Публікації

ПІДВИЩЕННЯ ТАРИФІВ, ВАКЦИНИ ВІД КОРОНАВІРУСУ ТА УКРАЇНСЬКА МОВА ОБСЛУГОВУВАННЯ: ЩО НАМ НЕСЕ 2021 РІК

ПІДВИЩЕННЯ ТАРИФІВ, ВАКЦИНИ ВІД КОРОНАВІРУСУ ТА УКРАЇНСЬКА МОВА ОБСЛУГОВУВАННЯ: ЩО НАМ НЕСЕ 2021 РІК

2021 рік обіцяє багато змін та перетворень. Однак наразі головне очікування – подолання пандемії COVID-19, яка повністю змінила наше життя, позбавивши звичних розваг та подорожей, і яка ще більше розхитала й так нестійку соціально-економічну ситуацію в Україні. На що ж сподіваються українці цього року і що для нас готує влада, розбиралися «Лиманські факти».  

ТАРИФИ НА КОМУНАЛЬНІ ПОСЛУГИ  ЗРОСТАЮТЬ 

З 1 січня 2021 року тарифи на електроенергію для населення змінилися: скасовано пільговий тариф на перші 100 кВт-год, які до цього коштували 90 коп. за 1 кВт-год. Відповідно, за кожен спожитий у січні, лютому та березні кіловат доведеться платити по 1,68 грн. Новий тариф діятиме до 31 березня 2021 року.

Тариф на газ у новому році підвищився за двома складовими: і за сам газ, і за його розподіл. Однак якщо постачальника газу українці можуть змінювати за бажанням, обираючи того, що пропонує найбільш прийнятні умови, то розподільника газу (це фактично облгаз) змінити неможливо.

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), затвердила на 2021 рік тарифи для 22 облгазів за транспортування блакитного палива, для 20 з яких ціни зростуть. Зокрема, тариф «Одесагазу» – з 0,79 грн до 0,89 грн за 1 м3(без ПДВ).

Стосовно цінової політики, то єдиних тарифів для постачальників наразі немає, оскільки працює ринок газу, який самостійно регулює його вартість. Тож коливання в ціні залежно від території України стартують від 7 до майже 11 грн за один кубометр. Для жителів Одеської області, які користуються послугами ТОВ «Одесагаз-постачання», ціна на природний газ для побутових потреб установилася на рівні 9,85 грн за 1 м3 з ПДВ.  

Також підвищилися тарифи на постачання тепла населенню: для 23 теплоелектроцентралей ціна сягнула 1121,71 за Гкал. Наприклад, АТ «Одеська ТЕЦ» підвищила ціну на 13,8 %: з 1156,60 грн за               1 Гкал до 1316,68 грн за 1 Гкал (без ПДВ). Як повідомили в НКРЕКП, необхідність підвищити вартість теплової енергії виникла через   зниження обсягів її виробництва, підвищення зарплат, зростання цін на паливно-енергетичні ресурси, а також витрат на розподіл природного газу.

Тарифи на холодну воду в Україні теж зросли з 1 січня 2021 року. У середньому ціна підвищилася  на 20 % залежно від регіону. Так, в Одесі новий тариф на централізоване водопостачання становить 16,44 грн за 1 м3 з ПДВ, а на водовідведення – 13,584 грн за 1 м3 з ПДВ.

СУБСИДІЯ В ПОМІЧ

Від втрат, пов’язаних зі стрімким зростанням тарифів на комуналку, дещо можуть врятувати субсидії на оплату ЖКП. У Міністерстві соціальної політики зазначили, що очікують збільшення кількості звернень про соцдопомогу протягом опалювального періоду. У держбюджет, за словами очільниці Мінсоцполітики Марини Лазебної, на 2021 рік заклали 36,6 млрд грн, яких має вистачити. Утім, дуже високі коливання тарифів можуть бути критичними.

До речі, цього року змінилися правила отримання та умови подання державної допомоги українцям. Управління соцзахисту припинили особистий прийом громадян. Подати заяви для отримання субсидій та пільг українці зможуть використовуючи платформу «Дія» або пошту. Також із цим питанням радять звертатися до місцевих громад.

«Це пов'язано з реформою децентралізації. У громадах є соціальні підрозділи, які повинні приймати заяви від людей. Це стосується 67 видів допомог, зокрема й за субсидіями», – повідомила голова Мінсоцполітики.

