Публікації

КВІТУЧИЙ РІПАК – НОВИЙ ВОРОГ ЖИТЕЛІВ ЛИМАНСЬКОГО РАЙОНУ

КВІТУЧИЙ РІПАК – НОВИЙ ВОРОГ ЖИТЕЛІВ ЛИМАНСЬКОГО РАЙОНУ

Жителі Лиманщини звернули увагу, що їхнє самопочуття погіршилося під час цвітіння ріпаку, яким засіяні величезні площі.

Першим на сполох забив житель міста Южний Аркадій Селеванов. Чоловік помітив, що у багатьох його знайомих раптово з'явилися симптоми алергії: подразнення та почервоніння очей, кашель, свербіж у горлі, температура . Ці симптоми подібні до ознак застуди, однак, на думку Аркадія, основною причиною є квітучий ріпак. «Аптеки б'ють рекорди з продажу антигістамінних та протизастудних препаратів.  Воно і зрозуміло – люди просто не відразу розуміють, що це. У Візирці було кілька викликів швидкої допомоги – у дитини були проблеми з диханням. А у мого знайомого навіть собаці було погано вчора після прогулянки, що говорити про людей», – відзначив у соцмережах чоловік.

Подібними спостереженнями поділилися й жителі інших населених пунктів району. Так, мешканка Нових Білярів Зоя Громова теж поскаржилася на поганий стан і необхідність вживати пігулки, щоб полегшити самопочуття. «Грішу на ріпак», – написала жінка.

«Головні болі, алергія, втома навіть у маленьких діток. Нас труять, а ми мовчимо», – відзначила жителька Сичавки Світлана Ємельянова.

«За статистикою, в місті Южному жителів, які страждають на алергію, більше, ніж в Одесі. Це говорив лікар обласної лікарні. Вся наша сім'я несподівано стала хворіти на астму. Змінили місце проживання – як і не було. Тільки після приїзду до Южного астма починається знову»,– поділилася своїм сумним досвідом Світлана Фокасева.  

Для вирішення проблеми жителі району готові на радикальні заходи. «Каністра з бензином в темну нічку допомагала вирішити навіть проблеми без розв’язання. Пам'ятаю, років зо три тому було щось подібне у Сичавці, у місці ближче до Новомиколаївської дороги. Люди зверталися до селищної ради, але безрезультатно. Як приїжджав орендар, його попередили що палитимуть поля з ріпаком. І, наскільки я пам'ятаю, того року той край не засівали», – поділився спогадами місцевий житель Микола Стариков.

Крім подразненої слизової і втоми, жителі району поскаржилися на незрозуміле почуття тривоги, паніки. «Симптоми, які описують жителі району, швидше за все пов'язані саме з цвітінням ріпаку. Особливо, якщо навколо населеного пункту багато полів», – підтвердив «Лиманським фактам» хімік-біолог та керівник громадської організації «Зелений Лист» Владислав Балінський.  Експерт відзначив, що  для населених пунктів узбережжі моря характерні ранкові та вечірні бризові вітри, які мають два напрямки. Коли вітер спрямований до моря, він приносить з полів небезпечний пилок ріпака, який викликає неприємні симптоми та може спровокувати алергію. Небезпека цього захворювання в тому, що людина стає все більш вразливою до різних  алергенів.  «Медикаментозно можна зняти симптоми, але антигістамінні (препарати. – Авт.) дуже знижують імунітет. І як наслідок в населеному пункті може спалахнути епідемія вже іншого захворювання», – розповів  хімік-біолог.

У Європі, за словами Владислава, більш вдумливий підхід до вирішення цієї проблеми: там заборонено вирощувати алергенні культури близько до населених пунктів. Оскільки ріпак – алергенна рослина і багато людей страждають в період його цвітіння,  його посів теж обмежений. У нас поки проблема не вирішена. «Потрібно обговорювати з фермерами це питання, а культури, які можна висаджувати на полях уздовж населених пунктів, мають бути строго регламентовані», – підсумував експерт.
У вас є, що нам розповісти?
Поділіться з нами, заповнивши форму!