Публікації

НАТАЛІЯ КРУПИЦЯ: «РІК БУДЕ НЕПРОСТИЙ, АЛЕ БУДЕМО ПРАЦЮВАТИ!»

НАТАЛІЯ КРУПИЦЯ: «РІК БУДЕ НЕПРОСТИЙ, АЛЕ БУДЕМО ПРАЦЮВАТИ!»

Як буде вивозитися сміття у Фонтанці? Як працюватимуть комунальні служби? Куди звертатися в разі аварій на мережах і де тепер оформляти документи та отримувати довідки? Як отримати медичну допомогу? Ці та інші запитання щодня виникають у жителів сіл, які об'єдналися у Фонтанську ОТГ. Однак замість перевіреної інформації в місцевих вайбер-чатах часто поширюють чутки та домисли. Тому за роз'ясненнями «Лиманські факти» звернулися безпосередньо до голови Фонтанської ОТГ Наталії Крупиці.

- Наталіє Григорівно, як Ви вважаєте, 2021 рік для Фонтанської ОТГ буде важким роком? До чого слід готуватися?

- Я думаю, що у фінансовому плані 2021 рік буде для громади не зовсім легким, але й не катастрофічним.

З одного боку, у нас багато чого вже є. Ще  2016 року за кошти Крижанівської громади був створений один із найкращих в усій області ЦНАП. Ми тоді зробили реконструкцію будівлі сільської ради, а колектив освоїв і налагодив надання понад 100 адміністративних послуг. Тобто наразі в нас уже є повноцінний ЦНАП, нам на це не треба витрачати гроші.

З іншого боку, сьогодні з району до нас поступово переходять усі служби, школи, бібліотеки, соціальна сфера, спорт. Це все вимагає фінансування. Робота й витрати мають бути колосальні.

- Чи могли б Ви виділити першочергові плани на цей рік?

 - Скажу вам відверто, після того, як під час виборчої кампанії я сама обійшла соціальні й комунальні об'єкти у всіх селах, прийшло цілковите усвідомлення масштабів катастрофічного стану інфраструктури громади. І все треба робити терміново, але ми добре розуміємо, що на вирішення всіх проблем бюджету не вистачить, на це потрібні сотні мільйонів гривень. Тому насамперед будемо працювати над тим, що «кричить».

 Як тільки буде завершено формування штату, я поставила завдання провести інвентаризацію всіх шкіл щодо пожежної безпеки. Чому саме це питання я вважаю першочерговим? Тому що ситуація складається так, що з 1 січня 2021 року ми отримали школи ОТГ у своє управління, але на баланс будівлі шкіл надійдуть до нас тільки в кінці навчального року, тобто 1 червня. Отже, до літа школи фактично зависають у повітрі. Це означає, що формально будівлі шкіл на балансі району, якого вже немає, тож і грошей на їхнє утримання немає. Але ж будь-яка аварійна ситуація в школі – це питання безпеки дітей. І залишати школи «безхозними» я вважаю неприпустимим. Тому насамперед – господарський аудит шкіл і розподіл залишків бюджетних коштів, які залишилися у Крижанівки й Фонтанки з минулого року, на розв’язання питання пожежної безпеки у школах.

Крім того, у Дофінівці школа досі на твердому паливі, для них потрібно замовляти проєкт газифікації.

Далі – фельдшерсько-акушерські пункти. У Світлому ФАП знаходиться в катастрофічному стані й потребує капітального ремонту.

Наступне питання – вода у Фонтанці. Після об'єднання ми зіткнулися з проблемою, яку давно вирішили у Крижанівці, а саме –  влітку у Фонтанці-3 немає тиску в трубах, і люди часто залишаються без води. За попередньою інформацією, щоб розв’язати цю проблему, потрібно будувати насосну станцію.

У катастрофічному стані знаходиться КНС у Фонтанці-3, її використовують асенізаторські машини, і це теж неправильно, потрібно це впорядкувати. В Олександрівці ситуація ще гірша.

Нині в Олександрівці та  у Фонтанці є житловий фонд, де немає житлового управління, немає ОСББ, будинки «безхозні», люди приватизували квартири, а будинки знаходяться в жахливому стані. А все тому, що не всі оплачують комунальні послуги, із цим теж потрібно розібратися.

Питання каналізування. Ми хочемо продовжити каналізування Крижанівки й будувати каналізацію у Фонтанці. Частину матеріалів закупили раніше, але вже протягом трьох років проєкт не рухається з місця. Із цим питанням будемо розбиратися.

