Публікації

КОМУ ЗАВАЖАЄ БЕРЕГОУКРІПЛЕННЯ В КРИЖАНІВЦІ?

КОМУ ЗАВАЖАЄ БЕРЕГОУКРІПЛЕННЯ В КРИЖАНІВЦІ?

Наприкінці листопада Крижанівська сільрада виступила з резонансною заявою. Сільрада звинуватила Державну екологічну інспекцію в Одеській області в спробі тиску на Крижанівську громаду і спробі заблокувати черговий етап берегоукріплювальних робіт. Приводом для заяви стала позапланова перевірка, яку раптом вирішила провести Екоінспекція. “Лиманські Факти” розбиралися в тому, кому так заважає крижанівське берегоукріплення і що за цим усим стоїть?   

БАГАТОСТРАЖДАЛЬНИЙ БЕРЕГ. 

Щоб зрозуміти інтригу, яка вже декілька років супроводжує процес берегоукріплення в Крижанівці, необхідно трішечки заглибитися в історію.

Ще якихось 6 років тому схили в Крижанівці таїли приховували в собі смертельну небезпеку для жителів приморських вулиць. Ночами люди прокидалися від тріску стін і боялися залишатися в будинках.У червні 2012 року вулиця Приморська просто розкололася. 2-3 рази на місяць відбувалися зсуви грунту, а одного разу, згадують люди, зі схилу вирвало величезний шмат землі, і з цього розлому вилилася жижа на 10  метрів у море.

Після цього на рівні району збиралися комісії, йшло обговорення... Але в сільраді розуміли – зволікання до  смерті подібно. Саме тоді Крижанівська рада наважилася на безпрецедентний крок – робити берегоукріплення власними силами. Такого в Україні ще не було.

 Перший етап  робіт виконали вже 2012 року. Тоді встигли побудувати буну на 90%, контрбанкет – на 46% і поповнити пляж на 8%.

І тут почалося....

СЕРІЯ 1 - “ПАЛКИ В КОЛЕСА”. 

Здавалося б, хто може виступати проти спасіння берега? Адже користь від цієї справи очевидна.

Але, на жаль, у сучасному світі, коли у справу втручається політика, мало хто думає про людей і наслідки.

“Один відомий бізнесмен хотів захопити наш берег.  Але для цього треба було знищити сільраду, щоб провести в депутати своїх людей. А тут така нагода – берег! Обливати брудом було неважко – адже берегоукріплення не було закінчене, і люди не могли на власні очі пересвідчитися – правильно все робить сільрада чи ні. Цей бізнесмен найняв тут цілу групу “активістів”, які почали писати скарги у всі інстанції. А в ЗМІ запустили сотні статей про те, що нібито наша буна винна в тому, що в Одеській затоці з’явилися водорості. Учених, які це спростовували, ніхто не слухав”, - розповідає Олександр, житель Крижанівки.

“На нас посипалися перевіряючі перевіряльники з усіх боків. Усі скарги, на які “реагували”  органи контролю писали одні й ті ж люди. Було дуже прикро – де вони всі були, коли в нас берег розколовся?”, - згадують у Крижанівській сільраді.

СЕРІЯ 2 - “ВАЖКА АРТИЛЕРІЯ”. 

Через безкінечні звинувачення й перевірки Крижанівська сільрада ніяк не могла розпочати другий етап берегоукріплення. І лише 2015 року все було готово для продовження робіт. Залишалося  підписати останній документ в облдержадміністрації... Але новий губернатор Саакашвілі заблокував процес.

“Тоді здавалося, що всі проти нас. Ми намагалися потрапити на прийом, проводили прес-конференції, щоб хоча б через ЗМІ донести до губернатора свою позицію. Але все було марно. Ми зрозуміли, що, як у нас буває, хтось всиг забігти до кабінета першим. Хто постраждав у результаті цих політичних інтриг? Прості люди. Ціни зростали на очах, ми розуміли, що втрачаємо час, а розпочати роботи не могли. Хто тепер відповість за втрачені кошти і час? Ніхто”, - розповідають у Крижанівській сільраді.

СЕРІЯ 3 – “МИ МАЙЖЕ У ЦІЛІ” 

Переламним виявився 2018 рік – сільрада знову виділяє кошти, проводить тендер,  і нарешті роботи розпочались. Цього разу берег настільки швидко змінювався на очах, настільки вражаючими були масштаби робіт, що, здавалося, усі звинувачення позаду. Там, де ще вчора був зсувонебезпечний схил, засипаний сміттям, уже сьогодні можна пройтися кілометровою піщаною зоною. (ФОТО)

Жителі Крижанівки нам розповідали, що такого результату навіть не очікували.

