Публікації

ПАЛИЦЯ НА ДВА КІНЦІ: ТАРИФНІ ПРОТЕСТИ ТА ЗАГРОЗА СПІВПРАЦІ З МВФ. ЧИ ЗНАЙДЕ ВЛАДА ВИХІД ІЗ ЦІЄЇ СИТУАЦІЇ?

ПАЛИЦЯ НА ДВА КІНЦІ: ТАРИФНІ ПРОТЕСТИ ТА ЗАГРОЗА СПІВПРАЦІ З МВФ. ЧИ ЗНАЙДЕ ВЛАДА ВИХІД ІЗ ЦІЄЇ СИТУАЦІЇ?

В Україні не вщухають акції протесту проти підвищення тарифів на комунальні послуги. Повсюдні мітинги змусили владу звернути увагу на народне обурення та спробувати опанувати ситуацію, що, з іншого боку, поставило під загрозу співпрацю з Міжнародним валютним фондом (МВФ). 

ЧОМУ ВІДБУВАЮТЬСЯ МІТИНГИ

Нові ціни на газ та електроенергію у 2021 році аж ніяк не порадували українців.

Так, 28  грудня Кабінет Міністрів України скасував пільгову ціну в 90 копійок за КВт/год на перші 100КВт/год і залишив фіксований тариф 1,68 грн за КВт/год, яку до цього люди платили, якщо споживали понад 100 КВт/год.

Однак найбільше обурення викликали платіжки за газ. У січні розбіг у цінах на блакитне паливо від різних постачальників по Україні починається із 7,22 грн/м3 з ПДВ до 10,8 грн/м3 з ПДВ. І це ще без урахування тарифів на доставку газу, яка стартує з 0,372 грн/м3 з ПДВ і сягає 3,060 грн/м3 з ПДВ.

Хвиля протестів прокотилася не тільки соцмережами, а й вивела людей на вулиці багатьох населених пунктів України. Акції із закликами припинити тарифний геноцид народу почалися з 10 січня.

Порівнюючи платіжки за комуналку за останні роки, можна відзначити, що й раніше було нелегко сплачувати рахунки, однак на протести тоді ніхто не виходив. Цього року каталізатором стала пандемія та супутні обмеження, пов'язані з нею, що призвели до погіршення матеріального становища українців.

ВІДПОВІДЬ ВЛАДИ

Цією справою зайнявся сам президент Зеленський, який на засіданні 13 січня доручив Кабміну знизити вартість газу. Зрештою, 18 січня уряд затвердив тариф на період карантину на рівні 6,99 грн за 1м3. Він буде чинним із 1 лютого протягом усього опалювального сезону або до кінця карантину.

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль наголосив, що уряд не відмовляється від ринку газу, а лише тимчасово бере на себе його регулювання. Поки ринок ще на стадії формування, держава обіцяє підтримати людей, особливо пенсіонерів та вразливі категорії населення, у цей складний період.

«За цей час уряд та інші органи влади зможуть сформувати всі умови, аби ринкові правила запрацювали повною мірою. Такі правила означатимуть, що окремі газопостачальники більше не зможуть користуватися своїм монопольним становищем та захмарно підвищувати тарифи», — зазначив Денис Шмигаль.

Розмір тарифу вирахували з огляду на те, що станом на середину січня 2021 року середня вартість газу на біржі становить понад 8,5 грн за 1м3, а мінімальна ціна постачальника – 6,99 грн.

В уряді зазначають, що встановлений тариф навіть нижчий, ніж той, що діяв в опалювальний сезон  2018-2019 років, коли 1м3  газу коштував 8,5 грн при мінімальній зарплаті 3 723 грн. Зараз  це 6,99 грн за 1мпри мінімалці – 6 500 грн.

Утім, тут очевидна маніпуляція, оскільки вартість газу вказана без урахування ціни на його транспортування, яку Кабмін пропонує НКРЕКП встановити на рівні 1,79 грн за 1м3. Тож виходить, що сумарна ціна –  8,78 грн за 1м3.

ЗАНЕПОКОЄННЯ МВФ

Фактично влада опинилася в патовій ситуації, коли, з одного боку, знекровлене десятимісячним впливом епідемії COVID-19 та карантинними обмеженнями населення не має можливості платити захмарні суми за комуналку, а з іншого боку, держава не може відмовитися від своїх обов’язків перед МВФ, без грошових вливань якого українська економіка довго не протримається.

Цілком очікувано, що зниження тарифів на газ державою викликало занепокоєння у МВФ. Міністр фінансів Сергій Марченко в інтерв’ю «Радіо НВ» зазначив, що Україна взяла на себе зобов’язання щодо ринкового формування тарифів на газ, а його недотримання може мати наслідки.

Урядовець підтвердив, що Україні потрібна співпраця з МВФ, оскільки проєкт бюджету готували з урахуванням коштів, отриманих від фонду, і тому без співпраці з ним виникне питання про перегляд бюджету.

«Ми продовжуємо розмову з МВФ, який занепокоєний тим, щоб не повернулося державне тарифне регулювання. Ми будемо працювати на ринку газу, на ринку електроенергії. Зараз ці заходи спеціалізовані для того, щоб захистити українців від біржових коливань. Ми розробимо “річний продукт”, який захистить громадян від непередбачуваних коливань», – заявив прем’єр-міністр Денис Шмигаль в ефірі телеканалу «1+1».

За його словами, «річний газовий продукт» – поширена європейська практика, коли ціна на газ для споживачів фіксується на рік, задля захисту від непередбачуваних зростань.

При цьому голова уряду зазначив, що причин переживати стосовно отримання траншу від МВФ немає, однак, коли Україна зможе отримати кошти, не повідомив. Раніше йшлося про надходження фінансів від МВФ у лютому-березні 2021 року.

РИЗИКИ ДЛЯ ВЛАДИ

Відсутність чіткої стратегії та тарифні гойдалки в розпал пандемії аж ніяк не додають рейтингу владі. А пізня реакція на мітинги проти «тарифного геноциду», який уже прозвали «тарифним майданом», призвели до того, що нині держава фактично обмежена у своїх діях.

З одного боку дрібні, але невщухаючі протести створюють негативний інформаційний фон. А, з іншого, будь-яка спроба їх розігнати силовими методами призведе до ще більшої активності суспільства. Поки що наради в Офісі президента не дали результатів, а маніпуляція стосовно зниження тарифів не дала можливості взяти контроль над ситуацією. Як вважають деякі політологи, «тарифний майдан» набиратиме обертів і має всі шанси спровокувати політичну кризу та навіть дострокові вибори до Верховної Ради. 

Тож 2021-ий для України навряд чи буде спокійним.


Галерея
У вас є, що нам розповісти?
Поділіться з нами, заповнивши форму!