Публікації

І ЗНОВУ ДО ШКОЛИ: БАТЬКИ І ШКОЛИ РАЗОМ? ЧИ ПО РІЗНІ СТОРОНИ БАРИКАД?

І ЗНОВУ ДО ШКОЛИ: БАТЬКИ І ШКОЛИ РАЗОМ?  ЧИ ПО РІЗНІ СТОРОНИ БАРИКАД?

“Мамо, ти завтра підеш на батьківські збори? Ні, синку, ми краще на ці гроші в Турцію злітаємо”, - щороку українські батьки вигадують нові жарти про збір коштів у школах. Але цього року вперше за історію незалежності уряд зробив “безпрецедентні інвестиції” в школу. Виділено майже мільярд гривень, а з урахуванням коштів, які дає місцева влада, ця сума ще більша. Кошти мають бути спрямовані на обладнання перших класів у рамках проекту “Нова українська школа”. На жаль, 1 вересня стало зрозуміло, що в реальному  житті не все пішло так гладко, як було на папері: Україною прокотилася хвиля невдоволення батьків через відсутність нових меблів та підручників. Наскільки готовими виявилися школи Лиманщини до нового навчального року, і які проблеми існують на сьогодні -  ми насамперед  спитали в батьків у різних куточках району. 

Доброславська школа

«У багатьох школах просять гроші на загальні потреби класу або школи, це вже нікого не дивує. Також потрібно робити певні «подарунки» школі в добровільно-примусовому порядку. Не всім це подобається, але всі мовчать, не хочуть виділятися із загальної маси», ˗ ділиться мати двох школярів Оксана.

«Молоді вчителі лишаються без роботи, перевагу надають працівникам зі стажем (у колективі близько 30 працівників і лише 4-5 молодих учителів). Звичайно, традиційною проблемою є збирання грошей на потреби школи або зокрема класу. Гроші треба здавати протягом усього навчального року, але більшість батьків не хочуть обурюватися, бо не хочуть бути білою вороною”, ˗ розповідає на лінійці мати 6-класника Наталія.

Кремидівська школа

«У самій школі все добре. Директор старається для школи, і стосовно ремонту, і безпеки дітей, але в одному питанні вона одна безсильна. Поруч із новою школою розташована стара школа, яка розвалюється, і ніхто не може вирішити це питання. Аварійна будівля загрожує життю дітей, які там бігають та граються. При найменшому пориві вітру дах будівлі руйнується на очах. Батьки неодноразово зверталися до всіх можливих інстанцій, але відповідального за цю будівлю так і не знайшли”, ˗ розповідають місцеві жителі.

Олександрівська школа

«Батьків турбує те, що в початкових класах перший урок фізкультура.  Учителям потім важко зібрати увагу дітей протягом дня, та й після самого уроку діти виснажені. А з приводу безпеки, то на перехресті доріг, де розташована школа, потрібно установити дорожні знаки та зробити розмітку самої дороги (намалювати зебру, поставити знак пішохідного переходу), для безпеки дітей», ˗ діляться батьки.

Загальною проблемою більшості шкіл є недостатня кількість парт та підручників. 

«У кожного педагога свій список необхідних книг. Щороку для літератури потрібні хрестоматії, для біології – спеціальні зошити для занять, для англійської регулярно рекомендують купувати дорогі посібники. Це все обходиться до тисячі гривень», – нарікає мама школяра Тетяна Л.

Деякі з означенх питань мають вирішуватися в робочому порядку, але є загальні проблеми, які ми попросили прокоментувати керівника районного відділу освіти Валентину Олександрівну Харламбову.

- Цілком зрозуміло, що питання коштів турбує батьків. Щодо цього питання існує велика нормативна база, безліч листів, протокольних доручень про те, що будь-який збір коштів з батьків, окрім дійсно благодійних внесків, суворо заборонений. Ні школа, ні директор школи, ні вчителі в жодному разі  не мають відношення  до збору грошей.

До того ж, останнім листом, здається, це було в липні, ми рекомендували  створити (якщо є нагальна потреба) піклувальні ради, у яких може бути свій фонд або просто свій рахунок, до яких можуть надходити гроші меценатів або благодійні батьківські  кошти.

На сьогодні зконодавством заборонено будь-який, а тим більше примусовий,  збір коштів із батьків. Якщо такі факти  будуть підтверджені, це буде приводом для звільнення з посади. 

- За проектом «Нова українська школа»  заклади освіти повинні були отримати спеціальні парти для перших класів. 8 районів Одеської області їх не отримали, ці парти просто не встигли виготовити. Яка ситуація в Лиманському районі?

- Так, це  загальноукраїнська проблема, із якою зіткнулася більшість навчальних закладів. Дуже пізно надали з міністерства вимоги до нових парт. Я вважаю, що нашому району просто пощастило.  Ще до оголошення тендеру й до оприлюднення вимог до нових меблів районною радою нам було виділено субвенцію на виробництво меблів. Як тільки інформацію про вимоги до нових парт було оприлюднено, ми відразу оголосили тендер на їхнє виробництво.

А з тендером окрема історія:  у нас було кілька претендентів, але перші не змогли надати потрібні документи, а один з учасників  відмовився саме перед укладанням контракту, пославшись на завантаженість іншими замовленнями. Коли ми нарешті знайшли виробника, готового взятися за наше замовлення, ми дуже зраділи. За умовами тендеру виготовити наше замовлення  повинні до 30 листопада, і вже в перших числах грудня  ми зможемо частково замінювати меблі в класах.

Але сказати, що в нас зараз порожні класи і дітям ніде займатися, ˗ не можна. На початку минулого навчального року для 11 шкіл району ми закупили нові парти, та вони не кольорові, як зараз потрібно, але вони одномісні й коригуються під зріст дитини. Усе склалося таким чином, що з усіх районів області ми готові до нового навчального року найкраще.

