Публікації

У КАБМІНІ ОБІЦЯЮТЬ ПРИБРАТИ ОКРЕМУ ПЛАТІЖКУ ЗА ДОСТАВКУ ГАЗУ, АЛЕ КОЛИ ЦЕ БУДЕ – НЕВІДОМО

У КАБМІНІ ОБІЦЯЮТЬ ПРИБРАТИ ОКРЕМУ ПЛАТІЖКУ ЗА ДОСТАВКУ ГАЗУ, АЛЕ КОЛИ ЦЕ БУДЕ – НЕВІДОМО

Історія з депутатом, який порадив пенсіонерці продати собаку, щоб заплатити за газ, вже обросла масою невеселих жартів. Як розповіла пенсіонерка, їй приходять рахунки на 3000 гривень, а субсидія мізерна. І такі випадки для українських сіл не рідкість.  Люди викручуються, як можуть – просять «відрізати» їх від газу, переходять на дрова чи вугілля, їдуть на зиму до дітей.  Саме з цим пов’язана поява додаткової платіжки за транспортування газу, яку абоненти тепер отримують навіть якщо не використовували блакитне паливо. Мовляв, аби споживач у будь-який момент міг відкрити конфорку й отримати газ, потрібно утримувати трубопровід, обслуговувати цілу мережу. Це нововведення викликало цілу хвилю обурення, після чого в Кабміні пообіцяли прибрати другу платіжку. Коли це може статися і що робити зараз? – ми спробували знайти відповіді на ці запитання. 

Третього лютого міністр енергетики та захисту навколишнього середовища Олексій Оржель в ефірі ICTV заявив, що окрему платіжку за доставку газу приберуть "аби не дратувати українців", однак вартість доставки газу як і раніше потрібно буде оплатити.

"Регулятор у нас незалежний, він повинен забезпечити баланс інтересів споживачів і галузі, але зараз опрацьовується, щоб не було окремих платіжок за транспортування й за споживання газу. Щоб це була окрема величина, яку треба сплатити, але не дві платіжки, щоб не дратувати українців", – сказав він.

За словами міністра, у новій платіжці буде "правильно" відображена вартість транспортування і споживання газу.

"Щоб український споживач у будь-який час доби міг відкрити й отримати газ, який перебуває під тиском, це коштує грошей. Є витрати, які є умовно постійними, їх весь час потрібно вкладати, навіть якщо ти не споживаєш", – додав міністр.

Але коли приберуть другу платіжку - невідомо. Тож поки що українцям приходитимуть дві квитанції: окремо – за спожитий газ і окремо – за його розподіл (доставку) споживачеві. При цьому тарифи за розподіл у кожному регіоні різні.

Ціна на газ дещо знизилася, а тариф на доставку зріс і ще збільшиться
Із січня тарифи на розподіл газу, які раніше закладалися в загальну платіжку, виросли на 46 %. Із 1 липня буде ще одне подорожчання – на 20%.

Як рахується платіж за доставку?
Тариф за розподіл газу визначається  залежно від споживання за попередній «газовий рік» (з 1 жовтня до 30 вересня). Обсяг спожитого газу множиться на тариф на розподіл і ділиться на 12 (число місяців у році). Отримана сума і є щомісячною платою за доставку газу, яка є індивідуальною для кожного споживача, тобто в різних споживачів – різні суми платежів за доставку газу.

Коли будуть приходити квитанції на оплату?
Платіжка за доставку газу буде приходити на місяць раніше платіжки за його споживання. Наприклад, у лютому прийде платіжка за спожитий газ у січні (без доставки) і платіжка за його доставку в лютому.

Як дешевше?
Квитанцію за доставку газу є сенс оплатити наперед, щоб не переплачувати за банківську комісію, яка в деяких випадках  дорівнює сумі самого платежу. Це актуально для тих, хто живе в глибинці, споживає невеликі обсяги газу й користується місцевим відділенням банку з високою комісією.

При вартості послуги розподілу газу, наприклад 15 грн у місяць, банківська комісія в місцевому відділенні за разовий платіж може скласти ті ж 15 грн (а при монопольному становищі – і дорожче). Тому має сенс послугу доставки газу оплатити відразу за кілька місяців.

Однак 1 липня 2020 р. тариф на розподіл подорожчає, тобто збільшиться і плата за місяць. Тож у квитанції за доставку газу, яка прийде в липні, буде інша сума. Тому краще або дочекатися рахунку від розподільчої компанії в липні, або заплатити аванс, а потім урахувати його в майбутню оплату. Це дозволить уникнути штрафної пені.

Платіж із мобільного
Платіж також можна зробити і з мобільного. Як саме – треба запитати у вашого оператора. Наразі таку послугу надає «Київстар». Можливо, така функція з’явиться і в інших операторів.

Лічильник не врятує
Оплата за доставку газу проводиться завжди, незалежно від того, споживається газ за фактом чи ні. Лічильник же фіксує тільки обсяг спожитого газу, тобто має відношення тільки до однієї з платіжок.

Тому тим, хто газ по факту не споживає, наприклад, виїхав на кілька місяців або років, є сенс оформити собі відключення послуги, тобто повністю відключитися від системи газорозподілу, щоб не отримувати рахунки за розподіл газу і щоб борг не накопичувався.

Терміни оплати
Оплату за споживання газу газопостачальні компанії рекомендують здійснювати протягом 5 днів після отримання рахунку. А оплата за розподіл газу має точні терміни погашення. Так, згідно з новими правилами, за послугу розподілу газу промисловим споживачам необхідно сплатити до 1-го числа наступного місяця (за лютий – до 1 березня). Стосовно населення, кінцевий термін оплати раніше – до 20 числа поточного місяця (за лютий – до 20 лютого).

За кожен день прострочення оплати після цього терміну продавець має право нарахувати штраф – компенсацію в сумі, що дорівнює тарифу за кожний прострочений день, тобто по факту, за кожен прострочений день доведеться сплатити подвійний тариф за день доставки. Наприклад, при несплаті рахунку за доставку газу у 200 грн за місяць  платіж з урахуванням компенсації може скласти вже 400 грн. Розподільна компанія має право нарахувати таку пеню, але може цього й не робити.

Субсидії та пільги

Субсидія й пільга за нову послугу з розподілу природного газу для українців буде врахована автоматично. Про це повідомила пресслужба Міністерства соціальної політики.

Зокрема, у відомстві повідомили, що при нарахуванні плати за січень і лютий 2020 року врахують усі субсидії та пільги. При цьому додатково звертатися до органів соцзахисту не потрібно.

Також у Мінсоцполітики пояснили, що Нацкомісія затвердила окремий тариф на послугу з розподілу природного газу лише в кінці грудня, тому знижку не встигли врахувати в січневих платіжках.
У вас є, що нам розповісти?
Поділіться з нами, заповнивши форму!