Публікації

ПОРЯДОК У ГРОМАДІ – НА ПЛЕЧАХ КОМУНАЛЬНИКІВ

ПОРЯДОК У ГРОМАДІ – НА ПЛЕЧАХ КОМУНАЛЬНИКІВ

У місцевих вайбер-спільнотах можна годинами читати нескінченні повідомлення на тему: чим же займаються комунальні служби. У селах, які об’єдналися у Фонтанську ОТГ, багато хто й досі вважає, що КП «Надія», яке було створено у Крижанівці, а тепер опікується всіма селами громади, займається виключно вивезенням сміття. Люди просто не можуть повірити, що віднині у громаді є власне комунальне підприємство, яке бере на себе відповідальність за благоустрій у селах, і жителі більше не будуть знаходитися в ситуації, коли кожний вирішує проблеми самотужки. Тож, чим саме займається КП «Надiя» і з яких питань можна звертатися до комунальників, ми дізналися безпосередньо в робітників КП «Надія», яке, до речі, визнане одним із найкращих в області. 


Олександр Артюхов – сантехнік, 9 років у КП

Я працюю в комунальному підприємстві вже 9 років. У Крижанівці ні в кого не виникає запитань, чим ми займаємося, оскільки люди й так усе бачать.  

Влітку робочий день починається о четвертій ранку. Хоч я і сантехнік, але наша директорка – Світлана Василівна – настільки вимоглива до себе та до інших, що в нас ніхто не сидить та не грає в доміно в очікуванні викликів. Тож черговий день починається з прибирання вулиць або з покосу трави. Щоб, наприклад, покосити траву вздовж Миколаївської дороги, двом людям потрібно близько чотирьох днів, тому що ми викошуємо не тільки узбіччя. Також ми висаджуємо клумби й дерева, які ще треба підстригти, облагородити, зробити лунки, полити, підгодувати тощо.

У «вільний» час раніше ми робили своїми силами те, що необхідно для села. Наприклад, кілька років тому на вул. Ярошевської ми зробили ілюмінацію, яка й досі працює. Підрядник би обійшовся дуже дорого. Усі паркани на дитячих майданчиках – теж наша робота: ми самостійно їх бетонували, зварювали, збирали, скручували, фарбували.

Власноруч ми створили пляж «Фрегат». Із болота та заростей очерету це місце перетворилося на оазис. На пляжі встановлено парасольки, лавки, урни для сміття, дитячий майданчик, навіс для дітей та матусь, басейн для маленьких дітей. Це все зроблено силами працівників КП «Надія» та знаходиться під їхнім пильним наглядом.

А коли надходить заявка на прорив, тоді я «вмикаюся» як сантехнік. На місце виклику, якщо це у Крижанівці, ми з бригадою приїжджаємо за 15 хвилин. Якщо відстань більша і потрібно поїхати, наприклад, у Дофінівку, максимальний час очікування – до 30 хвилин. Спочатку ми оцінюємо становище. Не завжди теча буває там, звідки витікає вода, іноді відхилення буває і на 5, і на 10 метрів убік. Щоб це визначити, потрібно закрити воду та розкопати труби, зазвичай ми це робимо вручну, бо мало таких місць, куди може заїхати трактор. Потім оглядаємо проблемну ділянку, купуємо матеріали і тоді вже ремонтуємо. Є прориви, які можна полагодити за пів дня, а є ті, що потребують до двох днів ремонту.

Артем Доглядний – двірник та тракторист, у КП працює 3 роки

Коли нещодавно бушувала сніжна стихія, то в перший день  мені о 04:30 ранку подзвонила наша директорка Світлана Василівна Константинова. У мене склалося враження, що вона ніколи не спить! Одразу після дзвінка я прогрів трактор і розпочалася триденна боротьба зі снігом. Коли їхав до Світлого та Олександрівки, по дорозі витягнув на буксирі декілька машин, що застрягли. І так чистив село за селом. 

А коли немає надзвичайних ситуацій, ми займаємося обслуговуванням техніки, що вимагає чимало часу, оскільки робочих вузлів у тракторі та його навісному обладнанні дуже багато, і їх треба прочищати та обслуговувати вчасно. Якщо немає роботи з технікою, я займаюся прибиранням території, ремонтуванням поламаних людьми лавок, парканів, дістаю викинуті в море сміттєві урни тощо.

Влітку робочий день починається о 5:00 – 05:30, до того, як люди прийдуть, щоб скупатися в морі. Під час сезону я прибираю територію пляжу від водоростей, сміття, розрихлюю пісок. Ми самі, силами КП, зробили спеціальні граблі завширшки майже 4 метри, які значно пришвидшують роботу.

