Публікації

ЩО НАС ЧЕКАЄ 2019 РОКУ: ПІДВИЩЕННЯ ТАРИФІВ, МОНЕТИЗАЦІЯ СУБСИДІЙ, ІНДЕКСАЦІЯ ПЕНСІЙ

ЩО НАС ЧЕКАЄ 2019 РОКУ: ПІДВИЩЕННЯ ТАРИФІВ, МОНЕТИЗАЦІЯ СУБСИДІЙ, ІНДЕКСАЦІЯ ПЕНСІЙ

Зустрічаючи Новий рік, ми бажали одне одному, щоб цей рік приніс тільки все хороше і життя змінилося на краще. Чи збудуться ці побажання 2019 року? Чи зміниться на краще ситуація в медицині та освіті? Чи підвищаться зарплати і пенсії? Чи зростуть тарифи і що буде із субсидіями? Аби відповісти на ці запитання «Лиманські Факти» зібрали всі зміни, на які слід чекати  цього року.


НАС ЧЕКАЄ ПІДВИЩЕННЯ ТАРИФІВ НА КОМУНАЛЬНІ ПОСЛУГИ

Що стосується тарифів на комунальні послуги, то нам уже пора звикнути до того, що вони постійно зростають. Газ, гаряча вода, опалення та електрика будуть дорожчати в найближчі три роки, прогнозують у Міністерстві економічного розвитку й торгівлі.

Із 1 січня 2019 року набрав чинності новий тариф на тепло. Тариф зріс на 17-24 відсотків. Гаряча вода –приблизно на 18 відсотків.


У травні 2019 роки знову подорожчає газ

Україна пообіцяла МВФ підвищити ціни на газ на 15 відсотків із 1 травня 2019 року, а з 2020 року прирівняти ціни до ринкових. Така умова міститься в оприлюдненому Меморандумі про економічну та фінансову політику за програмою stand-by між Україною і Міжнародним валютним фондом.

"Як перший крок до лібералізації тарифів на газ уряд ухвалив рішення про підвищення оптової ціни на газ для побутового використання на 26 відсотків, що набуло чинності з 1 листопада 2018 року, і ще на 15 відсотків – із 1 травня 2019 року", – говориться в програмі.

Міжнародний валютний фонд офіційно оприлюднив Меморандум про економічну й фінансову політику за новою 14-місячною програмою stand-by для України обсягом 3,9 мільярда доларів 18 грудня 2018 року. Для старту нової програми з МВФ необхідне виконання двох умов – збалансований держбюджет на 2019 рік і реформа в енергетичному секторі, зокрема – підвищення тарифів на газ для населення до ринкового рівня.


Електроенергія: з лютого нові платіжки, із липня  подорожчання

Україна продовжує реформувати ринок електроенергії, у зв'язку з чим 2019 року змінюються правила оплати електроенергії для побутових споживачів.

«Із 2019 року всі енергопостачальні компанії будуть зобов'язані відокремити свою діяльність з розподілу електроенергії від інших видів діяльності», – повідомила глава Національної комісії, що здійснює регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг (НКРЕКУ) Оксана Кривенко.

Простіше кажучи, із січня послуги споживачам надаватимуть дві окремі компанії: одна буде займатися постачанням електроенергії, а інша – її розподілом та утриманням мереж.

У зв'язку з цим видозміниться платіжка. Уже в лютому в ній з'являться дві графи: «за послуги розподілу» та «за послуги постачання електроенергії». Договір з новим оператором, який виникне на базі звичної споживачеві енергопостачальної компанії, буде полягати в спрощеному режимі. У переважній кількості випадків для легалізації договору про приєднання споживача потрібно буде просто продовжити користуватися послугами і платити за рахунками.

«Це нововведення не вдарить по гаманцях громадян. Тарифи на електроенергію ще більше півроку будуть залишатися незмінними. Споживач буде платити, як і раніше, просто з'явиться ще одна графа в платіжній квитанції», – кажуть фахівці.

