Публікації

МЕДРЕФОРМИ: ЩО ЗМІНЮЄТЬСЯ ДЛЯ ПАЦІЄНТІВ З 1 ЛИПНЯ? І ЧИ ЗМІНЮЄТЬСЯ ЩОСЬ ВЗАГАЛІ?

МЕДРЕФОРМИ: ЩО ЗМІНЮЄТЬСЯ ДЛЯ ПАЦІЄНТІВ З 1 ЛИПНЯ? І ЧИ ЗМІНЮЄТЬСЯ ЩОСЬ ВЗАГАЛІ?

У кінці червня в багатьох амбулаторіях Лиманського району з'явилося оголошення про те, що пацієнтам необхідно укласти договір  із сімейним лікарем до 1 липня. У народі відразу поповзли чутки про те, що з липня медичні послуги стануть платними. Чи мають ці чутки якесь підґрунтя? І що насправді змінюється в липні? Із цим питанням ми звернулися до головного лікаря Центру первинної медико-санітарної допомоги Лиманського району Еліни Концевої.

Із липня в Україні змінюється принцип фінансування медичних установ. Починається фінансування за принципом «гроші ходять за пацієнтом». У Центрі первинної медико-санітарної допомоги Лиманського району вже уклали договір із Національною службою здоров'я України (НСЗУ). До середини липня заклади первинної медичної допомоги району отримають перші оплати від НСЗУ за єдиним тарифом за надання певного пакета послуг, – розповідає Еліна Миколаївна.

Послуги первинної допомоги залишаться безкоштовними. Усі пацієнти матимуть однаковий стандарт обслуговування і послуг на «первинці», оплачені з податків:

• Сімейні лікарі, терапевти і педіатри спостерігатимуть за станом здоров'я і будуть лікувати найбільш поширені хвороби, травми, отруєння.

• У безоплатний пакет аналізів та досліджень входитимуть: загальний аналіз крові з лейкоцитарною формулою; загальний аналіз сечі; глюкоза крові; загальний холестерин; вимірювання артеріального тиску; електрокардіограма; вимір ваги, зросту, окружності талії; швидкий тест на вагітність; швидкий тест на тропонін; швидкий тест на ВІЛ та вірусні гепатити.

• За бажанням вагітної сімейний лікар може вести неускладнену вагітність.

• Сімейний лікар буде слідкувати за вакцинацією дитини і дорослого за календарем щеплень.

• Новий порядок надання первинної медичної допомоги буде передбачати профілактичні огляди й аналізи для груп ризику таких захворювань: цукровий діабет, ВІЛ, туберкульоз, рак молочної залози, гіпертонія та інші серцево-судинні захворювання, колоректальний рак, рак передміхурової залози.

• Лікар буде виписувати рецепти на ліки, зокрема за програмою "Доступні ліки".

• Лікар буде самостійно визначати необхідність візиту до пацієнта додому  залежно від медичних показань, а також давати поради по телефону щодо полегшення стану.

• У компетенції лікаря «первинки» також входять окремі послуги паліативної допомоги – спостереження й оцінка стану важкохворого пацієнта, виписування рецептів для лікування больового синдрому.

• Сімейний лікар також видаватиме потрібну довідку, листок непрацездатності, направлення для проходження медико-соціальної експертизи і т.д.

Пацієнт може вибрати сімейного лікаря в будь-якому медичному закладі. Один лікар може обслуговувати максимум 2 000 пацієнтів. Таку кількість пацієнтів рекомендує МОЗ. Можуть бути й винятки, наприклад, коли лікар працює в селі, де проживає більше 2 тисяч осіб.

Поки майже із 70 000 жителів району договір із сімейним лікарем уклали лише 17 500 осіб.

ЧОМУ ЛЮДИ НЕ ПОСПІШАЮТЬ УКЛАДАТИ ДОГОВОРИ ІЗ СІМЕЙНИМИ ЛІКАРЯМИ?

«У нас в амбулаторії лікарі поки що в середньому уклали по 500-700 договорів, але процес іде, і ми намагаємося його стимулювати. Як тільки з'являється згадка в ЗМІ про те, що потрібно укладати договори, у нас іде хвиля охочих, потім потроху вщухає», – розповідає головний лікар  Крижанівської амбулаторії Наталія Пашинська.

Незважаючи на те, що амбулаторія намагається активізувати місцеве населення, наше опитування в клініках показало, що люди не поспішають укладати договори, оскільки не розуміють, що змінюється конкретно для пацієнта. Адже за первинну допомогу в районного педіатра люди не платять і зараз. А в те, що різні «благодійні фонди» скасують, жителі не вірять.

Можливо, процес укладання договорів прискориться в кінці 2018 року, бо медичні працівники повторюють, що це – кінцевий термін, до якого українці мають визначитися з сімейним лікарем. Але насправді це не так. Міністр охорони здоров’я Уляна Супрун зазначила, що кампанія не має кінцевої дати, а головне завдання -  щоби всі встигли знайти свого фахівця, а не прийшли до абикого. І якщо в медзакладах тиснуть, підганяють або відправляють шукати лікаря за місцем реєстрації – вони порушують законодавство.

Насправді, хотілося б, щоб люди почали підписувати контракти не тому, що вимушені, а тому що нарешті почнуть відчувати, що якість медичного обслуговування вийшла на новий рівень. І ось тоді українці справді повірять в реформи.
У вас є, що нам розповісти?
Поділіться з нами, заповнивши форму!