Публікації

ПРЕЗИДЕНТСЬКІ ВИБОРИ. ЗУПИНИТИ ВІЙНУ І ЗНИЗИТИ ТАРИФИ - ЦЬОГО ОЧІКУЮТЬ ВІД ПРЕЗИДЕНТА

ПРЕЗИДЕНТСЬКІ ВИБОРИ.  ЗУПИНИТИ ВІЙНУ І ЗНИЗИТИ ТАРИФИ - ЦЬОГО ОЧІКУЮТЬ ВІД ПРЕЗИДЕНТА

21 квітня Україна обрала нового президента. Кількість виборців, які за даними національного екзит-полу віддали свої голоси за Володимира Зеленського, перевищила навіть прогнози експертів.   Які надії на нового президента покладають українці і, зокрема, жителі Лиманщини? Про це біля виборчих дільниць дізнавалися кореспонденти газети “Лиманські Факти”. 

ЯК ПРОГОЛОСУВАЛИ

Вибір українців став зрозумілим ще в день голосування,  коли оголосили результати національного екзит-полу, за якими  Володимир Зеленський набрав 73,2%, а Петро Порошенко - 25,3%. На заході Зеленський заручився підтримкою 57% українців, а Порошенко - 41,3%, у центрі Зеленського підтримали 70,3% виборців, Порошенка - 28%, південна Україна віддала Зеленському 85,4%, Порошенку - 13,4%, а на сході за Зеленського - 87,7%, за Порошенка - 11,2%.

Активність виборців була вищою ніж у  першому турі. У Лиманському районі явка склала 62,2%. Члени комісії в Доброславі розповідали, що проголосувати приїхали навіть ті люди, які хоча й зареєстровані в Доброславі, але давно живуть в інших містах і зазвичай не голосують. Також на дільницях ми бачили багато людей, яких буквально вели під руки або навіть везли на колясках родичі.

Серед виборців кореспонденти газети  “Лиманські  Факти” побачили багатьох керівників району, зокрема голову Лиманської райдержадміністрації Василя Приймака та очільника Лиманського відділення поліції Олега Кашперука, який повідомив, що  голосування в районі відбулося спокійно.

ЩО ОЧІКУЮТЬ УКРАЇНЦІ?
Чим пояснюється висока активність людей і такі результати виборів? Щоб отримати відповіді на ці запитання, ще напередодні другого туру Київський міжнародний інститут соціології провів всеукраїнське опитування, і з’ясувалося, що українці мають дуже високі очікування від нового президента, які виходять за рамки його повноважень.

На запитання "Що б ви хотіли, щоб наступний президент зробив у свої перші 100 днів" найчастіше респонденти відповідали таке: 

–  знизити тарифи на комунальні послуги - 39,1%;

– подати в парламент законопроекти про зняття недоторканності з депутатів, суддів, президента - 35,5%;

– почати або прискорити розслідування найбільш резонансних корупційних злочинів - 32,4%;

– почати переговори з Росією - 23,3%;

– знизити зарплату топ-чиновникам - 18,4%;

– почати переговори з ЄС і США щодо  Донбасу і Криму - 16,4%;

ЧОГО ПРАГНУТЬ ЖИТЕЛІ ЛИМАНЩИНИ

Із цим питанням ми звернулися в день голосування до жителів Лиманського району, які виходили з виборчих дільниць.

Більшість людей, із якими нам вдалося поспілкуватися, насамперед чекають від нового президента завершення війни й об’єднання країни,  а також збільшення пенсій і зменшення тарифів. Наведемо найбільш поширені точки зору:

«Очікування, як завжди, усі ми хочемо кращого. Перше, що повинен зробити президент, - врегулювати ситуацію на Донбасі, щоб не було війни. Це просто братовбивство», – Павло, смт. Чорноморське.

«Ми очікуємо підвищення пенсій, зниження тарифів, само собою – припинення війни. Перший крок - припинити війну», - Віктор, смт. Чорноморське.

«Звичайно, весь той бруд і чорний піар під час виборчої кампанії розділили країну, але ми прагнемо до кращого. Перший крок - мир у наше життя», - Надія, с. Фонтанка.

«Від нового президента чекаю хоча б порядності. Перший крок - припинення війни. Я вважаю, що кандидат, якого я обрала,  буде намагатися, я в нього вірю. Я вважаю, що без НАТО можна й обійтися, краще підвищити пенсії і знизити тарифи», - Вікторія, с Фонтанка.

«Я учасник війни. Я не чекаю об'єднання країни, чекаю вступу до НАТО й зниження тарифів», - Станіслав Антонович, інвалід і учасник Другої світової війни, с. Фонтанка.

«Хоч мені й 91, але я чекаю на зміни й хочу миру. Хочу, щоб згадали про людей похилого віку. Україну розкололи, але мій кандидат зможе її об'єднати, зупинивши війну на Донбасі», - Зінаїда Яківна, с. Фонтанка.

«Я вважаю, що і з Росією треба налагодити відносини, і з НАТО, тоді буде порядок. У Зеленського не вийде нічого зробити перші 6 місяців з нинішнім парламентом, але я думаю, що Зеленський зможе об'єднати країну. Чекаю поліпшення в медицині», - Зінаїда, Фонтанка.

«Я вважаю, що глобально рух щодо розвитку країни в  кандидатів однаковий, але методи різні. Хтось хоче ще 25 років чекати, а хтось хоче зробити зараз, і молодь це підтримує», - Дмитро, Фонтанка.

«Чекаємо зниження тарифів, прийняття  (на 21.04.2019 в парламенті зареєстровано  5 законопроектів про імпічмент)  закону про імпічмент і про зняття депутатської недоторканності. Віримо в щось нове», - Андрій, Олександр, с. Крижанівка.

«Я посварилася зі своєю подругою, і ми не спілкуємося зараз. Але, думаю, час нас помирить. Хоча, якщо переможе її кандидат, я з нею спілкуватичя не буду. Чекаємо змін. Закону про імпічмент. Зняття недоторканності із суддів і депутатів. Зниження тарифів. Долар по 8 - це міф, цього не чекаю. Чекаю вирішення військового конфлікту», - Інна, с. Крижанівка.

«Чекаємо на відновлення   економіки, щоб люди відчували себе більш захищеними і не були такими злими від важкого життя», - Ігор,  Доброслав.

ЧИ ВИПРАВДАЄ ОЧІКУВАННЯ ПРЕЗИДЕНТ?

Зважаючи на результати опитувань, очікування українців досить високі. Але якщо вимога забезпечити мир цілком справедлива, адже основна сфера відповідальності президента – це безпека, оборона й зовнішня політика, то підвищення пенсій і зарплат – це зона відповідальності уряду. Президент не має повноважень, щоб безпосередньо впливати на рівень життя. Що стосується тарифів, то Президент може вплинути на них тільки через Національну комісію з питань регулювання енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП). Але це суперечить Конституції і домовленостям із МВФ.

Чим обернуться для українців занадто високі очікування? Швидким розчаруванням чи навпаки - мобілізацією суспільства і подальшим розвитком? Чи зможе Володимир Зеленський утримати такий високий рівень довіри? Чи будуть виправдані сподівання мільйонів українців? Сьогодні питань набагато більше ніж відповідей. Але суспільство живе надією...


Галерея
У вас є, що нам розповісти?
Поділіться з нами, заповнивши форму!