А ось із 1 липня 2019 року Закон України «Про ринок електроенергії» запрацює в повному масштабі. НКРЕКУ усувається від процесу регулювання цін. Експерти стверджують, що з цього моменту тарифи для населення збільшаться. Населення буде прирівняне до другого класу промислових споживачів і позбудеться перехресного субсидування, коли бізнес та індустрія переплачують за громадян, стримуючи для них зростання тарифів. Регулювати вартість електроенергії буде ринок і ситуація на біржі.

Наразі тариф на електроенергію для населення становить 0,90 грн за перші 100 кВт-год і 1,68 грн за  кожні наступні . При цьому економічно обґрунтованим називають тариф у 1,85 грн за кВт-год.


ЩО БУДЕ ІЗ СУБСИДІЯМИ? Монетизація, монетизація і ще раз монетизація

2019 року в країні очікується монетизація субсидій, яка буде відбуватися в три етапи. Із 55 мільярдів гривень, спрямованих на субсидії, 20 мільярдів уряд має намір виплатити субсидіантам «живими грошима» в надії на те, що ці гроші буде витрачено на оплату саме комунальних послуг.

Із 1 січня 2019 року «живі гроші» на банківський рахунок надійшли тим, хто вперше звернувся за допомогою. Тобто всі ті, хто подав і буде подавати документи на субсидію в січні вперше, відразу ж отримають гроші на оплату комуналки на свій банківський рахунок.

Із 1 травня 2019 року монетизація торкнеться тих, хто отримує субсидію або пільгу вже багато років, зокрема користується допомогою в літній період. Це приблизно три мільйони домогосподарств.

Із 1 жовтня 2019 року запрацює повномасштабна монетизація, коли кожен, хто отримує субсидію або пільгу, буде одержувати їх грошима.

Монетизована субсидія не буде виплачуватися готівкою, а стане надходити на банківський рахунок одержувача в Ощадбанку. Рахунок буде мати спеціальний режим використання, тобто кошти з нього насамперед спрямують на оплату послуг за спожитий газ, тепло, електроенергію й воду.

Якщо сім'я економила, за результатами опалювального сезону, залишок коштів на рахунку теоретично вона зможе використовувати на свій розсуд. Але, як це не парадоксально, заощадити навряд чи вдасться. Адже з нового року стартувала не тільки монетизація субсидій, а й нові, підвищені на тлі подорожчання газу, тарифи. Та й кількість субсидіантів за новими правилами надання держдопомоги стрімко скорочується.

При цьому правила надання житлових субсидій не змінюються. Розмір допомоги й надалі буде залежати тільки від двох чинників – розміру витрат на комуналку та доходів громадян.


ВІДПОВІДІ МІНІСТЕРСТВА СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ НА 5 ЗАПИТАНЬ ЩОДО МОНЕТИЗАЦІЇ 

1. Чи потрібно повторно подавати документи?

Так, усім отримувачам пільг і субсидій обов’язково потрібно У ТРАВНІ подати Заяву на монетизацію і Декларацію про доходи в Управління соціального захисту населення та надати дозвіл на обробку персональних даних.

В Ощадбанк іти не потрібно. Основне навантаження ляже на управління соціального захисту населення, державний банк та надавачів комунальних послуг.

Тим, хто звернеться за допомогою вперше 2019 року, у травні вже не потрібно поновлювати документи. Ви вже є учасниками монетизації пільг і субсидій.

2. Чи потрібно в Ощадбанку самостійно відкривати рахунок?

На кожного одержувача субсидій, після опрацювання заяви на монетизацію, буде АВТОМАТИЧНО відкрито персональний обліковий запис у банку, на якому будуть відображатися житлові субсидії у грошовій формі.

Персональний обліковий запис матиме спеціальний режим використання, тобто кошти першочергово будуть спрямовуватися на оплату послуг за спожитий газ, тепло, електроенергію й воду.

Ощадбанк щомісяця інформуватиме субсидіантів та пільговиків SMS-повідомленням про надходження коштів від держави, їхнє використання та залишок.