- Ви говорите про великі інфраструктурні проєкти, але є й повсякденні завдання. Що буде з вивезенням сміття у Фонтанці?

Вивіз сміття – це найболючіше питання. Якщо у Крижанівці в більшості домогосподарств укладено договори з комунальним підприємством на вивіз сміття, і воно вивозиться, то у Фонтанці ситуація катастрофічна.

Протягом декількох років людей привчали безкоштовно викидати сміття – від побутового до будівельного. Із бюджету громади йшли десятки мільйонів гривень на оплату вивезення сміття. І такий підхід можна було б виправдати, якби у Фонтанці було ідеально чисто. Але на жаль,  уздовж траси суцільні смітники.

І в мене виникає запитання: чому бюджет потрібно витрачати на вивезення сміття за людьми, які під'їжджають на своїх BMW та Mercedes і кидають сміття цілими мішками в контейнер, якщо він порожній, а якщо заповнений – прямо на узбіччя? Чому люди, які живуть у триповерхових особняках, не можуть заплатити 25 гривень за вивезення сміття, і на це потрібно витрачати бюджетні гроші, які можна пустити на розвиток громади? Я вам наведу попередню цифру: за кілька останніх років Фонтанка з бюджету витратила на вивезення сміття 17 млн грн! За ці гроші можна було б зробити 10 доріг, пішохідні доріжки, можна було б розв’язати проблему з водою, почати каналізувати село або вирішити питання з КНС.

Я вважаю неприпустимим «розбазарювати» бюджетні гроші в той час, коли в нас стільки напрямків для розвитку. Нашій  молоді в селах потрібні гуртки і спортивні секції. Зараз у спортивний клуб ми беремо тренера з боротьби та з боксу з Доброслава, де розформували дитячу спортивну школу. Тобто база й потенціал є, і є куди витратити бюджетні гроші, крім вивезення сміття.

- На якому етапі зараз розв’язання питання зі сміттям?

- Моя думка така: навіщо винаходити велосипед, якщо ми у Крижанівці вже пройшли всі етапи? У нас теж були звалища, люди виставляли сміття в пакетах, ці пакети розривали собаки й роздмухувало вітром. Свого часу в нас працювала комерційна сміттєзбиральна компанія, яка укладала безпосередньо договори з мешканцями. Але потім її власник підрахував, що працює у збиток і припинив надавати послуги. А вийшло це тому, що ті, хто не хотів платити за вивезення сміття й не укладали договори, підкидали свої відходи сусідам, які це зробили.

 У підсумку ми у Крижанівці перебрали різні варіанти розв’язання цього питання і дійшли  висновку, що нам потрібна своя сміттєва машина, яку ми й  купили. Сьогодні ця машина вивозить сміття в певні дні та в певний час. Влітку машина прибирає пляжі, забирає сміття з амбулаторії та школи. 2020 року ми запустили пілотний проєкт із закупівлі контейнерів для сміття. Контейнери  закупили за бюджетні кошти й видаємо їх жителям, які уклали договір, на відповідальне зберігання. Спочатку люди переживали, що це буде не зручно або що контейнер хтось вкраде, але жоден контейнер з початку реалізації нашого проєкту не пропав, сміття вивозиться культурно, собаки не розривають пакети, вулиці виглядають доглянутими.

Тому, розробляючи бюджет на 2021 рік, ми заклали придбання ще однієї машини для ОТГ. Але на бюджетній сесії депутати вирішили інакше: вони повернуться до питання про покупку машини лише після того, як отримають економічні розрахунки доцільності придбання машини.

Тобто, фактично гроші на машину в бюджет закладено, але використовувати їх ми не можемо.

- То хто ж тоді буде вивозити сміття у Фонтанці?

До 1 березня сміття у Фонтанці буде прибирати та ж комерційна компанія, яка працює зараз. За договором, після закінчення терміну ця приватна компанія забере свої контейнери. А в комунальному підприємстві Фонтанки немає своїх контейнерів. І що далі?

Знаючи це, депутати дали час на підготовку економічних розрахунків до 15 березня. А якби вони відразу проголосували за покупку машини, то 4 січня ми вже могли б вийти на тендер. До речі, це теж непроста і тривала процедура: півтора місяця на проведення тендера, плюс час на доставку машини в Україну.

Я зараз висловлю свою думку: це рішення депутатів може призвести до сміттєвого колапсу. Є ситуації, коли потрібно брати на себе відповідальність і терміново ухвалювати рішення, аби отримати результат.

- Чи існує альтернативне розв’язання сміттєвої проблеми?

