Публікації

ПІДСУМКИ-2020: СІЧЕНЬ, ЛЮТИЙ, КАРАНТИН, ГРУДЕНЬ – ДОБІГАЄ КІНЦЯ НАЙКОРОТШИЙ РІК

ПІДСУМКИ-2020: СІЧЕНЬ, ЛЮТИЙ, КАРАНТИН, ГРУДЕНЬ – ДОБІГАЄ КІНЦЯ НАЙКОРОТШИЙ РІК

Таке відчуття, що 2020-му хтось «поробив»: пандемія, збройні конфлікти, природні аномалії. Наприкінці 2019-го було багато сподівань на зміни. Але ж не такі! Тож, напевно, на майбутнє нам всім треба конкретніше формулювати свої бажання. Бо у 2020-му дійсно почалося нове життя, яке змінило нашу реальність. Ніхто не припускав, що на початку третього століття люди будуть сидіти на карантині, багато хто втратить роботу, діти перейдуть на онлайн-навчання, Україна опиниться на порозі чергової економічної та політичної кризи. Зрештою, поганого було багато, але на цьому тлі ще яскравіше виділяються позитивні моменти та зрушення. Тож згадаймо разом, якими були досягнення та здобутки жителів Лиманщини  2020 року.

НОВИЙ ЛАНДШАФТ МІСЦЕВОЇ ВЛАДИ – ЛИМАНСЬКОГО РАЙОНУ БІЛЬШЕ НЕ ІСНУЄ

Лиманський район уже ніколи не буде колишнім. Точніше, його вже взагалі ніколи не буде. Рік, що минає, повністю змінив владний та адміністративний ландшафт. Замість 26 районів в Одеській області створили 7 укрупнених районів, і замість 490 міських, селищних та сільських рад утворили 91 об’єднану територіальну громаду.

Лиманський район став частиною Одеського району з площею близько 4000 км² та з населенням понад 1,3 млн осіб.

А КУДИ Ж ПОДІЛИСЯ КЕРІВНИКИ ТА ДЕПУТАТИ ЛИМАНСЬКОГО РАЙОНУ?

Лиманська районна рада та райдержадміністрація вже склали свої повноваження. Частина керівників та районних депутатів спробували продовжити кар’єру та подалися на вибори до обласної й районної рад, а також до ОТГ.

Однак в обласній та новоствореній Одеській районній раді місце знайшлося одиницям – занадто висока конкуренція була серед кандидатів, які представляли величезну територію.

Так, до депутатського корпусу Одеської обласної ради балотувалися  колишній голова Лиманської РДА Василь Приймак від партії «Слуга народу» та ексголова Лиманської райради Геннадій Тефтул від партії «Довіряй ділам», але жоден не пройшов.

Що ж стосується районної ради, то єдиним представником колишньої Лиманської райради, який отримав депутатський мандат, став Руслан Сиротюк («ЄС») – директор ПП «Районне телебачення».

Щоб зрозуміти, наскільки жорсткою була конкуренція, достатньо сказати, що депутатські мандати отримали родичі народних депутатів і представників місцевих еліт. Наприклад, серед членів райради опинилася 24-річна Галина Остапчук («За майбутнє») –  дочка ексголови Одеської обласної ради Анатолія Урбанського; 36-річний Дмитро Гуляєв («За майбутнє») – племінник колишнього нардепа та нинішнього голови міста Чорноморськ Василя Гуляєва; 19-річний Артур Хачатрян («ОПЗЖ») – родич депутата облради Князя Хачатряна.

Загалом до складу Одеської районної ради увійшли 64 депутати. За результатами виборів, найбільше мандатів отримали партії «ОПЗЖ» (18 представників), «Довіряй ділам» (13) та «Слуга народу» (12). «Європейська солідарність» отримала 9 місць, а «Партія Шарія» та «За майбутнє» отримали по 6 мандатів.

15 грудня відбулося перше засідання районної ради Одеського району, на якому обрали голову та його заступника. Район очолив Віталій Барвіненко від партії «Довіряй ділам», який  раніше вже був і обласним, і народним депутатом. Заступницею стала Світлана Дєордієва від «Слуги народу» – колишня директорка одеського ресторану «Бристоль», який належить відомим бізнесменам – Борису Кауфману та Олександру Грановському. 