Після закінчення опалювального сезону (у червні) суми невикористаних коштів перераховуватимуться на поточні рахунки одержувачів житлової субсидії. Ощадбанк відкриє рахунок кожному автоматично, без додаткового звернення в банк.

3. Як відбуватиметься оплата комуналки?

Усе відбуватиметься автоматично. Щомісяця надавачі комунальних послуг для Ощадбанку формуватимуть онлайн-платіжку субсидіанта. Банк згідно з наданою інформацією перераховуватиме їм субсидію. Про це та про те, скільки залишається заплатити за комуналку, Ощадбанк одразу інформуватиме субсидіанта SMS-повідомленням.

Для субсидіантів будуть створені ПЕРСОНАЛЬНІ КАБІНЕТИ, де можна буде відслідкувати інформацію про розмір нарахованої допомоги, перелік комунальних послуг, які сплачені за рахунок субсидії, залишок коштів. Додаткові консультації можна буде отримати в контакт-центрі Ощадбанку за телефоном: 0 800 210 800.

4. Чому Ощадбанк?

Ощадбанк є державним уповноваженим банком щодо майже десяти урядових програм та має понад 15 років досвіду співпраці з підприємствами паливно-енергетичного комплексу.

Банк володіє найбільшою мережею відділень – понад 3 200, які зокрема присутні в сільській місцевості, де найбільша кількість субсидіантів, та має великий ДОСВІД щодо виплат соціальної допомоги й пенсій великій кількості клієнтів  одночасно. Тому й визначено проводити монетизацію пільг і субсидій саме через цей державний банк.

Жодних комісій від субсидіантів та пільговиків за обслуговування їхніх персональних облікових рахунків Ощадбанк не братиме.

Також мешканці сільської місцевості цікавилися, як їм узяти участь у монетизації. До Ощадбанку, якщо він не представлений у вашому населеному пункті, їхати не потрібно. Через уповноваженого представника управління соцзахисту в сільській/селищній раді можна передати новий пакет документів (у травні 2019 року всім діючим субсидіантам або новим цьогорічним заявникам), і фахівці зроблять усе самостійно.

5. Чому гроші не роздадуть одразу на руки?

В Україні субсидію отримує майже половина українських сімей. Якщо одразу роздати гроші на руки такій кількості людей, є ризик гіперінфляції та ризик комунальних неплатежів.

Уявімо ситуацію, що 8 млрд грн щомісяця замість оплати комуналки потраплятимуть на споживчий ринок. Уже через два місяці житлово-комунальне господарство України спіткає колапс, адже надавачі послуг не зможуть розрахуватися з тим же Нафтогазом за куплений газ.

Тому допомога надходитиме на персональний обліковий запис субсидіанта та пільговика в Ощадбанк, а все, що залишиться після оплати комунальних послуг протягом року, за результатами опалювального сезону, ЕНЕРГООЩАДНІ українці  зможуть  забрати з банку готівкою.


А ЩО З МІНІМАЛЬНОЮ ЗАРПЛАТОЮ? ЗРОСТАЄ ПОТИХЕНЬКУ

В Україні з 1 січня збільшилася мінімальна зарплата – із 3 тисяч 723 гривень до 4 тисяч 173 гривень.

Також зріс розмір грошового забезпечення військовослужбовців. Восени президент України Петро Порошенко підписав указ про підвищення зарплат військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та поліцейських не менше ніж на 30 відсотків з урахуванням мінімального розміру грошового забезпечення. Ці кошти передбачені Держбюджетом. Таким чином, зарплата осіб рядового складу Держслужби України з надзвичайних ситуацій і поліцейських повинна бути не менше ніж 9 тисяч гривень, військовослужбовців рядового складу за контрактом першого року служби - не менше ніж 10 тисяч гривень.

Збільшилася і ставка працівника бюджетної сфери першого тарифного розряду, виходячи з якої, розраховують зарплати всім бюджетникам – лікарям, учителям, працівникам культури і спорту. Вона виросте з 1 тисячі 762 гривень до 1 тисячі 921 грн.

