНСЬКА ТЕРИТОРІАЛЬНА ВИБОРЧА КОМІСІЯ ПОБИЛА РЕКОРДИ ЗА КІЛЬКІСТЮ ПОРУШЕНЬ

ФОНТАНСЬКА ТЕРИТОРІАЛЬНА ВИБОРЧА КОМІСІЯ ПОБИЛА РЕКОРДИ ЗА КІЛЬКІСТЮ ПОРУШЕНЬ

8 жовтня відбулося засідання Фонтанської територіальної виборчої комісії (ТВК). Захід, початок якого було призначено на 18.00, закінчився аж через десять годин – на початку п'ятої ранку і супроводжувався безліччю конфліктів. Вибухонебезпечна ситуація у Фонтанській ТВК спостерігається під час кожного засідання, а рішення комісії вже оскаржуються в судах. 

ПОРУШЕННЯ З ПЕРШИХ МОМЕНТІВ

Три головні питання, які мали розв’язати на засіданні Фонтанської ТВК, яке згодом перетворилося на нічний марафон, – це затвердження бюлетеня, жеребкування та розподіл посад у дільничних комісіях.

Порушення почалися вже з першого пункту – під час затвердження бюлетеня. Згідно з трафаретом Центральної виборчої комісії (ЦВК), кожен виборець має поставити нуль, а після того написати номер кандидата партії, за якого віддає свій голос. Фонтанський бюлетень не відповідав шаблонам ЦВК, тож територіальній комісії довелося його переробляти. Після двогодинної перерви члени комісії, зрештою, затвердили зовнішній вигляд бюлетеня.

Другий конфлікт виник щодо однієї кандидатки на посаду голови ОТГ, Світлани Крупиці, яка є клоном очільниці Крижанівської сільради Наталії Крупиці. Історія виглядала детективною.  Спочатку Світлана Крупиця зареєструвалася, потім до комісії надійшла її заява про те, що вона хоче зняти свою кандидатуру, а ще через два дні надійшла нова заява про те, що вона  продовжить «боротьбу» на виборах. Більшість членів комісії, які, на думку учасників перегонів, працюють в інтересах Наталії Мішиної, зробили все, аби «клон» Крупиці залишився в списку претендентів на посаду голови Фонтанської ОТГ.

До речі, відповідно до закону, текст виборчого бюлетеня затверджується не пізніше ніж за 17 днів до дня голосування, але якщо є судові суперечки з реєстрації кандидатів, бюлетень мають затвердити лише після рішення суду. На момент затвердження бюлетеня 8 жовтня в суді все ще перебувала справа про реєстрацію Світлани Крупиці. Тобто, затвердження бюлетеня стало черговим порушенням з боку комісії.

ТАЄМНИЧЕ ЗНИКНЕННЯ

Але справжній детектив відбувався пізніше. Коли підійшли до обговорення найважливішого питання – розподілу посад у дільничних комісіях, голова комісії Олена Денисенко попросила п'ятнадцятихвилинну перерву й...  зникла на три години.

«Куди пропала голова комісії, ніхто не знав. Ми шукали її скрізь, навіть у соціальних мережах», – згадує Дмитро Ковбасюк, кандидат у депутати Одеської обласної ради.

Коли Олена Денисенко повернулася,  відразу почала зачитувати список людей, які очолюватимуть дільничні комісії.

«Без проведення прозорого жеребкування керівного складу кожної виборчої комісії голова ТВК, закрившись в окремому кабінеті, сама розписала склад усіх комісій, при цьому відхилила пропозицію надати альтернативний проєкт постанови! А що?! Коли в тебе 12 ручних членів комісії з 15, можна “працювати” всупереч законам!» – прокоментував ситуацію Дмитро Ковбасюк.

Відповідно до нинішнього законодавства, кожен член виборчої комісії може винести на обговорення свої пропозиції, але шансів це зробити на засіданні ТВК у них просто не було.

Юлія Новоселецька, членкиня Фонтанської виборчої комісії, розповіла, що на засіданні не дали можливість надати свій варіант розподілу посад у дільничних комісіях.

«Голова комісії сказала, що виносить свою пропозицію на голосування, після чого її підтримали більшістю голосів, а в мене і моїх колег із комісії навіть не було можливості висунути свої пропозиції», – обурена Юлія Новоселецька.

Про порушення розповів і кандидат у депутати Одеської обласної ради Андрій Серебрій: «Тут відбувається беззаконня, і безкарність породжує це беззаконня. Члени комісії голосують усупереч Виборчому кодексу. Ми прийшли о 18.00, але найважливіше рішення порядку денного ухвалювалося за зачиненими дверима».

У підсумку, за інформацією Дмитра Ковбасюка, майже всі керівні посади в дільничних комісіях дісталися представникам нинішньої голови Фонтанської сільради Наталії Мішиної, а також членам партії ОПЗЖ та їхнім технічним кандидатам.

«Ну і, звичайно, як знущання “Слузі народу” дісталася керівна посада в найменшій ділянці в нашій ОТГ – Вапнярці та спеціальній ділянці в психіатричній лікарні!» – резюмував Дмитро Ковбасюк.

Роз’яснення щодо цієї ситуації голова Фонтанської територіальної виборчої комісії Олена Денисенко надавати відмовилася.

СПРАВИ В РУКАХ ФЕМІДИ

Незаконні дії територіальної виборчої комісії продовжують оскаржуватися в судах. За деякими з них уже винесено рішення.

Перше рішення стосується незаконності реєстрації кандидатом на посаду голови Фонтанської ОТГ  громадянина Володимира Крупенка. Суди першої інстанції та апеляційний суд ухвалили рішення про незаконність цих дій. Кандидата зняли з реєстрації.

За другим рішенням судів комісія змушена була зареєструвати Марину Мішину як кандидата на посаду голови ОТГ, хоча на засіданні комісія таке рішення ухвалити не змогла.

Ще одне рішення суду – про незаконні дії комісії, яка навіть не взяла до розгляду документи від кандидата в голови Андрія Сандуленка. Після набуття чинності рішення суду кандидата зареєстрували.

Висновок напрошується сам: якщо ТВК продовжить діяти із систематичними порушеннями закону, суди щодо  рішень, ухвалених на засіданнях,  триватимуть ще довго, а підстав вірити в об’єктивність при підрахунку голосів – небагато.
У вас є, що нам розповісти?
Поділіться з нами, заповнивши форму!