- А як ідуть справи з підручниками, дидактичними матеріалами? Загалом  по Україні виготовлення підручників спізнюється на 1-2 місяці. Яка ситуація у нас?  

- Усі дидактичні матеріали, які ми могли закупити, ми придбали. Купили принтери, ламінатори. Оголосили тендер на інтерактивні комплекси для початкової школи, я думаю, дітям це буде дуже цікаво. Інтерактивні дошки, жива азбука - це нововведення, яке, я впевнена, зацікавить учнів. Учителі готові до нової програми.

Перші класи у вересні будуть займатися без підручників, програма розрахована на ознайомчі заняття, на звикання до нового середовища й інтеграцію в процес навчання. Для молодшої школи ми замовили і конструктор, і глобуси, і великий годинник. Їм буде чим зайнятися.

Усі підручники для 5-х класів уже готові, а для деяких старших класів ще немає. Ті, що надруковані, уже в Києві, скоро ми їх отримаємо. Усі версії електронних підручників уже розміщені на сайті, і до них буде вільний доступ і в учнів, і в учителів. Знову ж таки, наш Молодіжний хаб оснащений комп'ютерами та інтернетом і завжди відкритий для учнів, у яких немає доступу до інтернету вдома.

Крім цього, 5-ті класи Доброславського НВК увійдуть до проекту «Електронні підручники». Зараз ми чекаємо презентацію цього проекту, знайомство з гаджетами, які нам знадобляться, і постараємося впровадити цей проект.

У зв’язку із  введенням нової програми, звичайно, виникають труднощі, тут дуже важливо працювати комплексно і з учителями, і з батьками, і з учнями. Для вчителів регулярно проводяться семінари, для батьків ˗ збори. Ми повинні працювати разом, тільки тоді матимемо результат. Ми розуміємо хвилювання батьків, але сказати, що ми нічого не робимо, не може ніхто, робота кипить, і батьки це бачать і розуміють. Я впевнена, що до нового року в нас все буде налагоджено.

У кінці серпня в школах Одеської області ще було 597 вакансій педагогічних працівників. Особливо гостро стоїть питання з учителями в сільських школах. Як у цьому плані йдуть справи в Лиманському районі?

- У нас немає такого, щоб предмет у школі не було кому викладати.  Усі предмети програми охоплені фахівцями. Хоча старіння кадрів ˗  це серйозне питання. Не секрет, що молодь після навчання не хоче повертатися в село. Наше завдання ˗ стимулювати приплив молодих фахівців у сільські школи. Зараз  готуємо проект «Підтримка молодого вчителя». Це буде тристоронній контракт між молодою людиною, яка обирає професію вчителя, районною радою, яка буде надавати стипендію і місце проживання молодому фахівцеві, і школами, які надаватимуть робочі місця. Будемо сподіватися, що програма буде схвалена, у бюджеті знайдуться кошти для її виконання.

 З метою підготовки педагогічних кадрів для сільської місцевості шляхом укладання відповідних угод місцевими органами влади з педагогічними закладами освіти області для подальшого працевлаштування вчителів за місцем проживання  готується проект районної Програми «Підготовка педагогічних кадрів для сільської місцевості».

 Але є питання, що потребують вирішення. На сьогодні житлова проблема педагогічних працівників залишається найбільш актуальною в районі. Для забезпечення житлом молодих спеціалістів при відділі освіти, молоді та спорту райдержадміністрації наявний гуртожиток, який, на жаль, проблему вирішує лише частково.

- Пілотний проект «Учитель +» запрацює в новому навчальному році в 10 районах Одеської області. Як пояснили в облдержадміністрації, проект полягає у тому, що учителі з кращих навчальних закладів регіону будуть вести уроки в режимі он-лайн для учнів віддалених сільських шкіл. Чи впроваджується цей проект в Лиманському районі? 

- Для забезпечення доступу до якісної освіти навчальні заклади  району підключені до швидкісного Інтернету. Для забезпечення 100% закладів загальної середньої освіти району якісним покриттям сигналу Wi-Fi придбано телекомунікаційне обладнання: безпровідні точки доступу, кабель, конвектор, комутатори, маршрутизатори на  суму  290,5 тис. грн. У таких віддалених селах, як Новомиколаївка і Сербка ми уклали контракт, хоч це і дорога послуга, зі швидкісним провайдером, який забезпечує покриття інтернетом цих ділянок.

У кожну школу і в кожен клас ми закупили комп'ютери. У нас немає фахівців, які професійно можуть проводити тендер, але кілька моїх колег пройшли курси і ми намагаємося своїми силами впоратися з цим завданням. Хочеться все встигнути, заважає тільки тільки те, що в добі всього 24 години. 

Проект «Учитель +» поки що в школи нашого району не запроваджено, і почнемо ми швидше за все з однієї школи. У форматі експерименту вже було кілька трансляцій дистанційних уроків.

- І останнє запитання: у Міністерстві освіти і науки України розробили новий графік канікул. Планується розподілити час на рівні частини і проміжки між навчанням і відпочинком, тобто щоб у триместровій системі було шість навчальних періодів і така ж кількість канікул. Чи будуть впроваджувати новий графік в Лиманському районі?

- Ми поки буде займатися за розкладом минулого року, міністерство залишає на розсуд кожного навчального закладу розклад канікул. Якщо взимку трапляться якісь непередбачувані ситуації, на кшталт карантину, снігових заметів тощо, будемо при необхідності коригувати розклад, за рекомендацією лікарів або МОНУ.
У вас є, що нам розповісти?
Поділіться з нами, заповнивши форму!