Із 1 січня 2019 року на 20 відсотків зросла зарплата науково-педагогічних працівників. Відповідну постанову Кабмін прийняв 18 грудня.

Водночас 2019 року уряд припинив зростання зарплат держслужбовцям. Зокрема, у Законі України «Про Держбюджет України на 2019 рік» було зазначено, що 2019 року «при визначенні посадових окладів і заробітної плати, грошового забезпечення працівників державних органів застосовується прожитковий мінімум, установлений для працездатних осіб станом на 1 січня 2018 року». В обґрунтуванні до проекту держбюджету зазначається, що протягом двох років ухвалено низку законів, якими значно підвищено розмір оплати праці працівників державних органів порівняно з працівниками бюджетної сфери. Тому зростання зарплат держслужбовцям призупинили, «щоб уникнути збільшення диспропорцій».


ЯК ВІДБУВАТИМЕТЬСЯ ІНДЕКСАЦІЯ ПЕНСІЙ

Індексація – це механізм щорічного (у березні) збільшення всіх пенсій залежно від інфляції і зростання середньої зарплати по країні. У жовтні 2018 року середня зарплата в країні склала 9 тисяч 218 гривень і порівняно із середньою зарплатою в жовтні 2017 року зросла на 14,2 відсотка. Половина цього зростання – 7,1 відсотка.

Таким чином, збільшення пенсій у березні може скласти 5-7 відсотків. Але точні параметри збільшення буде розраховувати Кабінет Міністрів. Хоча, як розповів віце-прем'єр-міністр України Павло Розенко, індексація може бути й вищою. За його словами, пенсії в березні 2019 року можуть зрости в середньому на 12-17 відсотків.

Під індексацію 2019 року потрапить близько 10 мільйонів пенсіонерів.

2019 року прожитковий мінімум для непрацездатних осіб, від якого залежать пенсійні виплати, буде підвищено двічі: у травні – до 1564 гривень, у грудні – до 1638 гривень. Відповідно, протягом  2019 року пенсійні виплати продовжать зростати. А ось чи буде це зростання істотним чи обмежиться декількома гривнями – покаже час.

Також 2019 року зростуть військові пенсії. За даними уряду, середнє збільшення може скласти 738 гривень. Підвищені пенсії отримають майже 498 тисяч колишніх військовослужбовців і міліціонерів. Нагадаємо, що збільшення пенсій військовослужбовцям почалося навесні 2018 року і буде проводитися в кілька етапів. Зокрема, починаючи з 1 січня 2018 року, воєнні пенсіонери отримували 50 відсотків від суми підвищення пенсії. Із 1 січня до 31 грудня 2019 року їм буде виплачуватися вже 75 відсотків від суми підвищення, а з 1 січня 2020 року підвищені пенсії воєнні пенсіонери отримуватимуть в повному обсязі.


2019 РОКУ НА НАС ЧЕКАЄ ДРУГИЙ ЕТАП МЕДИЧНОЇ РЕФОРМИ

Протягом 2019 року сімейні лікарі, терапевти й педіатри перейдуть на електронний документообіг: електронні медична карта пацієнта, рецепти на «Доступні ліки», напрямок до вузьких спеціалістів, лікарняні листи.

Як повідомляє Міністерство охорони здоров'я, з другої половини 2019 року очікується наступний етап – програма «Безкоштовна діагностика». Вона передбачає, що в сімейного лікаря пацієнт зможе отримати безкоштовні аналізи й дослідження. Під програму підпадають такі обстеження, як рентген, УЗД, мамографія, ехокардіографія серця в будь-якому медзакладі, що уклав договір з Національною службою здоров'я.

 2019 року програма «Доступні ліки» перейде до Національної служби здоров'я (НСЗУ), і відшкодовувати вартість придбаних пацієнтами медикаментів буде безпосередньо головний оператор бюджетних коштів – НСЗУ.