Андрій Юрійович Турилов  – головний інженер КП «Надія»

Мій обов’язок – стежити за станом техніки. Якщо виникла якась несправність і потрібно щось полагодити, я маю знайти необхідну деталь та привезти її, а вже наші хлопці займаються заміною.

Нещодавно був прорив труби у населеному пункті Вапнярка: протекла сталева водопровідна труба, яка була прокладена мільйон років тому. Звичайно, ця труба в непридатному стані. Для того щоб її відремонтувати, я спочатку звернувся до підрядника, який оцінив цю роботу приблизно в 10 тис. грн. Зрозуміло, що ми відмовилися від таких послуг, тому що це дорого й зайняло б багато часу, а людям потрібно дати воду швидко. Що ми зробили? Ми своїми силами виявили проблему й вирішили її, і це вийшло в 4 рази дешевше (2500 грн), ніж запропонував підрядник. Послуги підрядники завжди обходитимуться дорожче, ніж лагодити все своїми руками.

Ілля Пахмурний – майстер, працює в КП «Надія» 8,5 років 

Коли ми починали працювати, у складі КП було лише четверо робітників, окрім начальника й бухгалтера. Потім, коли прийшла Світлана Василівна Константинова, наше підприємство розрослося. До цього інструментів у нас не було і загалом ми нічого не робили. Якщо проривало трубу, то ми з напарником-сантехніком ремонтували її. А так  – нічого не прибирали, не косили, та й не було чим це робити. Зараз у нас багато обладнання й техніки. І тепер я дійсно гордий за наше КП, бо далеко не кожне місто, я вже не кажу про село, має такий колектив і таке обладнання.

Наші хлопці – справжні майстри на всі руки. Наприклад, у Світлому ми допомагали штукатурити у школі. Якщо в людей, наприклад, були пожежі, ми допомагали ліквідувати наслідки, також приходили на допомогу, коли ураганом зносило дахи. На нас також лежить підготовка до осінньо-зимового періоду: ми підрізаємо всі аварійні дерева й розвозимо дрова всім, хто цього потребує. У нас є спеціальна машина, щоб дробити гілки, а стовбури ми розпилюємо й роздаємо пенсіонерам, малозабезпеченим, сиротам.

Ми в усьому беремо участь, особливо коли йдеться про допомогу громадським установам – амбулаторії, школі, будинку культури тощо – ми завжди напоготові. 

Світлана Константинова – директорка КП «Надія»

Про комунальне підприємство я можу говорити багато та довго. Це улюблена дитина, яка народжувалася в муках. Зараз їй восьмий рік. Не все одразу виходило, але сьогодні я нею пишаюся, і мені не соромно показати наші досягнення. Місце, де ми зараз проживаємо, дуже змінилося. Той, хто давно не був у нас, дивується, наскільки все стало цивілізовано. До Європи, звичайно ж, ще далеко, але ми до неї прагнемо.

Крижанівська сільрада придбала для нас вантажний автомобіль «Рено», трицикл з гідравлічним підйомом кузова, трактор «Білорус» із навісним обладнанням для прибирання снігу, посипання піском заледенілих територій, сміттєвоз, електрообладнання – у нас є все для роботи і є бажання працювати.

Зараз нас стало більше, роботи побільшало, але все одно хочеться зробити достойним проживання всіх людей на нашій території. Потрібні тільки час, терпіння та розуміння людей, що сміття, яке у вас збирається, необхідно вивозити та сплачувати за цю послугу. Що чисто не там, де прибирають, а там, де не смітять. Що працівники КП також люди, і в них такі самі проблеми, як і у всіх: захворіли батьки, народилася дитина або потрібно відвести дитину до школи чи садка. Вони під час стихії працюють по 20 годин на морозі, чистять, посипають, а сніг іде. Нам важко боротися зі стихіями, але такі складні моменти показують, на що здатні люди. Мені дуже приємно, що до моєї команди приєдналися нові достойні працівники КП з Олександрівки та Фонтанки. Їм зараз дуже складно, для них це новий формат роботи, але вони з честю справляються. Я впевнена, що в нас усе вийде, якщо є бажання працювати і є така команда.   


ОСНОВНІ ФУНКЦІЇ КП «НАДІЯ»

Комунальне підприємство «Надія» засновано 2011 року Крижанівською сільською радою для виконання господарських функцій органу місцевого самоврядування щодо забезпечення життєдіяльності територіальної громади.