Перше засідання, на якому обирали керівництво Одеської райради, пройшло досить спокійно. Та не зовсім зрозуміло, чим ця структура займатиметься надалі, оскільки більшість функцій тепер сконцентровано на рівні ОТГ, а функції нових районних рад на законодавчому рівні ще остаточно не врегульовані.

ЩО БУДЕ З РАЙОННИМИ ЗАКЛАДАМИ ТА СТРУКТУРАМИ

Важливим є питання щодо роботи районних закладів та структур після ліквідації району. Загалом ситуація поки що неясна, утім дехто вже оперативно підлаштувався під зміни та продовжує надавати послуги у звичайному режимі. Зокрема, йдеться про Лиманський відділ обслуговування громадян (сервісний центр) Головного управління Пенсійного фонду України, який працює без змін, лише під новою назвою. Зараз це Відділ обслуговування громадян № 9 (сервісний центр).

Чітке уявлення про роботу після ліквідації району мають у Центрі первинної медико-санітарної допомоги (ЦПМСД) Лиманської районної ради. Як розповіла очільниця ЦПМСД Еліна Концева, вони вже розробили цільові програми для співпраці з кожною ОТГ, на території яких розташовуються амбулаторії та ФАПи.

«Коштом Лиманського районного бюджету ми забезпечували пільгові верстви населення засобами індивідуального призначення, наприклад памперсами чи калоприйомниками. Ураховуючи те, що районного бюджету вже немає, усі повноваження мають перейти до ОТГ. Для кожної громади ми розробили окрему програму відповідно до наявності осіб пільгових категорій, які отримували необхідні засоби від райради, розрахували кількість людей та надіслали їм ці цифри. За таким принципом торік ми працювали із Красносільською ОТГ, відповіді від інших громад поки що чекаємо. До програм ми не включили пункт про ремонт, оскільки практично в усіх підрозділах його нещодавно робили, прописали тільки найнеобхідніше для людей», – пояснила головна лікарка.

Комінтернівський районний суд Одеської області поки не знає, напевно, як функціонуватиме далі, оскільки жодних вказівок щодо цього його представники не отримували.  За словами прессекретаря суду Олександра Сандаленка, до нового року заклад працюватиме у звичайному режимі.

Очільник Лиманської районної філії Одеського обласного центру зайнятості Валентин Ковбаско також зазначив, що нової інформації стосовно порядку роботи вони не отримували.

«Поки ми працюємо у звичному режимі, а що буде далі – побачимо. Люди мають право звертатися до будь-якого центру зайнятості без територіальної прив’язки, оскільки в нас єдина база. Ми всі філії Одеського обласного центру зайнятості та реформувалися ще  2019 року ???», – додав він.

Лиманська центральна районна лікарня теж у «режимі очікування», але продовжує функціонувати.

«Ми здійснювали оперативне управління від імені Лиманської районної ради, але оскільки вона склала свої повноваження, нас мають передати Одеській районній раді. Однак, за законом, наша установа може перейти й на баланс ОТГ, на території якої вона знаходиться. Ми маємо обговорити цю ситуацію з очільницею Доброславської ОТГ та головою Одеського району, але до чого ми прийдемо, поки важко сказати», –  розповіла головна лікарка Лиманської ЦРЛ Тетяна Таран.

Лиманський районний відділ ГУНП в Одеській області так само не отримав інструкцій щодо подальшої роботи.

«Інформації про якісь зміни в роботі ми не отримали, тож працюватимемо й забезпечуватимемо правопорядок незалежно від того, чи це будній день, чи свято», – запевнив голова районного відділу поліції Олександр Вініченко.

Нагадаємо, що Лиманський відділ поліції обслуговує територію Лиманського, Березівського районів та міста Южне.

А от Лиманський районний центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді вже на активній стадії ліквідації: є відповідні розпорядження, накази про звільнення, працівники склали свої повноваження, а дехто вже навіть знайшов роботу в ОТГ. Як розповіла нам директорка Центру Катерина Постол, поки не зрозуміло, хто візьме на себе їхні функції та працюватиме з людьми, яким вони допомагали.