Також стартують пілотні проекти змін екстреної медичної допомоги в кількох областях, зокрема і в Одеській. У ході реформи функції «швидкої» будуть розділені на екстрену допомогу (коли потрібна термінова госпіталізація) і невідкладну допомогу, яка буде надаватися, коли немає загрози для життя людини, але є загроза для здоров'я: загострення хронічної хвороби, підвищення температури або тиску. Паралельно збираються навчити навичкам базової медичної допомоги пожежних, рятувальників, поліцейських, машиністів і провідників поїздів, водіїв міжміських автобусів, бортпровідників, учителів, вихователів, соцпрацівників і кондукторів громадського транспорту. А в людних місцях – на вокзалах, зупинках, у метро – планується розмістити дефібрилятори і кровоспинні джгути.

 «У районі ухвалена цільова програма “Доступна медицина на 2018-2020 роки”. За рахунок коштів районного бюджету для всіх сімейних лікарів придбано комп'ютерну техніку, усі вони працюють у медичній інформаційній системі, укладають декларації з пацієнтами. Капітальні та поточні ремонти медичних закладів також проводяться за рахунок коштів районного бюджету. Усі амбулаторії підключені до мережі Інтернет. Плануємо завершити проведення 3G-Інтернету у фельдшерсько-акушерські пункти району, після чого за рахунок програми будуть придбані сумки-укладки для медичних працівників. У рамках упровадження Програми розвитку сільської медицини в Одеському регіоні подано заявку на придбання для сімейних лікарів Лиманського району 12 автомобілів. Також за рахунок субвенції з державного бюджету планується будівництво двох амбулаторій у районі (с. Визирка та с. Красносілка)», – розповів «Лиманським Фактам» голова району Василь Приймак.


ДОРОГИ НА ПЕРШОМУ МІСЦІ! ПЛАНИ ЛИМАНСЬКОЇ ВЛАДИ НА 2019 РІК

Щоб дізнатися про пріоритети, які виділила влада Лиманського району на 2019 рік, ми звернулися до голови Лиманської райдержадміністрації Василя Приймака.

«Основним акцентом 2019 року будуть дороги району. Наше завдання – забезпечити під'їзні шляхи до кожного населеного пункту. Ми не обіцяємо асфальтове покриття, але пройдемося грейдером по всіх дорогах, щоб шкільний автобус, швидка допомога і рейсовий автобус могли спокійно проїхати.

Наступні пункти – це вода і світло без перебоїв у всьому районі. Є лінії електропередач, які ми запланували поміняти цього року. Також плануємо пробурити нові свердловини, установити башти Рожновського.

І, звичайно ж, освіта. Це й перші класи Нової української школи, і шкільні автобуси, і спортивні майданчики, і стадіони.

Планів дуже багато, рік буде дуже насиченим, але дороги в нас на першому місці. Вони будуть лейтмотивом 2019 роки для райдержадміністрації.

Підкреслю, що всі соціальні програми 2019 року збережуться, можливо, зміниться обсяг їхнього фінансування. Це буде залежати від Визирської ОТГ, якщо вона сформується, у розпорядженні районного бюджету грошей буде менше, і тоді ми будемо підключати обласний та державний бюджети, просити в них субвенцію», – розповів Василь Приймак.

Голова районної адміністрації запевняє, що створення Визирської ОТГ не відіб'ється на інших жителях району.

«Бюджет на 2019 рік був розрахований за умови, що Визирська ОТГ сформувалася, але оскільки на сьогодні цього не сталося, район ще отримує фінансування, призначене для ОТГ. Коли і як відбудуться вибори – вирішить ЦВК. Із 26 грудня 2018 року, після закінчення військового стану, у ЦВК, по законодавству, є 70 днів для ухвалення рішення про дату виборів. А потім ще 90 днів, протягом яких вибори відбудуться, – це приблизно кінець весни-початок літа», – пояснює Василь Приймак.
У вас є, що нам розповісти?
Поділіться з нами, заповнивши форму!