Публікації

ПРО ЩО МРІЮТЬ ЖИТЕЛІ ЛИМАНЩИНИ?

ПРО ЩО МРІЮТЬ ЖИТЕЛІ ЛИМАНЩИНИ?

Що людині потрібно для щастя? Комусь мільйон доларів, а комусь – хоча б одну маршрутку в село. Жителі Лиманщини отримали можливість поділитися своїми мріями з районним керівництвом, яке відвідує села, проводячи виїзні засідання Ради регіонального розвитку. Обіцяють, що найближчим часом відвідають усі села району. «Лиманські Факти» побували на декількох засіданнях і почули, про що ж таки мріють жителі Кремидівки, Курісово, Сичавки, Крижанівки і Нової Дофінівки. А заразом спитали в очільника Лиманського району Василя Приймака – чи є надія, що ці мрії втіляться в життя. 

Головна ідея виїзних засідань полягає в тому, що влада разом з людьми виписує пріоритети – які проблеми потребують негайного вирішення, а які треба включити в програму розвитку на наступні три роки. 

Але після спілкування з жителями району, які побували на цих зустрічах, ми зрозуміли, що людям важливо вже те, що в них нарешті з'явилася можливість, дивлячись в очі, розповісти високому керівництву про свої проблеми і сподівання.


Болючі питання Курісово 

У Курісовому нічого нового районні керівники не почули. Серед проблемних питань, що порушили мешканці села, – безпека дорожнього руху (розмітка, дорожні знаки, освітлення), асфальтування вулиць, оновлення системи водопостачання, вирішення проблеми надання в постійне користування земельних ділянок для ведення господарства, придбання машини швидкої допомоги, внутрішній ремонт амбулаторії, створення нових робочих місць, збереження в селі відділення Приватбанку.


Сичавка ініціює приєднання до “бюджетного сканера” 

А ось у Сичавці місцеві активісти пішли далі. Керівник громадської організації «Суспільний Добробут» Інна Полякова вважає, що програми розвитку потрібно починати з ефективного контролю використання бюджетних коштів. Її пропозиція – щоб Лиманський район приєднався до програми «Бюджетний сканер», яка буде вводитися  в Одеській області 2019 року.

«Ідея проекту «Бюджетний сканер» – налагодити співпрацю місцевої влади та громадськості у сфері планування й ефективності використання місцевого бюджету, тобто громада бере участь у формуванні бюджету і має доступ до інформації про його використання. Це не тільки право громади, а й обов'язок - впливати на рішення органів місцевого самоврядування», – вважає Інна Полякова.

Серед проблемних питань, порушених мешканцями сичавської громади, на перше місце вийшла проблема водозабезпечення. Голова райдержадміністрації зазначив, що територія Сичавської сільради є рекреаційною і в цьому сенсі буде розвиватись у комлексі з Одеською областю. Зокрема, це стосується розроблених проектів водопостачання та водовідведення с. Сичавки та баз відпочинку вартістю 32 млн грн та 42 млн грн, відповідно, що зараз проходять експертизу. Також очільник району підкреслив, що після затвердження нового генерального плану територія села збільшиться майже в 4 рази і вся рекреаційна територія увійде в межі населеного пункту, що дасть можливість громаді розпоряджатися цими землями.

Також сичавці озвучили проблему відсутності аптеки, ремонту дорожнього покриття вулиць, будівництва пожежної водойми, сміттєзвалища, укріплення дамби, освітлення, пасажирських перевезень, безпеки дорожнього руху тощо.

Стосовно аптеки Василь Приймак запевнив, що  2019 року вона буде в Сичавці. Більше того, наступного року аптечні пункти будуть функціонувати при кожному ФАПі області для того, щоб мешканці будь-якого населеного пункту мали можливість отримати необхідні медикаменти за програмою «Доступні ліки».


Вода й дороги — пріоритетні питання розвитку Кремидівки 

Серед пріоритетів місцеві мешканці Кремидівки назвали встановлення башт Рожновського в Кремидівці та Степовому, огорожу стадіону, дорогу до селища Степове, виготовлення генплану для отримання земельних  ділянок, вуличне освітлення, ремонти доріг Кремидівка-Христоботове, Кремидівка -Доброслав, Кремидівка-Красносілка, капітальний ремонт асфальтного покриття вулиць у Кремидівці, демонтаж шкільного спортзалу, зміну місця зчіпки вагонів.

«Щодо дороги на Степове, чесно вам скажу, асфальту там найближчим часом не буде. Це не єдина проблемна дорога в районі. Є ще на Любопіль, на Ставки, на Ониськове. Я сам туди їжджу й бачу ті ями. Ми обговорювали це з головою та депутатами районної ради, із губернатором, із службою автомобільних доріг. Неможливо зробити все одночасно. Тому домовилися за рахунок коштів по експлуатації доріг загального користування місцевого значення пройтись по цих дорогах грейдером, спланувати і там, де залишаться ями, засипати їх й укатати. Зараз головне — зробити їх проїзними», – пояснив Василь Приймак.