«Районні служби ліквідують, у територіальних громадах їх ще не утворили, і зовсім незрозуміло, що робити, оскільки ще немає чіткої нормативної бази –  алгоритму, відповідно до якого потрібно діяти. А проблем у родинах та складних життєвих обставин на цей час ніхто не скасовував. І величезне запитання: хто цим займатиметься? З нас усі повноваження зняли, але як просто взяти й залишити все, що ми стільки років дбайливо будували?  Я впевнена, що мені та всім фахівцям нашого центру телефонуватимуть наші підопічні, бо ми вже настільки близько спілкуємося з ними, що ділимо і горе, і радощі. Відвернути обличчя, коли до тебе приходять по допомогу, пославшись на те, що “я вже не працюю”, ніхто з нас не зможе… Держава вирішила, що ми не потрібні, тож все лишається в наших руках»,  – поділилася переживаннями очільниця установи.

Центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді могли б і не ліквідовувати, якби Міністерство соціальної політики було більш послідовним та взялося за розв’язання цього питання раніше, бо без соціальних служб люди лишилися сам на сам зі своїми бідами, без підтримки держави. 

ЖИТТЄСТВЕРДНІ ЦИФРИ 2020 РОКУ

Хоч пандемія і втрутилася в плани людей, зупинити життя неможливо. 2020 року (станом на 15 грудня) в Лиманському пологовому будинку на світ з’явилося 308 дітей, у РАЦСі за цей період зареєстрували 441 малюка. Не стала нестабільна ситуація й на заваді коханню: за 11 місяців цього повного несподіванок 2020 року зареєструвати шлюб вирішили 158 закоханих пар.

СПОРТИВНІ Й ТВОРЧІ ПЕРЕМОГИ ЛИМАНСЬКОГО РАЙОНУ

Гарні результати в різних сферах показали спортсмени та творчі представники нашого району.

Тхеквондисти з Нової Дофінівки завоювали дев’ять медалей на обласному чемпіонаті. Команда під назвою «Цунамі» зібрала врожай із двох золотих, чотирьох срібних та трьох бронзових медалей.

Учениця 10 класу Першотравневого НВК Аліна Пігнаста вкотре довела свій талант та силу духу й здобула пальму першості на європейських змаганнях із джиу-джитсу. До речі, торік восени на спортивному конкурсі в Баку дівчина вчергове стала чемпіонкою світу та срібною призеркою з греплінгу (вид спортивного єдиноборства).

Юні яхтсмени із Крижанівки вперше взяли участь у регаті «Кубок портів Чорного моря». За перемогу в гонці боролися двоє учасників Крижанівського спортивного клубу «Вітер мандрів»Микола Юшко та Максим Азаров. Хлопці гідно представили Крижанівку на крейсерській яхті «Фортуна», куди їх прийняли юнгами, їхня команда посіла друге місце у п’ятій групі. Усього в регаті взяли участь 32 яхти, які оцінювали за різними критеріями.

На обласному етапі змагань із легкої атлетики перемогу здобула юна спортсменка із Крижанівки Яна Жураковська. Учениця 10 класу Крижанівської школи-ліцею посіла перше місце, пробігши 400 метрів лише за 59 секунд. Це не перша її перемога, і точно не остання. Яна – чемпіонка та призерка численних змагань, членкиня збірної з легкої атлетики Одеської області. Вона захищає спортивну честь рідного села, району та області й виступає не лише у своїй віковій категорії, а й за старших.

«Чорноморська Рів’єра» з Фонтанки стала переможцем районного чемпіонату з футболу, у якому взяли участь понад 500 спортсменів. Команда існує вже вісім років, і за цей час уже чотири рази посідала перше місце в районному чемпіонаті з футболу. Крім команди з Фонтанки, гідно себе показали також команди з Кремидівки та Першотравневого, які посіли друге та третє місця відповідно.

У творчій сфері в нас також є здобутки. Наприклад, у конкурсі від Одеського обласного центру зайнятості «Професія моєї громади» учні двох шкіл Лиманського району стали призерами. Друге місце розділили учениця 10-А класу Фонтанського НВК Катерина Клименко з роботою «Шкіпер» та учні 9-10 класів Першотравневого НВК Валентин Бурлака, Денис Козлов та Андрій Негалчук з відеороликом «Професія “журналіст”?».

Вихованці вокальної студії естрадної пісні «Мелодайн» з Першотравневого перемогли на Всеукраїнському фестивалі «Зірка країни», який відбувся в Києві. Лауреатами I та III ступенів стала середня група вокальної студії, а лауреатами II ступеня – молодша група.