ЗРОСТАННЯ ПОДАТКІВ

Через зростання розміру мінімальної зарплати зріс і єдиний соціальний внесок (ЄСВ), який платять фізичні особи-підприємці. Розміри ЄСВ для ФОПів у 2021 році з 1 січня становлять 1320 грн на місяць або 3960 грн на квартал. Чергове збільшення податку заплановано на 1 грудня цього року і буде на рівні 1430 грн на місяць або 4290 грн на квартал.

ПІДВИЩЕННЯ ЗАРПЛАТ

Попри всі економічні негаразди Кабінет Міністрів України пообіцяв, що працівникам бюджетної сфери все-таки підвищать зарплати.

Так, міністр освіти і науки Сергій Шкарлет повідомив, що із січня 2021 року ставки заробітної плати працівників бюджетної сфери, зокрема галузі освіти і науки, збільшуються на 20 %, а з липня – ще на 8,3 %.

Підвищення зарплат медичним працівникам та збільшення фінансування медицини у 2021 році пообіцяв прем’єр-міністр України Денис Шмигаль. Загалом у держбюджеті на медицину виділили рекордні  163 мільярди гривень.

У зв'язку з цим цього року продовжать доплати лікарям, які борються з COVID-19, у розмірі 300 %. Крім того, на 2-2,5 тисячі гривень буде підвищено зарплату всьому медичному персоналу.

Крім того, 2021 року заплановано декілька підвищень мінімальної заробітної плати та пенсій. Однак на фоні стрімкого зростання тарифів на ЖКП, а відтак – і цін на інші товари та послуги, зростання доходів українців є незначними.

ПАНДЕМІЯ COVID-19 В УКРАЇНІ 

Згідно з постановою Кабміну, із 19 грудня до 28 лютого в Україні діє так звана «помаранчева» зона коронавірусного карантину.

Прем’єр Денис Шмигаль пояснив, що, попри складну ситуацію з COVID-19, карантин вирішили не посилювати до кінця 2020 року через «деякі позитивні тенденції». Однак експерти, які відслідковують розвиток захворюваності в Україні, наголошують: карантин потрібно було вводити ще в середині грудня, а на новорічні свята вже можна було б робити послаблення. Директор Revival Institute for Future, інфекціоніст Вадим Арістов у коментарі «Укрінформу» розповів, що вводити карантин в січні вже запізно.

«Ті, хто інфікувався з грудня, потраплятимуть у лікарні на початку січня, а ті, хто інфікувався на свята – десь усередині січня. Саме тоді в нас очікується шалене зростання захворюваності, і при цьому в очах більшості населення державна політика буде виглядати розумною: катастрофа-локдаун. На жаль, при тривалих причинно-наслідкових зв’язках ми все забуваємо. Уже забули, як місцеві вибори вплинули на розгін другої хвилі епідемії в країні», – пояснив він.

В Одеській області за останній тиждень 2020 року та перші дні 2021 року зафіксували понад 1730 інфікованих осіб. Однак є й позитивні новини: проблем із забезпеченням хворих киснем значно поменшало. За словами волонтерки та директорки БФ «Корпорація монстрів» Катерини Ножевникової, у них достатньо кисневих концентраторів, які потрапляють до хворих, яких важко або неможливо госпіталізувати. До того ж Одеський припортовий завод отримав ліцензію на виробництво медичного кисню, що дозволить уникнути проблем із нестачею кисню в перспективі.

На цьому боротьба з пандемією не припиняється. У січні Україна вже має отримати вакцини від коронавірусу. За словами міністра охорони здоров’я Максима Степанова, перший етап щеплень заплановано почати в січні 2021 року, проте його терміни можуть зсунутись на незначний час. Насамперед урядовці пропонують вакцинувати медиків, що безпосередньо працюють із хворими на COVID-19, жителів та співробітників інтернатів та будинків для престарілих, а також військовослужбовців, які беруть участь в Операції об'єднаних сил на Донбасі. 

Загалом у Всесвітній організації охорони здоров’я розповіли про ймовірну третю хвилю захворювань на COVID-19 на початку 2021 року.

ЕКОНОМІЧНІ ПРОГНОЗИ ЕКСПЕРТІВ

Пандемія COVID-19 завдала серйозного удару по економіці України та інших країн світу, оговтатися від якого вони зможуть лише за декілька років.

