Публікації

НЕРІВНИЙ БІЙ: «МОБІЛЬНА ПОЛІКЛІНІКА» ПРОТИ РОЗРУХИ В СІЛЬСЬКІЙ МЕДИЦИНІ

НЕРІВНИЙ БІЙ: «МОБІЛЬНА ПОЛІКЛІНІКА» ПРОТИ РОЗРУХИ В СІЛЬСЬКІЙ МЕДИЦИНІ

14 січня в Лиманський район уперше приїхала «Мобільна поліклініка» – бригада обласних спеціалістів, які їздять по Одеській області й безкоштовно обстежують жителів сіл. У команді медичних працівників – кардіолог, офтальмолог, гінеколог, ендокринолог та УЗД. Першим населеним пунктом Лиманського району, куди приїхали медики, стало селище Нові Біляри. Як проходив прийом і які проблеми розкрив перший виїзд обласних лікарів – читайте в спеціальному репортажі «Лиманських Фактів».

Напередодні жителям Нових Біляр повідомили про те, що «Мобільна поліклініка» почне роботу о 9.00. Проте вже з 8 ранку люди почали приходити в амбулаторію: сперечалися в коридорі, займали чергу, щоб потрапити до фахівців. Наплив людей був таким, що багато хто з тих, хто підходив до 9:30, розверталися й говорили, що прийдуть увечері, коли спаде потік. Деякі відразу вирішили більше не повертатися.

«Ми намагалися сповістити всіх. Тепер бачимо, що прийом явно затягнеться. Лікарі заспокоюють, що будуть працювати до останнього відвідувача. Але люди все одно хвилюються», – розповіла Жанна Мартинова, голова Новобілярської сільради.

Весь приймальний день в амбулаторії було багато людей. Із кабінетів винесли всі стільці, принесли лавки, і все одно неможливо було посадити всіх літніх людей. Незважаючи на сильний сніг, люди похилого віку, спираючись на палички, стікалися з усього селища.

«А коли я ще потраплю до лікарів? Їхати в район мені вже важко. Так що це єдина можливість пройти обстеження», – поділилася літня мешканка.

Щоб підтримати людей у нескінченній черзі, голова сільради підгодовувала їх цукерками, а в 30-хвилинну обідню перерву організувала для всіх чай.

«Я дивлюся на величезну кількість людей і жахаюся. Раніше всіма цими благами, тобто доступною медициною, користувалися в нормальних умовах. А тепер людям як кістку кидають можливість пройти огляд у фахівців, і подивіться, скільки людей зібралося. Тут і жителі Біляр, і  жителі Визирки приїхали, усі вже пересварилися, усі нервові. Лікарі не встигають. Такі поїздки повинні проходити не раз на рік, а систематично. Звичайно, на сьогодні  ми й за це вдячні, багато людей похилого віку взагалі не можуть виїхати із селища в лікарню на огляд», – міркував місцевий житель Василь.

Навіть сидячи, людям похилого віку важко було витримати чергу. Деяким ставало зле прямо в коридорі, хто міг – ішов сам додому, одній жінці допомогли лікарі.

«Толку від цього одного дня? Я зранку прийшла і не пройшла ще жодного лікаря, але записалася. У мене зі здоров'ям поки все нормально, прийшла просто перевіритися», – скаржилася Наталія, місцева жителька.

За весь день у Нових Білярах обласні фахівці встигли оглянути 105 осіб. УЗД пройшли 57 осіб, ЕКГ – 21, до ендокринолога звернулися 38 жителів, до кардіолога – 27, до офтальмолога – 43, до пульмонолога – 31, до гінеколога – 42. Мамологічне обстеження пройшли 28 жінок.

При цьому кожному п'ятому (!) з оглянутих було встановлено діагноз уперше. 12 осіб було направлено на кардіологічне дообстеження, на пульмонологічне – 8 осіб. Гінеколог направив трьох жінок на дообстеження і двох – на операцію.

Результати першого дня роботи «Мобільної поліклініки» продемонстрували, що в системі первинної медичної допомоги в селі великі проблеми. В Україні понад 20 тисяч сіл і селищ, де в кращому випадку є місцевий ФАП із мінімальним набором медичних препаратів і приладів. Щоб пройти повноцінне обстеження, необхідно їхати в районну або обласну лікарню. А як їхати, якщо немає транспорту і доріг? Не кажучи вже про те, що в людей похилого віку на ці поїздки немає грошей. Не допомагають і промислові підприємства, які знаходяться на території Лиманського району: система профоглядів, яка існувала в радянські часи, зруйнована.

