Публікації

ХЛІБНИЙ СКАНДАЛ У ЛИМАНСЬКОМУ РАЙОНІ: КОРУПЦІЯ ЧИ ПОЛІТИЧНЕ ЗАМОВЛЕННЯ?

ХЛІБНИЙ СКАНДАЛ У ЛИМАНСЬКОМУ РАЙОНІ: КОРУПЦІЯ ЧИ ПОЛІТИЧНЕ ЗАМОВЛЕННЯ?

Минулого тижня в Лиманському районі вибухнув скандал. Група, до якої входять депутати та активісти, звинуватила районний відділ освіти в закупівлі хліба для шкіл за завищеною ціною. Лиманським Фактам вдалося взяти коментар у начальника відділа освіти Лиманської РДА Валентини Харламбової, а також зв'язатися з постачальником хліба, який відмовився від контракту.

«По-перше, я вважаю, що все, що відбувається - це політичне замовлення виключно однієї людини, яка просто смикає за мотузки», - наголосила Валентина Харламбова.

Звинувачення зі сторони депутата Сергія Кривенко начальниця відділу освіти вважає необґрунтованими, а порівняння ціни, по якій закуповували хліб для шкіл (27 грн. 80 коп.) і ціни в магазинах - некоректним.

Ми публікуємо коментар Валентини Харламбової без купюр:

«Щомісяця ми подаємо запити до Головного управління статистики Одеської області, і нам надають дані по цінам на основні споживчі товари, в тому числі – на хлібобулочні вироби та хліб різного ґатунку. За цими офіційними даними,  ціна за кілограм хліба вищого ґатунку станом на січень - лютий складала 19 грн. 50 коп. Саме ці дані були первинною базою для розрахунку індексу споживчих цін.

Але в індекс споживчих цін ще входить  географічне розташування закладів освіти, витрати на поставку, різні урахування. Тобто в ті 19 грн. 50 коп. не входить все вище перераховане.

І ось на початку року у нас є кошти і нам потрібен товар.  Ми вивчаємо абсолютну пропозицію (там є підказка у тендері), і оголошуємо тендер. Але на проведення тендеру потрібен час – не менше місяця. Але ж вже з січня треба чимось харчуватись? Тому на той період, коли тендер ще не завершено, ми шукаємо постачальника і  саме на цей період формується ціна. Як вона формується: ми взяли тендерні пропозиції, вивчили їх, і в них найнижча ціна була 17 грн. 20 коп. за кілограм (там хліб  в упаковочному матеріалі). До цієї ціни додаються додаткові витрати – податки, обробка машини, доставка. А що таке доставка по району? Це ж потрібно щоденно відвозити хліб не тільки в Доброслав, а ще й в школи, які знаходяться у віддалених селах, в степовій зоні.  І якщо це все розрахувати, то буде дорожче за ці 27 грн. з копійками. До речі, станом на сьогодні ми договір з постачальником розірвали. Людина прийшла і сказала, що вона несе збитки (платили по 23 грн. з копійками).

Крім  того, є ще одна важлива обставина. Коли ми поставляємо хліб у дитячі заклади, ми маємо дбати про якість. Ніхто в школах сьогодні не хоче брати на себе відповідальність за хліб. А ви бачите скільки отруєнь в їдальнях? Тобто, коли кажуть, що можна знайти хліб за 14 гривень, я кажу -  не питання, можна знайти і за 14 грн, і зліпить коника і поставити на стіл. Але має бути співвідношення ціни і якості. І це теж треба враховувати», - наголосила Валентина Харламбова.

Станом на сьогодні, 20 березня, хліб у школи району централізовано не завозиться. Громадські активісти вже розповсюдили з цього приводу відкритого листа, в якому звинувачують відділ освіти в тому, що поставки припинено навмисно, аби «створити соціальну напругу».

Лиманським Фактам вдалося зв’язатися з постачальником хліба, який відмовився від контракту – підприємцем Ігорем Волковим.

«Наскільки я знаю, постачальник, який був до мене, теж розірвав договір через нерентабельність. Я вирішив спробувати себе в цій новій справі, але не врахував всі витрати», - розповідає Ігор Волков.

Підприємець вважає, що для того, аби постачальнику було вигідно возити хліб в школи району, ціна взагалі повинна перевищувати 30 гривень за кілограм.

«Якщо говорити грубо, вартість хліба в школі формується з вартості закупівлі хліба від заводу, до якої додаються ціна за доставку зі всіма додатковими витратами. Що стосується доставки, тут багато нюансів. Школа - це специфічний об'єкт, хліб потрібно розвести до 8:30 ранку, а хлібозавод знаходиться в Одесі, відстань виходить велика і часу мало. Жоден хлібзавод сам не візьметься за таку доставку. Доставляти 2 кг хліба в Кордон або 3 кг в Сербку не вигідно.

На кожну доставку у мене виїжджали 2 машини, щоб встигнути доставити в строк продукцію. Вони проходили відстань в 450 км за одну доставку. Крім цього додайте санітарну обробку транспорту в районі 60 грн. за машину (перед кожною доставкою), упаковку самої продукції, зарплата водіям, податок. А які дороги до населених пунктів? Так рік поїздиш і потрібно купувати нову машину. В цілому собівартість виходить більше 30 грн. Я просто через недосвідченість прорахувався і в підсумку вийшов в мінус», - розповів Ігор Волков.

Підприємець вважає, що «хлібний скандал» в Лиманському районі – це «організована акція».

«Якщо хочете знати мою думку, то це – організована акція проти когось з чиновників. Але організатори «промазали» у питаннях доставки хліба, там все прозоро, придратися немає до чого», - каже підприємець.

В будь-якому разі громадськість чекає на офіційні висновки робочої групи, яка була створена за дорученням голови райдержадміністрації Василя Приймака. Також Лиманським районним відділом поліції було зареєстроване кримінальне провадження для перевірки цих фактів шляхом проведення слідчих дій.

В свою чергу Валентина Харламбова повідомила, що оголошено тендер на поставку хліба в школи району. «На сьогодні ми на тендер  поставили вартість 19 грн. 50 коп., як того вимагають активісти. Але ще раз наголошую – на проведення цього  тендеру потрібен місяць, і ми вишукуємо всі можливості, щоб діти не страждали», - наголосила очільниця відділу освіти.
У вас є, що нам розповісти?
Поділіться з нами, заповнивши форму!