Колектив із Красносілки став чемпіоном на міжнародному фестивалі. Серед 95 номерів танцювальні композиції хореографічного колективу «Юність» вибороли перше та друге місце.

СОЦІАЛЬНІ ЗДОБУТКИ 2020-ГО РОКУ

Найбільші перетворення цього року відбулися в Нових Білярах. На території біля Будинку культури створили паркову зону із зеленими галявинами та квітковими клумбами, установили зручні лавки та цікаві артоб’єкти. Навпроти самої будівлі збудували сцену й поряд облаштували територію  для проведення культурних заходів надворі. Окрім того, у зоні відпочинку розмістили багатофункціональний спортивний майданчик, обладнаний тренажерами, мініфутбольним, волейбольним та баскетбольним полями. Для молодших відвідувачів установили великий сучасний дитячий майданчик. Безпеку місцевих жителів контролюють через камери відеоспостереження. Проведену роботу помітили на обласному рівні, і Нові Біляри посіли перше місце в конкурсі  з благоустрою серед  33-х селищних рад Одеської області. 

Наприкінці жовтня у Крижанівці відбулося грандіозне відкриття сучасної зони відпочинку для сімейного та дитячого дозвілля. На території Літнього кінотеатру запрацював пішохідний фонтан, струмені якого вибиваються з-під землі, наче природні джерела. Крім цього, увечері він стає різнокольоровим завдяки спеціальному освітленню й «танцює» під музику, що супроводжує це шоу. Наразі пішохідний фонтан законсервований й очікує теплого сезону, коли зможе радувати місцевих жителів та гостей Крижанівки. 

У Кремидівці цієї весни запрацював оновлений боксерський зал, у якому відремонтували всі приміщення, утеплили стіни й дах, установили нові системи опалення, вентиляції й освітлення та облаштували душову кімнату й санвузол.

У Доброславі напередодні Дня Незалежності України відкрили новий «Дубай-парк». Однією з родзинок цього парку стала велика гребля над ставком у формі човна, на кормі якого видніються крила із «Бурдж Халіфи». Уздовж усієї набережної встановили оригінальне освітлення – масивні та різнокольорові  кульбаби-світильники, ідею створення яких запозичили в міста Дубай. Крім того, на набережній можна побачити подібні до справжніх скульптури золотих скакунів шейха Мухаммеда. Іншою родзинкою парку стала зменшена копія готелю «Парус». А для малечі в «Дубай-парку» облаштували дитячий майданчик.

Важливим здобутком Крижанівської сільради стало будівництво світлофорного комплексу через чотирисмугову дорогу обласного значення М-28 біля Лісків, якого місцеве керівництво добивалося не один рік, оббиваючи пороги обласної Служби автомобільних доріг. Через постійні ДТП цю ділянку траси назвали «дорогою смерті», де на пішохідному переході загинула не одна людина.  Комплекс включає світлофор, дві зупинки, асфальтування прилеглої території та будівництво пішохідної доріжки.

Нові можливості дбати про життя та здоров’я мешканців району цього року з’явилися в Лиманській ЦРЛ. Там почали діагностувати онкологічні захворювання новими методами  – цистоскопія (візуальний огляд сечового міхура) та гістероскопія (дослідження порожнини матки). Ці методи успішно застосовують для лікування маткових кровотеч, міом, поліпів, безпліддя тощо.

_____________

ЧОГО НАС НАВЧИЛА ВИМУШЕНА ЗУПИНКА ЧЕРЕЗ ПАНДЕМІЮ?

Через усі негаразди, пов’язані з пандемією та неможливістю вести нормальний спосіб життя, 2020 виявися роком переосмислення звичайних та звичних речей.

Люди усвідомили, що дбати про своє здоров’я потрібно постійно. У багатьох з'явилося більше вільного часу вдома, і це дало потужний поштовх для саморозвитку та здійснення всіх планів і мрій, які так довго відкладали на потім.   

Зрештою, стало більше часу для спілкування з рідними та близькими людьми, бо в такі нестабільні періоди дуже важливо відчувати любов і підтримку від свого оточення.

Так, дива у прийдешньому році може й не статися, але віра в нього допомагає з оптимізмом дивитися в майбутнє. Головне – не опускати руки. Бо життя триває!
У вас є, що нам розповісти?
Поділіться з нами, заповнивши форму!