Публікації

КАБМІН ЗАПРОВАДИВ НОВИЙ ВИД МАТЕРІАЛЬНОЇ ДОПОМОГИ: ХТО І ЗА ЯКИХ УМОВ ЗМОЖЕ ЇЇ ОТРИМАТИ

КАБМІН ЗАПРОВАДИВ НОВИЙ ВИД МАТЕРІАЛЬНОЇ ДОПОМОГИ: ХТО І ЗА ЯКИХ УМОВ ЗМОЖЕ ЇЇ ОТРИМАТИ

Скасування пільгового тарифу на перші 100 кВт-год електроенергії  та встановлення єдиної ціни 1,68 грн/кВт-год поставило українців на межу виживання. Зокрема, це стосується тих, чиї будинки на електроопаленні, та особливо – жителів сільської місцевості. Влада обіцяла допомогти, виділивши фіксовану субсидію в 1000 грн. Однак згідно з постановою Кабміну, це буде не субсидія і не тисяча гривень, а термін дії документа обмежений. Хто і як отримає кошти, розбиралися «Лиманські факти».

Компенсація

 27 січня Кабінет Міністрів України затвердив документ стосовно «Питання надання компенсації деяким категоріям споживачів електричної енергії». Відповідно до нього, компенсацію за скасування з 1 січня 2021 року пільгового тарифу електроенергії отримають такі категорії населення:

- мешканці житлових будинків (зокрема «гостинок», квартир і гуртожитків), обладнаних електроопалювальним обладнанням;

- мешканці негазифікованих багатоквартирних будинків, у яких відсутні або не функціонують системи централізованого теплопостачання;

- багатодітні, прийомні сім'ї та дитячі будинки сімейного типу.

Право на отримання компенсації мають усі споживачі, які користувалися пільговим тарифом станом на 31 грудня 2020 року, зокрема – жителі сіл.

Зауважимо, що у списку категорій українців, які отримають від держави компенсацію за подорожчання електроенергії, немає пенсіонерів, оскільки вони не мали пільги 90 копійок на понад 100 кВт-год і користуються програмами субсидій та інших пільг на оплату комунальних послуг. Про це повідомила міністерка соціальної політики Марина Лазебна в інтерв'ю виданню «Урядовий кур'єр».

«За категоріями туди увійшли ті, у кого був пільговий тариф на електроенергію, який становив                90 коп./кВт-год. Це люди, які у своїх будинках установили електричне опалення. Мешканці будинків, де немає централізованого теплопостачання, і ці будинки не газифіковані. А також багатодітні сім'ї, ті, де є діти під опікою і піклуванням, і дитячі будинки сімейного типу», – розповіла міністерка.

Компенсація надається тільки для покриття різниці вартості спожитої електроенергії, яка утворилася в результаті скасування знижених тарифів, тобто на всю суму втрат споживача, а не якусь її частину.

Обмеження

Документ також вносить і обмеження. Наприклад, одержувачі житлових субсидій не мають права розраховувати на компенсаційні виплати.

Виплата компенсацій передбачена тільки за перший квартал 2021 року.

Для перших двох категорій (мешканці будинків, обладнаних електроопалювальним обладнанням, та мешканці негазифікованих багатоквартирних будинків) діє обмеження в 3 000 кВт-год на місяць.

Механізм отримання компенсації

Компенсації не видаються на руки подібно монетизованим субсидіям. Спецрежим поточного рахунка постачальника передбачає автоматичне зарахування коштів на особові рахунки одержувачів.

Розмір отриманої компенсації не враховується при обчисленні сукупного доходу сім'ї для всіх видів соцдопомоги. Крім того, він не підлягає оподаткуванню.

«Мінсоцполітики внесло два принципово важливі моменти. Ці кошти не будуть ураховуватися як оподатковуваний дохід, і вони підуть безпосередньо постачальникам електроенергії. На мою думку, це логічно, бо якщо їх виплачувати готівкою, уявляєте, скільки буде потрібно адміністративних витрат, щоб “видати квиток” кожному одержувачу такої компенсації», –  підкреслив економічний експерт Юрій Гаврилечко.

Майже півтора мільярда – на три місяці

Усього уряд має намір витратити на компенсації за підвищення тарифу 1,4 млрд грн, які візьме зі спецфонду державної скарбниці. Щоправда, незрозуміло, звідки в спецфонді можуть взятися «зайві» гроші, адже виплату цих компенсацій у держбюджет не закладали.

За словами економічного експерта Юрія Гаврилечка, спецфонд – не захищена стаття, до нього направляються гроші від конкретних доходів і відразу йдуть на визначені законом про держбюджет витрати.

«Хтось не отримає допомогу на ці 1,4 млрд грн. Це ж не з повітря взято, вони передбачені на інші програми, в одних забрали, іншим – дадуть. А в кого забрати – повинен Мінфін визначати», – зазначив директор спеціальних програм науково-технічного центру «Психея» Геннадій Рябцев.

Нові підвищення ціни на електроенергію

Із 1 квітня 2021 року «пільгових» кіловатів стане більше – до 300 кВт-год на місяць. А ось якщо перевищити цю позначку, то за електроенергію доведеться платити вже вдвічі більше.

Згідно з опублікованою нардепом Олексієм Гончаренком таблицею правок до постанови Кабміну, при споживанні електроенергії до 300 кВт-год на місяць вартість 1 кВт-год електроенергії становитиме 1,68 грн, а споживання понад 300 кВт-год нараховуватиметься за ціною 3,48 грн/кВт-год.

Кабмін також установив дво- і тризонні тарифи, які розрізняються за проміжками часу.

Для двозонного тарифу вартість електроенергії в нічний час (з 23:00 до 07:00) становить 0,5 тарифу, а в інші години – повний тариф.

За тризонним тарифом:

у години максимального навантаження (з 08:00 до 11:00 і з 20:00 до 22:00) – 1,5 тарифа;

у напівпіковий період (з 7:00 до 8:00, з 11:00 до 20:00 і з 22:00 до 23:00) – повний тариф;

у нічний час (з 23:00 до 07:00) – 0,4 від тарифу.

Отже, у намаганнях стабілізувати хитку ситуацію, яка виникла через різке підвищення цін на комунальні послуги взагалі, чиновники вживають швидких заходів. Вони полегшують життя українців зараз, але чи «аукнуться» нам такі дії пізніше, покаже час.
У вас є, що нам розповісти?
Поділіться з нами, заповнивши форму!