Публікації

ОПАЛЕ ЛИСТЯ: СПАЛЮВАТИ НЕ МОЖНА, А ЩО З НИМ РОБИТИ?

ОПАЛЕ ЛИСТЯ: СПАЛЮВАТИ НЕ МОЖНА, А ЩО З НИМ РОБИТИ?

Про те, що дим від спалювання опалого листя наносить  величезну шкоду здоров'ю, неодноразово говорили лікарі та екологи. І дуже багато відповідальних жителів Лиманського району готові відмовитися від традиції дідусів та бабусь кожної осені окутувати села їдким димом. Проте в людей виникає запитання: а якщо не спалювати листя, куди ж його дівати? Відповіді шукали  "Лиманські факти". 

«Нам сказали, що листя забирати не будуть»,  «Сміття машина забрала, а листя лежить, куди його нести?», «Що робити? Чи все-таки палити листя?», – обурюються в соцмережах жителі Кремидівки.

У відповідь на це експерти радять створювати компостні ями.

Однак, як виявилося, виготовити компостну яму, яка буде функціонувати належним чином, не так уже й просто. Насамперед важливо обрати її правильне розташування:

-обране місце має бути на відстані 25 метрів від будь-яких джерел питної води, наприклад, колодязя чи свердловини;

-якщо ділянка розташована не рівно, а під нахилом, то робити компостну яму потрібно нижче від  рівня води (бажано в найнижчій точці ділянки). Це дозволить запобігти потраплянню стоків гниття в чисту воду;

-необхідно врахувати напрям вітру, оскільки яма нерідко стає джерелом досить сильного й неприємного запаху  і може завдати дискомфорту людям, які проживають неподалік.

І навіть за дотримання всіх умов конструкції й розташування, взаємодія з ямою не закінчиться: її потрібно зволожувати й раз на місяць перемішувати вміст. На формування якісного компосту зазвичай іде 1-1,5 року. За цей час повноцінно розкладаються практично будь-які відходи та залишки.

У КРИЖАНІВЦІ ВИРІШУЮТЬ ПРОБЛЕМУ ЦЕНТРАЛІЗОВАНО

 Крижанівська сільрада, розуміючи труднощі людей, вирішила допомогти жителям своїх сіл. Місцеве КП “Надія” підготувало величезну компостну яму й запропонувало вивозити листя централізовано. Це виявилося можливим завдяки тому, що раніше Крижанівська сільрада придбала  сміттєвоз. Тепер КП «Надiя» забирає в людей листя і траву за графіком під час вивозу сміття. Для цього господарі мають спакувати листя в окремі мішки. У  КП кажуть, що послуга користується величезним попитом.
У вас є, що нам розповісти?
Поділіться з нами, заповнивши форму!