Публікації

СТРАХИ ТА МІФИ ПРИЗОВУ – 2019

СТРАХИ ТА МІФИ ПРИЗОВУ – 2019

Із 1 жовтня  до 31 грудня триває осінній призов на строкову службу до Збройних сил України. Чи відправляють призовників до зони бойових дій і що загрожує "уклоністам"? Про це газеті  «Лиманські факти» розповів старший офіцер відділення комплектування Доброславського районного військового комісаріату капітан Сергій Кочерга.

ЛФ: Із початком осіннього призову люди знову переповідають один одному історії про те, що на юнаків призовного віку починається «полювання». Мовляв, хлопців забирають до армії прямо в перукарнях і місцях відпочинку. Чи справді таке відбувається? 

Сергій Кочерга: Ох  ці міфи! У нашому районі такого немає. Звичайно ж, є багато тих, хто ухиляється від служби, як і по всій Україні. Однак усе, що ми можемо зробити,  – це накласти  штраф у розмірі 119 грн. Ми не маємо повноважень, наприклад, примусово забирати з місць відпочинку. Це порушення конституційного права на відпочинок і вільне пересування. Ми можемо передати справи до поліції на тих, хто ухиляється, тоді, коли вони вже побували на призовному пункті та пройшли медкомісію. І тільки після того, як зафіксовано випадок неявки в призовний пункт або пункт відправлення. Далі – справа поліції. Зараз у нас відкрите одне кримінальне провадження з цього приводу, і ще два  готуємо. Військкомат не може примусово забирати людей. Усі ці страшні історії – страхи людей, але, що дійсно правда, – хлопці не хочуть служити.

Із чим пов'язано небажання служити в армії? 

В основному, ті ж міфи й недостатня поінформованість населення. Люди бояться і не вірять, що їхні діти не потраплять до АТО (зараз – ООС). Я особисто їжджу по домівках, і практично в кожній оселі, де є призовник, розмовляю з мамами та бабусями, бо хлопців завжди немає вдома. Відповідь одна:«Ви його до АТО заберете». Ніхто не може строковика відправити в зону бойових дій. Це закон. Також бояться умов утримання солдатів та "дідівщини". Однак на сьогодні багато  змінилося: і форма, і харчування, і найголовніше – ставлення до солдатів строкової служби.

Хто підлягає призову до армії у 2019 році?

До 2018 року призову до армії підлягали юнаки віком від 18 років. Минулого року призовний вік установили на рівні 20-27 років. Хлопці, які досягли 20 років і визнані придатними до стройової підготовки, і які не мають підстав для відстрочки або звільнення від армії, зобов'язані пройти службу в рядах Збройних сил України.

Водночас, попри підвищення віку призовників-строковиків,  юнаки  віком 18-19 років мають право пройти службу в армії на контрактній основі. Наразі є  розмови  про те, щоб призовний вік починався з 18 років. Річ у тім, що до 20 років хлопці вже і сім'ї заводять, і в рейси йдуть, багато хто виїжджає за кордон на заробітки. Отже, відсоток тих, хто ухиляється від служби в армії,  зростає. Особисто я  – за призов із 18 років.

Який термін служби в українській армії?

Згідно зі ст. 23 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», термін служби в армії становить: 18 місяців – для призовників, які не мають вищої освіти, і 12 місяців – для призовників із освітнім рівнем спеціаліст або магістр.

Чи будуть хлопці, які відбувають строкову службу, направлятися до зони проведення операції об’єднаних сил?

Однозначно – ні. Це наочно продемонстрував весняний призов:  жоден солдат-строковик не був відряджений у зону бойових дій.

Куди будуть направлятися призовники осіннього призову?

Призовників направлять до частин ЗСУ.  Вони можуть бути відряджені до частин, які знаходяться в зоні ООС, але строковики знаходитимуться в пункті постійної дислокації цих частин. Що це означає? Наприклад, частина нашої 28-ї механізованої бригади наразі перебуває в зоні бойових дій, а ППД знаходиться в Лиманському районі. Охороняти базу цієї бригади все одно необхідно, тож солдати нестимуть варту.

Також направляють до Національної гвардії. Це патрульно-постова служба в населених пунктах, супровід та етапування людей, позбавлених волі, а також охорона стратегічно важливих об'єктів, дипломатичних місій та Верховної Ради України.  Ще направляють до прикордонних військ і департаменту транспорту та зв'язку, який охоплює й будівельні підрозділи.

Хто і як визначає план призову? Як він виконується в Лиманському районі?

План нам визначає голова Одеської облдержадміністрації. Зараз у нас план -  29 осіб. Станом на 30 жовтня ми подали списки 21 призовника, із них 15 осіб уже відбули до місць проходження строкової служби, що становить 80% виконання плану. Лиманський район, зокрема Доброславський комісаріат, завжди перевиконує план, в особливих випадках ми його можемо  виконати на 100%.

Яка відповідальність за ухилення від призову до армії?

В Україні передбачено два види відповідальності за порушення законодавства про військову службу: адміністративна і кримінальна. Як адмінпокарання за неявку до військкомату застосовуються штрафи розміром від 85 до 119 грн за перше порушення, і 170-255 грн – за повторне. Що таке 119 грн? Це дрібниця. Платять і ухиляються далі. Кримінальна відповідальність за ухилення від призову на строкову військову службу настає за статтею 335 КК України й передбачає обмеження волі на строк до 3-х років. Однак здебільшого покарання є умовним.

Як ви думаєте, чи може змінитися ставлення до служби в армії найближчим часом? 

Потрібно все змінювати. Більше інформувати людей про умови служби строковиків. Показувати, як живуть солдати. Пояснювати, що нове покоління офіцерів зросло вже в інших реаліях,  без "дідівщини" і безглуздих дій старших офіцерів (типу фарбування трави та інших армійських дурниць).

Я планую особисто їздити по школах і сільрадах, влаштовувати збори, де демонструватимуть раціон харчування солдатів-строковиків. Навряд чи хтось повірить, що зараз обід – це два види супу на вибір, кілька гарнірів і три салати. Також будемо привозити сучасну форму, щоб люди відчули самі, наскільки вона комфортна. Але основне – надавати більше інформації, особливо це стосується батьків призовників. Розвіяти міфи, які існують не один рік, – складне завдання, отже, працювати доведеться ретельно й довго. І, може, за кілька років усе-таки вдасться підвищити престиж армії, щоб молоді люди не тікали від строкової служби.
У вас є, що нам розповісти?
Поділіться з нами, заповнивши форму!