Публікації

ІНФЛЯЦІЯ У 2021 РОЦІ: ПРОГНОЗИ НАЦБАНКУ НЕВТІШНІ

ІНФЛЯЦІЯ У 2021 РОЦІ: ПРОГНОЗИ НАЦБАНКУ НЕВТІШНІ

Українці, як і весь світ, з нетерпінням очікували полегшення життя у 2021 році. Однак прогнози експертів змушують знову налаштуватися на труднощі, зокрема і в економічному плані.  

Національний банк України (НБУ) передбачає, що в першій половині цього року інфляція (або індекс споживчих цін) сягне 7%, а в другій – може перевищити навіть 8%. Хоча раніше, у жовтневому звіті за 2020 рік, на 2021 рік прогноз інфляції становив 6,5%.

Ціни на товари та послуги зростатимуть із декількох причин. По-перше, через менші обсяги врожаю. Тогорічна тенденція до подорожчання і цього року пошириться на ціни на борошно, цукор, масло, молоко, м'ясо, яйця. До кінця 2021-го, коли в продаж надійдуть товари нового врожаю, ефект «невдалого року» повинен згладитися, вважають у Нацбанку.

По-друге, з 1 січня підвищилася мінімальна зарплата  до 6000 грн. Це матиме вплив на собівартість майже в усіх сферах виробництва, особливо – у секторі послуг, де зарплата становить істотну частину витрат, вказують у Нацбанку.

По-третє, зросла вартість комунальних послуг, яка не припиниться і протягом року. Хоч ціна на газ уже підвищилася, більш відчутною вона стане для споживачів у другому кварталі, коли закінчиться термін обмеження цін, установленого урядом у січні. Електроенергія подорожчає за рік на 40%. Решта компослуг також зростуть у ціні – насамперед через підвищення мінімальної зарплати, що вплине на загальний зарплатний фонд на підприємствах житлово-комунального господарства.

По-четверте, неминуче підвищиться ціна на тютюнові вироби та бензин. Зростання акцизів призведе до подорожчання тютюнових виробів приблизно на 16-17% (темпи збережуться і в наступні роки). Бензин буде дорожчати слідом за нафтою. Прогноз НБУ щодо бензину – зростання за рік на 13%.

По-п’яте, подорожчають усі товари та послуги, які були недоступні українцям через карантинні обмеження. Насамперед це торкнеться цін на одяг, взуття, туристичні послуги, розваги, передбачає економістка Центру економічної стратегії Анна Сахно.

Експерти у сфері економіки зазначають, що рік буде складним для НБУ: регулятору доведеться знову доводити, що його політика залишається незмінною, оскільки повернення інфляції може бути більш довгостроковим, ніж здається. Якщо Нацбанк не впорається, Україна може знову увійти в зону високого й нестабільного зростання цін.
У вас є, що нам розповісти?
Поділіться з нами, заповнивши форму!