Щодо курсу національної валюти, експерти не дають однозначного прогнозу, однак деякі з них вважають, що гривня зміцнить свої позиції.

Наприклад, у Dragon Capital вважають, що тренд на зміцнення гривні, який почався в грудні, триватиме.

«За нашим оновленим прогнозом, курс гривні буде близьким до 27,5 грн за долар до кінця 2020 року. Поступове укріплення гривні продовжиться в першому кварталі наступного року, але до кінця року курс повернеться до 28 грн за долар», – зазначила головна економістка компанії Олена Білан.

Уряд у Законі «Про Державний бюджет України на 2021 рік» установив середній курс на 2021 рік на рівні 29,1 грн за долар. За словами керівника аналітичного департаменту Concorde Capital Олександра Паращія, це більш-менш адекватний курс.

«Поки складно щось прогнозувати. Може скластися така ситуація, яку ми, наприклад, спостерігали 2019 року, коли приплив спекулятивного капіталу дуже сильно посилював гривню … є передумови очікувати, що курс буде набагато сильніший, ніж той, який прогнозує уряд. Чи може бути набагато гірше? Якщо уряд буде й далі робити ті речі, які не схвалюють МВФ і Євросоюз, то в нас може скластися ситуація, коли зовнішні ринки для нас будуть закриті, і тоді наслідки можуть бути сумні й для гривні зокрема. Однак базовий сценарій – це діапазон 28-29 грн за долар», –  розповів експерт виданню PG.

ПРОЄКТИ ВЛАДИ НА НИНІШНІЙ РІК

За словами Євгенії Кравчук, заступниці голови фракції «Слуга народу», попереду амбітний проєкт «Велика реставрація», яким передбачається протягом трьох років реконструювати 150 пам’яток архітектури по всій Україні, частина яких може потрапити до списку ЮНЕСКО. Це замки, церкви, музеї, театри та інші споруди, що мають величезну культурну цінність та гостро потребують відновлення.

Проте керівник Офісу президента Андрій Єрмак вважає, що наразі важливим питанням залишається розбудова транспортної, медичної, енергетичної та соціальної інфраструктури.

«Продовжимо будувати якісні дороги, які мають привести людей до відремонтованих театрів, музеїв, замків та інших туристичних магнітів», – зазначив Єрмак.

УКРАЇНСЬКА У СФЕРАХ ОБСЛУГОВУВАННЯ

Із 16 січня 2021 року відбудеться остаточний перехід сфери обслуговування на державну мову: набуває чинності стаття 30 Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної». Отже, усі надавачі послуг (як державні, так і приватні)  зобов’язані обслуговувати споживачів і надавати інформацію про товари й послуги українською мовою. Винятків небагато: лише на прохання клієнта його персональне обслуговування може здійснюватися іншою мовою, прийнятною для обох сторін.

Крім того, українською має подаватися інформація в цінниках, інструкціях, технічних характеристиках, маркуванні, квитках, меню тощо. При цьому Тарас Кремінь зауважив, що інформація державною мовою про товари та послуги може дублюватися й іншими мовами.

ДЕРЖАВНІ ВИХІДНІ У 2021 РОЦІ

Цього року в українців буде 11 офіційних вихідних днів, а якщо свято припадатиме на суботу чи неділю, то вихідний день традиційно переноситиметься на понеділок. Таким чином на “тарвневі” буде чотири вихідніх.

Офіційні державні свята, у які є вихідний:

 • 1 січня (п’ятниця) - Новий рік
 • 7 січня (четвер) - Різдво Христове
 • 8 березня (понеділок) - Міжнародний жіночий день
 • 1 травня (субота) - День праці
 • 2 травня (неділя) - Великдень
 • 9 травня (неділя) - День перемоги
 • 20 червня (неділя) - Трійця
 • 28 червня (понеділок) - День Конституції України
 • 24 серпня (вівторок) - День Незалежності України
 • 14 жовтня (четвер) - День захисника України
 • 25 грудня (субота) - Різдво Христове 

Календар на 2021 рік передбачає такі перенесення, якщо державне свято припадає на вихідний:

 • з п’ятниці 8 січня на суботу 16 січня;
 • з понеділка 23 серпня на суботу 28 серпня;
 • з п’ятниці 15 жовтня на суботу 23 жовтня.У вас є, що нам розповісти?
Поділіться з нами, заповнивши форму!