А до того ж саме близькістю промислових підприємств пояснюють жителі Нових Біляр проблеми зі здоров'ям. Місцеві безпомилково визначають, який саме з навколишніх  заводів сьогодні працює. Де вантажать вугілля або металеві окатиші, де миють баки, куди привезли зерно або насіння.

«У моєї старшої дитини з народження то трахеїт, то ларингіт і так по колу постійно. А тепер у молодшого ускладнення з підшлунковою почалися. Особливо влітку це часто відбувається, коли вікна відчиняємо. Якщо вітер дме з Дельта Вільмар, дихати нічим. Дитину постійно нудить, навіть води йому не можу дати. Я змушена їхати з ним до лікарні під крапельниці, і так кілька разів протягом літнього періоду. Лікарі кажуть, що так його підшлункова реагує на склад повітря, на екологію нашу», – розповіла молода мама Еля, яка живе на краю селища.

«У Білярах ситуація ускладнюється тим, що навколо порто-промислова зона, на нас летить із підприємств пил, дим, гар. На здоров'я людей погано впливає господарська діяльність усіх підприємств: ТІС-вугілля, ТІС-Руда і ТІС-добрива (тут взагалі йде відкрита перевалка мінеральних добрив), Бориваж, Дельта Вільмар. Найближче до нас підприємства ТІС, вони катастрофічно підривають здоров'я наших жителів», – розповідає депутат Новобілярської селищної ради Андрій Горівенко.

«Вранці випрала білизну, вивісила на вулицю просушити. А на тому березі лиману якраз ТІС вугілля вантажить. Якщо вчасно білизну не зняти,  треба знову прати, бо стає брудною», – скаржиться місцева жителька Ганна.

«Коли йде дощ, я бачу, як із даху стікає іржава вода, значить був помаранчевий осад, таку воду навіть кішці на вулиці не даси, а ми цим дихаємо. Так я живу на верхній вулиці, найдалі від лиману, а що в тих, хто ближче до лиману, навіть не можу уявити», – розповів літній чоловік.

«У моєї дружини й сина алергічний кашель і нежить, це реакція на запах із заводу. Які там компоненти, я не знаю», – розповів місцевий житель Михайло.

У той момент, коли ми говорили з людьми, у повітрі відчувався специфічний запах, а прямо навпроти амбулаторії, на іншому березі лиману, над промисловими кранами висіла біла хмара пилу.

«Добре, що приїхали. Добре, але цього мало. До нас треба приїжджати частіше. Це сьогодні ще й робочий день, і не всі змогли прийти. А якщо ще дітей привести, так тут тиждень лікарям працювати треба. А потім же треба якось лікуватися? А як лікуватися? Я сюди ледве дійшла», – повторювала, віддаляючись від амбулаторії, літня жінка.

Тим часом із різних сіл Лиманського району вже надходять десятки запитань – коли приїдуть до нас? Люди готові сидіти в чергах і чекати годинами, адже для багатьох «Мобільна поліклініка» - це єдиний шанс пройти обстеження. У Лиманському Центрі первинної медико-санітарної допомоги відповідають, що графік виїздів на найближчі місяці є, наразі він узгоджується.

«Наступний виїзд відбудеться в лютому, дата проведення може варіюватися, але жителям населеного пункту обов'язково повідомлять дату заздалегідь. Ми теж готуємо людей, нам важливо охопити сегмент малорухомих пацієнтів та із хронічними  захворюваннями. «Мобільні поліклініки» проїдуть не по всіх селах, але, як і у випадку з Новими Білярами, буде організовано підвезення жителів із сусідніх сіл», – розповіла «Лиманським Фактам» Еліна Концева, керівник Лиманського Центру первинної медико-санітарної допомоги.

Загалом проект «Мобільна поліклініка» розрахований не на один рік. Обласна влада обіцяє, що «Мобільні поліклініки» виїжджатимуть у села і цього року, і  наступного. Водночас фахівці визнають, що це вимушений захід. Для того щоб системно змінити ситуацію, потрібно наближати первинну медицину до людей, розвивати інфраструктуру і стимулювати лікарів їхати працювати в села.


Галерея
У вас є, що нам розповісти?
Поділіться з нами, заповнивши форму!