«Це неймовірно! Ви просто не уявляєте, що тут було! До води неможливо було підійти, а тепер  подивіться – кілометр пляжу. І це тільки початок. Потім тут буде повноцінна набережна», -  розповідають люди.

“Мене запитують, а що конкретно ви робите в Крижанівці, щоб стверджувати – “вперше в Україні”? Відповім. Уперше в історії України морський берег, який було віддано попередньою владою в аренду на 49 років під забудову котеджами, повернуто у власність громади і на ньому створюється загальнодоступний пляж з набережною і зеленою зоною. Вперше сучасне масштабне берегоукріплення робиться за рахунок сільського бюджету. Вперше майже кілометровий відрізок берега захищає пляж, який утримується однією буною. Ефективне берегоукріплення виконується без залізобетону,  свай, підводних робіт та інших засобів, які штучно збільшують вартість, - розповідає автор проекту Юрій Верба. - Це перший в історії України штучний морський пляж, створюваний в особливій пропорції з матеріалу трьох різних джерел - місцевого дрібного піску, відсіяного річкового гравію в суміші з дрібною галькою з Біляївського кар'єру, річкового кварцового крупнозернистого піску з Вознесенського кар'єру і річкового кварцового середньозернистого піску з Очаківського кар'єру».

СЕРІЯ 4 – “ПЕРЕВІРКА ЕКОІНСПЕКЦІЇ” 

Але безхмарним небо було недовго.

Наприкінці листопада Крижанівська сільрада робить заяву про тиск з боку Державної екологічної інспекції в Одеській області. Відповідно до цієї заяви, Екоінспекція повідомила про позапланову перевірку берегоукріплювальних робіт, і для цього вимагала надати цілий перелік документів, які явно виходили за межі компетенції екологів.

Крижанівська сільрада попросила Екоінспекцію пояснити правові підстави для проведення позапланової перевірки і надати направлення від Центрального органу виконавчої влади, як того вимагає Закон. За наявності належних обґрунтувань і відповідного Направлення, Крижанівська сільрада готова була надати всі необхідні документи в передбачений законом порядок.

Натомість Екоінспекція звернулася в поліцію з вимогою розпочати кримінальне провадження за статтею «Порушення правил екологічної безпеки».

“Відбувається повний абсурд, - коментують ситуацію крижанівці. – Як може бути виданий акт і розпочате кримінальне провадження, якщо перевірка фактично не проведена? Як можуть вимагати завести кримінальну справу про порушення, які не були встановлені?”  

У відповідь на відкриту заяву Крижанівської сільради  Екоінспекція на своєму сайті пояснила, що позапланову перевірку вирішили провести у зв’язку із  заявою Одеського обласного центру журналістських розслідувань.

Ураховуючи, що в журналістських колах ця організація нікому не відома, ми вирішили перевірити в реєстрах. І виявилося, що це – громадська організація, засновниками якої є житель Крижанівки і депутат райради Сергій Колодяжний, а також його товариш – Леонід Колесніченко. Як кажуть у  Крижанівській сільраді, саме ці люди є авторами і всіх попередніх скарг.

ЩО ДАЛІ? 

Пояснення Екоінспекції так і не дали прямих відповідей на звинувачення з боку Крижанівської сільради. Проте екоінспекція пояснила свою мотивацію: “Метою зазначених заходів з боку Державної екологічної інспекції в Одеській області є забезпечення дотримання вимог законодавства України посадовими особами Крижанівської сільської ради, що особливо важливе в умовах військового стану, політичної складової місцевих виборів 2019 року та соціальних проблем Крижанівської громади”. 

Ця мотивація виглядає щонайменше дивно – яке відношення Екоінспекція має до виборів?

Ми хотіли детально розпитати про це  в чиновників Держеконінспекції, але від інтерв’ю там відмовилися. Тож ми направили офіційний журналістський запит, у якому до всього іншого просимо все ж таки пояснити – які саме докази порушень були зібрані і  які з них стали підставою для направлення до поліції заяви про вчинення злочину?  У скількох органах місцевого самоврядування Держекоінспекцією проведено позапланові перевірки протягом 2018 року? І  врешті-решт, яким чином ця перевірка пов’язана з режимом воєнного стану і яким чином реалізація повноважень Держекоінспекції стосується політичної складової місцевих виборів 2019 року?

“Лиманські Факти” відстежують цю ситуацію. Як тільки ми отримаємо відповідь, обов’язково розповімо про розвиток подій. До нових серій.
Галерея
У вас є, що нам розповісти?
Поділіться з нами, заповнивши форму!