Не менш болючим питанням для мешканців Кремидівки є вода. Зокрема громадськість порушила питання виведення місцевого комунального підприємства хоча б на самоокупність, а краще дати йому можливість отримувати прибуток і закладати кошти на поточні ремонти. Наразі через неплатників та низькі тарифи на воду підриємство є дотаційним, і сільська рада отримує субвенцію з районного бюджету на вирішення проблем підприємства.


Крижанівка: нова школа, каналізація, Будинок культури 

Серед пріоритетів жителі Крижанівки і Лісків виділили гостру необхідність у новій школі та  дитячому садку, будівництво водопроводу в Лісках, створення на території Крижанівки дитячої морської спортивної школи, ремонт і благоустрій Будинку культури.

«У перспективах на найближчі три роки – берегоукріплення та благоустрій прибережної території, роботи з каналізації та будівництво дитячого садка. Це основні фінансово масштабні проекти, які вирішити тільки за кошти сільської ради неможливо. Гостро стоїть питання про школу – про це теж була розмова. Свого часу межі міста були розширені за рахунок земель Крижанівської громади – 300 га на будівництво в Крижанівці нової школи та дитячого садка. Умови не були виконані і проблеми перейшли на плечі сільської ради. Я дуже сподіваюся, що в результаті роботи Ради регіонального розвитку ми зможемо залучити кошти з районного та обласного бюджетів, і ці проекти будуть реалізовані», – прокоментувала результати засідання глава Крижанівської сільради Наталія Крупиця.


Нова Дофінівка вимагає безпечного життя. 

Батьки в Новій Дофіновці вимагають не так вже і багато – щоб їхнім дітям забезпечили безпеку на дорогах. Для цього треба облаштувати пішохідні переходи на трасі, що проходить через село, і  тротуар до школи і садочка, а також встановити дорожні знаки обмеження швидкості.

Крім того, мешканці Нової Дофіновки та Вапнярки занепокоєні станом доріг та системи освітлення, недостатньою кількістю приміщень у дитячому садочку, незадовільним станом пляжів та незаконною забудовою морського узбережжя. 

Щодо останнього питання голова райдержадміністрації Василь Приймак закликав громадськість надати райдержадміністрації факти незаконної забудови для перенаправлення їх до прокуратури та відміни відповідних рішень у судовому порядку.

Очільниця громади Оксана Бойко розповіла, що у планах сільської ради на трирічну перспективу – капітальні ремонти вулиць в обох селах, відкриття комплексу дорожнього сервісу та ремонт вуличного освітлення у Вапнярці, зонування території с. Вапнярка, протизсувні та берегоукріплюючі заходи на землях Нової Дофінівки, рекультивація сміттєзвалища, нормативно-грошова оцінка новодофінівських земель та коригування Генерального плану с. Нова Дофінівка.


ЧИ Є НАДІЯ, ЩО ПОБАЖАННЯ ЛЮДЕЙ ВТІЛЯТЬСЯ В ЖИТТЯ? І ЩО ДЛЯ ЦЬОГО ТРЕБА ЗРОБИТИ? 

Із цими питанням ми звернулися до голови Лиманської РДА Василя Прймака.

«Звичайно, виконання буде залежати від фактичних фінансових надходжень, але для початку це треба спланувати, ураховуючи побажання мешканців. На районному рівні ми сплануємо кожен такий напрямок і будемо розуміти, де нам вистачить власних ресурсів, а де треба залучати обласний чи державний бюджети, іноземні гранти, інші додаткові джерела. Усе, що люди називають першочерговим, ми фіксуємо у протоколі, а поетапність виконання цих завдань буде визначатись депутатським корпусом районної ради та фінансовими можливостями бюджету.

Завдання регіональної ради – скласти програму соціально-економічного розвитку району на 2019 рік і стратегію розвитку на 2019-2021 роки.

На рівні району ми тільки починаємо цю роботу, але для України це не нове поняття. У листопаді Президент Петро Порошенко провів уже сьоме засідання Ради регіонального розвитку. Лейтмотив – об'єднати зусилля для вирішення першочергових завдань, які ставить влада, люди на місцях. Тому ми тут, щоб почути безпосередньо від людей про їхні потреби. Ми спеціально проводимо виїзні засідання. По-перше, ми стимулюємо голів сільрад відзвітувати перед громадою про виконану работу. По-друге, ми хочемо отримати інформацію про потреби сіл не від місцевої влади, не від виконкому, а від жителів.

У лютому відбудеться друге засідання Ради регіонального розвитку в Лиманському районі, на якому ми складемо програму, будемо оцінювати, який обсяг фінансування небхідний, і вирішувати, де ці фінанси брати. У програмі буде вказано, скільки на виконання завдання дає сільський бюджет, районний, обласний, державний і так далі. Потім на сесіях райради ми зможемо планувати ці суми в районному бюджеті, сільради у своїх бюджетах», – розповів голова райдержадміністрації.


Галерея
У вас є, що нам розповісти?
Поділіться з нами, заповнивши форму!