Є другий варіант. Депутати можуть ухвалити рішення про залучення комерційної компанії. У цьому разі на конкурс зможе вийти будь-яка спеціалізована компанія, яка потім буде укладати договори безпосередньо із жителями Фонтанки.

Я думаю, що наша Крижанівська система ефективніша, оскільки наша машина забирає сміття не тільки в тих, хто оплачує його, а й з пляжів, де  теж стоять смітники, та біля соціальних об'єктів. У літній період там дуже багато відпочивальників, і, відповідно, багато відходів.

Але остаточне рішення за депутатами. Я дуже сподіваюся, що депутатський корпус згадає про відповідальність і не допустить сміттєвого колапсу.

- Наталіє Григорівно, ще одна проблема, яка хвилює жителів, це адміністративні послуги. Чи доведеться жителям інших сіл їхати до Крижанівки по документи й довідки?

Ні, не доведеться. Ми вирішили, що в Олександрівці та в Дофінівці буде по двоє адміністраторів у сільраді, у Фонтанці буде три адміністратори, а центральний офіс ЦНАПу буде у Крижанівці. Адміністратор прийматиме документи на реєстрацію, на оформлення декретних, на народження дитини тощо.

Я планую, по можливості, і соцпрацівників залишити в селах, саме вони знають ту соціальну групу людей у своєму селі, яка в першу чергу потребує допомоги. Соцпрацівники починають роботу із січня.

- Люди звикли, що з усіх питань могли звернутися до своєї сільради. До кого йти з питаннями зараз? Хто залишиться на місцях у сільрадах?

Жителі всіх сіл можуть звернутися до своїх старост. У Дофінівці всі прекрасно знають Віталія Прудникова, люди самі просили мене зробити його старостою. В Олександрівці прекрасно зарекомендував себе і до виборів, і зараз Євген Фатенков. Він завжди на зв'язку у вайбер-групах і за телефоном.

Зрештою, у сільрадах на місцях будуть старости, реєстратори ЦНАП та соцпрацівники. Я ще хотіла б, щоб методисти з освіти знаходилися ближче до шкіл, але це питання ще остаточно не вирішено.

- Як буде працювати комунальне підприємство в ОТГ?

- Із 1 січня в нас діє єдине комунальне підприємство ОТГ, у штаті якого налічується 56 осіб. Ці співробітники – жителі різних сіл громади.

Мобільна бригада з ремонту водопровідних і каналізаційних мереж розташовуватиметься у Крижанівці, у нас є транспорт, техніка та інструменти. По Крижанівці ми проїжджаємо протягом 15 хвилин, по інших селах дорога займає 20 - 25 хвилин. Після надходження заявки на місце виїжджає бригада, яка ліквідує поломку одразу, або перекриває воду, докуповує необхідне й усуваєю поломку через певний час або наступного дня. Усе залежить від ступеня складності робіт. Так ми працювали у Крижанівці, так само будемо працювати з іншими селами. Єдиний телефон прийому заявок: 0949513834.

Що входить до компетенції КП? Ремонт вуличного освітлення (заміна ламп, ліхтарів), каналізації, проривів водоводу тощо. А взимку – прибирання по всіх селах снігу та посипання вулиць.

У кожному селі є база КП. Там будуть знаходитися двірники, інспектори з вивезення сміття й укладення договорів з населенням та майстри. Вони контролюватимуть роботу людей на території своїх сільрад. Крім цього, майстри отримуватимуть завдання з єдиного центру, які розподілятимуть між працівниками.

Поки це робота в тестовому режимі, тому що запланувати можна одне, а почнеш працювати –  і вийде по-іншому. Ми визначили для себе зимовий період, щоб перевірити нову систему.

- Де з 1 січня перебуває Фонтанська сільрада?

- Апарат сільради перебуватиме у Фонтанці. Я також буду тут, працюватиму в одному приміщенні із секретарем ради, тому що не вистачає кабінетів. У Крижанівці залишиться фінансове управління та бухгалтерія, і, скоріше за все, управління освіти.

- Що буде з культурою і спортом?

- Працівники культури залишаться на своїх місцях. Лякали, що я прийду і звільню всіх завідувачів дитсадків та директорів клубів, але, звичайно, цього не буде. Сьогодні Фонтанський клуб — найкращий клуб в Україні, який створила й підтримує Ольга Кирилова. Нехай вона продовжує працювати на благо громади. Крижанівський клуб ми трохи реорганізуємо, тому що спортсменам ніде тренуватися. У Дофінівці є свій клуб, а в Олександрівці його немає. Тому перед начальником управління культури буде завдання, аби в Олександрівку привнести культуру і спорт.

