Публікації

СКАНДАЛ З БЕЗКОШТОВНИМ КТ: РОЗ’ЯСНЕННЯ ГОЛОВНОЇ ЛІКАРКИ ЛИМАНСЬКОЇ ЦРЛ

СКАНДАЛ З БЕЗКОШТОВНИМ КТ: РОЗ’ЯСНЕННЯ ГОЛОВНОЇ ЛІКАРКИ ЛИМАНСЬКОЇ ЦРЛ

У минулому випуску ми писали, що обстеження на комп’ютерному томографі, який встановили у приміщенні Лиманської центральної районної лікарні, можна пройти безкоштовно за наявності направлення від сімейного лікаря та паспорта. Однак місцеві жителі почали скаржитися в соцмережах, що платити за КТ доводиться всім, хто не лежить у стаціонарі. Лиманські факти розібралися у цій ситуації детальніше.

У групах Лиманського району минулого тижня відбувалися справжні емоційні гойдалки: спочатку прокотилася хвиля радості, що є можливість пройти КТ-дослідження безкоштовно, за якою послідувала хвиля обурень та звинувачень у бік медиків, що це не для всіх.

«З приводу безкоштовного КТ. Була у Доброславі, і мені відмовили. При собі мала направлення від сімейного лікаря та паспорт з Фонтанською пропискою. На мене подивилися, як на божевільну, мовляв, ніякого безкоштовного КТ немає, не було і бути не може… Ткнули мені папірець, де зазначено, що це тільки для тих, хто лікується в стаціонарі», – таке звернення жительки Фонтанки опублікував на своїй сторінці Олександр Левченко.  

Ми звернулися по коментарі до головної лікарки Лиманської ЦРЛ Тетяни Таран.

«Наша помилка була в тому, що ми не пояснили детально, що це безкоштовно для хворих, які госпіталізовані або у яких є необхідність госпіталізації, і не в усіх випадках стосується хворих на COVID-19. Тому вийшла неприємна така ситуація», – пояснює лікарка.

За її словами, відповідно до районної програми «Доступна медицина на 2018 – 2020 роки» була передбачена закупівля послуг КТ чи МРТ або придбання комп’ютерного томографа КНП «Лиманська ЦРЛ». Оскільки коштів на обладнання не було, з районного бюджету на 2020-й рік виділили гроші саме на закупівлю цих послуг для обстеження пацієнтів з гострим порушенням мозкового кровообігу, черепно-мозковими та спинальними травмами, патології грудної та черевної порожнини та іншими станами. Тоді коронавірус ніхто не міг передбачити.

У 2019 році за результатами конкурсної комісії при Лиманській районній раді право орендувати приміщення у ЦРЛ отримала приватна компанія «СІТІ-НЕТ ЛАБ», а в січні 2020 року був підписаний відповідний договір.

«За багатьох обставин, які не стосуються ЦРЛ (компанія проводила ремонтні роботи, отримувала ліцензію, оформлювала документи) томограф почав працювати лише 17 листопада, і з того часу ми зробили понад 20 безкоштовних досліджень. Фактично КТ не є безкоштовним, оскільки все одно йде відшкодування з районного бюджету, але хворий за нього не платить. У зв’язку з поширенням COVID-19 ми заключили додаткову угоду, щоб також мати можливість робити безкоштовне дослідження тим, хто госпіталізований. Ми не відмовляємо у допомозі, якщо звертаються до лікарні, але ми не можемо просити приватну компанію робити безкоштовні дослідження всім, хто цього захотів», – розповідає Тетяна Таран.

Як пояснила очільниця ЦРЛ, механізм такий: хворий поступає в приймальне відділення з низькою сатурацією, задухою, підвищеною температурою (за направленням лікаря, самостійним зверненням або його доставляє швидка), його госпіталізують, проводять безкоштовне КТ, призначають лікування, набирають ПЛР-тест та очікують результату. Хворий може лежати, приміром, 5 діб, як тільки виявляється позитивний діагноз, пацієнта одразу переводять до опорної лікарні, яка визначена Департаментом охорони здоров’я. Для Лиманського району ­– це лікарня Водників в Одесі. Якщо ПЛР негативний, його лишають у стаціонарі.

«Ми можемо замовити цю послугу у цієї приватної компанії і потім відшкодувати всі витрати по обстеженню нашого хворого, який перебуває в лікарні. Якщо людина прийде з позитивним діагнозом, направленням від сімейного лікаря і паспортом, ми не зможемо її навіть покласти до лікарні, бо не маємо права госпіталізувати з COVID-19. Ми можемо зробити обстеження, рентген легень. Будемо входити в різні обставини, і не залишимо нікого без допомоги. У порівнянні з тим, що відбувається в місті та в інших лікарнях області, у нас ще все добре: є кисневі концентратори, апарати ШВЛ, люди отримують безкоштовне харчування та лікування (відповідно до визначеного державою переліку ліків та послуг). Хочу окремо подякувати нашим медикам, що у цей тяжкий період жоден не звільнився, усі працюють за копійки», – зазначає Тетяна Таран.

Не треба панікувати, якщо у вас позитивний діагноз на коронавірус, багато хворих лікуються амбулаторно та не мають симптомів, які потребують КТ. Тим паче, що це променеве навантаження у 300 разів більше, ніж рентген, який роблять безкоштовно і на якому теж можна побачити пневмонію. Сімейний лікар призначає КТ, коли погіршується стан при лікуванні, і треба визначити ступінь ураження легенів.

«Один іде до сімейного лікаря, другий зв’язується з ним телефоном, третій сам призначає собі лікування, але не всі роблять це КТ. Міністр охорони здоров’я озвучив, що треба робити ці дослідження, але який механізм? Де у нас зараз є хоч один державний комп’ютерний томограф? Ніхто не приходить до приватних клінік і не каже: “Робіть мені безкоштовне дослідження, бо так сказав міністр”. На даний час це не визначено», – каже очільниця ЦРЛ. 

Відповідно до вимог НСЗУ, необхідно щоб КТ знаходився на відстані не більше 60 хвилин, від лікарні, щоб вона могла надавати пакет послуг «Медична допомога при гострому мозковому інсульті». Раніше медики Лиманської ЦРЛ співпрацювали з Одеською обласною лікарнею, якщо виникала гостра ситуація та термінова необхідність зробити КТ-дослідження, яке також проводили безкоштовно.   

«Ми хотіли, щоб ті, хто потрапляють в лікарню не їхали до міста, не платили гроші за проїзд, не стояли у чергах. Оскільки комп’ютерний томограф – це крок до більш якісної медицини. Це шанс врятувати пацієнта, наприклад, з інсультом: не катати його у місто, а на місці завдяки КТ виявити характер його походження та лікувати відповідно до протоколу. Чи при ДТП, коли кожна хвилина на рахунку. Ми хотіли як краще, і більше у нас був пріоритет не на обстеження ковід-пацієнтів, а на те, щоб надати своєчасну якісну допомогу», – додає Тетяна Таран.
У вас є, що нам розповісти?
Поділіться з нами, заповнивши форму!