Основні напрями діяльності КП «Надія»:

- підтримка санітарного стану (прибирання, озеленення тощо) та здійснення інших заходів з благоустрою території загального користування;

- проведення поточного ремонту й технічне обслуговування мереж централізованого водопостачання та водовідведення;

- проведення поточного ремонту й технічне обслуговування мереж вуличного освітлення;

- проведення поточного ремонту та технічне обслуговування мереж відеоспостереження;

«Потрібно розуміти, що за відсутність електроенергії в будинках споживачів і на вулицях нашої ОТГ відповідає прямий постачальник – «Одеська обласна енергопостачальна компанія». У КП «Надія», як і у фізичних осіб, є прямі  договори з обленерго на поставку електрики. Якщо обленерго припинив подачу електроенергії, ні сільська рада, ні КП не можуть на це вплинути. Комунальне підприємство відповідає за вуличне освітлення: якщо перегорів ліхтар або впав стовп освітлення, який належить КП, ремонтом займається «Надiя». У громаді так само є стовпи, які належать обленерго, а КП просто користується ними для встановлення ліхтарів. У цьому разі КП відповідає за ліхтар, обленерго – за стовп. Жодного відношення до мереж, по яких іде електрика, підприємство не має», – пояснює депутат Фонтанської сільради Олексій Мельник.

- забезпечення якісної технічної експлуатації будівель і споруд, які знаходяться в комунальній власності громади, їх інженерних мереж та технологічного обладнання;

- взаємодія з головними постачальниками послуг, здійснення збору та передачі інформації по електротехнічних, сантехнічних системам про величину енергоспоживання, водоспоживання, газоспоживання;

- господарський супровід проведення масових заходів у громаді (зборів, концертів, святкувань тощо);

- створення та обслуговування зон відпочинку, дитячих майданчиків; об’єктів спортивної інфраструктури (стадіону та спортивних майданчиків);

- вивезення великих негабаритних та будівельних відходів на території громади;

- закріплення земельних ділянок для розвитку рекреаційної сфери та соціального будівництва в громаді;

- утримання та обслуговування кладовищ;

- утримання та обслуговування транспортних засобів, які знаходяться на балансі КП.

Додаткові напрями діяльності КП «Надія»:

- надання послуг населенню з централізованого водопостачання;

- надання послуг населенню зі збирання й вивезення твердих побутових відходів на території громади.


ВИВЕЗЕННЯ СМІТТЯ 

До 2019 року вивезенням сміття у Крижанівці та Лісках займалися комерційні компанії, які періодично піднімали тарифи на свої послуги. У відповідь на підвищення цін місцеві жителі переставали платити за вивіз побутових відходів, і в селі виникали стихійні сміттєзвалища.

Тоді Крижанівська рада вирішила відмовитися від комерційних компаній і вивозити сміття силами комунального підприємства, для якого придбали власний сміттєвоз.

Загалом для організації вивезення сміття у 2020 році Крижанівська сільська рада надала дотацію КП «Надія» в розмірі 491 542 грн. Для порівняння, у Фонтанці, де сільрада позбувалася твердих побутових відходів (ТПВ) за бюджетні кошти, у 2020 році на це було витрачено  3,5 млн грн.

З початку нового року, окрім Крижанівки та Лісків, КП «Надія» також забирає сміття по вулицях в Олександрівці, Світлому, Новій Дофінівці та у Вапнярці.

З 1 квітня 2021 року постане питання вивезення ТПВ із села Фонтанка. У зв’язку з цим, невідкладним є питання закупівлі додаткового сміттєвоза для забезпечення своєчасного вивезення ТПВ з населених пунктів громади.

ПЛАНИ НА 2021 РІК

Важливим питанням, яке має розв’язати найближчим часом Фонтанська сільська рада, є передача в управління КП «Надія» комунальних інженерних мереж в усіх населених пунктах громади (водопостачання, водовідведення, вуличне освітлення та відеоспостереження), а також закріпити об’єкти, будівлі та споруди, які знаходяться на балансі сільської ради, для експлуатації й обслуговування їх комунальним підприємством. Для цього спочатку необхідно провести їх інвентаризацію та паспортизацію, а потім здійснювати відповідні заходи щодо передачі.

Вони необхідні для того, щоб правильно розрахувати потребу в трудових та матеріальних ресурсах підприємства для їх обслуговування. Зазначимо, що інвентаризацію та паспортизацію Крижанівська сільська рада проводила задля передачі всіх мереж та об’єктів в управління КП «Надія».

Другим пріоритетним завданням для КП «Надія» на 2021 рік залишається розширення діяльності на всі населені пункти громади та налагодження координації роботи із старостами.


Галерея
У вас є, що нам розповісти?
Поділіться з нами, заповнивши форму!