- Наталіє Григорівно, Ви кажете, що маєте дуже багато задумок, але ж на прикладі сміттєвого питання ми бачимо, що частину проєктів депутати можуть не підтримати?

- Я хочу вірити, що після всіх дискусій депутати проголосують за ті рішення, які покращать здоров'я дитини, медичну профілактику дитини, харчування дитини в школі, покращать громаду. Я не уявляю, що депутати не проголосують за те, щоб у нас було чисто, щоб створювалися зони відпочинку, парки та спортивні клуби.

Але я ще раз повторюю, що з урахуванням усіх проблем, які накопичилися, ми знаходимося в обмежених фінансових обставинах. І наше завдання – серйозно працювати над наповненням бюджету за тими статтями, які в нас є, зокрема це сплата податку на нерухомість. Я намагатимуся зустрітися з кожною бізнес-структурою, щоб поговорити про перереєстрацію у Фонтанській ОТГ, аби податки йшли в громаду. У нас дуже багато депутатів-бізнесменів, вони ж усі зацікавлені в наповненні бюджету.

Ми обов'язково повернемося до стратегії розвитку громади на 10 років, яку ми почали готувати ще до виборів. Пауза в роботі сталася через те, що ми не отримували даних із Фонтанки й Дофінівки, тому не могли займатися прорахунками. Сьогодні потрібно будувати економіку, наш експерт зробила прогноз, що в ОТГ буде близько 100 000 жителів. Значить, ми повинні створювати робочі місця, щоб люди не їздили в місто, працювати над транспортною розв'язкою, інфраструктурою та шукати інвесторів.

Моя мрія – знайти інвестора, зацікавленого в будівництві сміттєпереробного заводу. Якби такий знайшовся, я б кістьми лягла перед депутатами.

- Коли під час виборчої кампанії Ви говорили про сміттєпереробний завод, далеко не всі жителі сприйняли це із захопленням.

- Ці страхи від незнання питання. У Копенгагені сміттєпереробний завод знаходиться чи не в центрі міста, і зверху на ньому спроєктований спуск для лижників. Сьогодні Швеція шукає та купує сміття для переробки. Сьогодні в Німеччині сміття – золото, а в нас на купах сміття щури.

Звичайно, будівництво заводу – це величезні гроші, ідеться про 35-50 млн євро. І це не завдання влади. Її робота – надати майданчик та інфраструктуру. Однак інвесторові потрібні не тільки умови з боку місцевої влади, а й захист бізнесу з боку закону. 10 відсотків території України вже покриті звалищами, це питання потрібно розв’язувати на державному рівні.

ДОВІДКА

2017 року в центрі Копенгагена відкрився сміттєпереробний завод під назвою «Копенгілл». Він переробляє сміття в тепло і світло, не забруднюючи атмосферу. Тут установлена найсучасніша система очищення диму, тому викиди в атмосферу мінімальні.

Футуристична будівля зі скла й металу об'єднала в собі не тільки найефективніше у світі підприємство з переробки відходів, а й величезний центр дозвілля – нову пам'ятку Данії. Завод переробляє відходи, які виробляють 550 тисяч жителів міста та 45 тисяч міських підприємств, і перетворює їх на тепло й енергію для 150 тисяч будинків і квартир. Але найголовніше – «Копенгілл» задуманий як місце для відпочинку й розваг містян і туристів. Похилий дах будівлі являє собою гірськолижний схил висотою               85 м  і довжиною 200 м, покритий матеріалом під назвою "невепласт".

Крім цього, у «Копенгіллі» є ресторан, лижна школа і найвища у світі стіна для скелелазіння – 10 м завширшки та 88 м заввишки. Уздовж схилу передбачені бігова доріжка і доріжка для прогулянок.

- Наталіє Григорівно, почався новий рік, із приходом якого багато хто пов'язує надії на поліпшення життя. Що б Ви хотіли побажати жителям Фонтанської ОТГ?

- Я хочу побажати всім міцного здоров'я, щоб у кожному будинку було тепло й затишно, панувала любов, завзятий дитячий сміх, щоб було менше проблем. Але найголовніше – щоб ми навчилися чути і слухати, а також думати про те, що ми прийшли в цей світ зробити щось хороше. І, звичайно ж, бажаю всім щастя, любові й достатку. Процвітання нашої громади залежить від кожного з нас, тож будемо працювати над цим!
У вас є, що нам розповісти?
Поділіться з нами, заповнивши форму!