Публікації

УЧОРА КРУТИЙ ОБРИВ – ЗАВТРА УНІКАЛЬНИЙ ПЛЯЖ . ЯК НЕМОЖЛИВЕ СТАЄ МОЖЛИВИМ У КРИЖАНІВЦІ

УЧОРА КРУТИЙ ОБРИВ – ЗАВТРА УНІКАЛЬНИЙ ПЛЯЖ . ЯК НЕМОЖЛИВЕ СТАЄ МОЖЛИВИМ У КРИЖАНІВЦІ

Ще якихось 6 років тому в ідею спасіння Крижанівського берега вірила невеличка група ентузіастів. Берег рушився на очах. На фотографіях тих років видно, що від пляжу вже нічого не лишилося, а над морем височіє дикий обрив, із якого грудки землі періодично зривалися в море. Тому те, що сьогодні відбувається в Крижанівці, називають справжнім дивом,  те, що тоді було обривом, сьогодні перетворюється на унікальний пляж із набережною. 

“У червні 2012 року в нас відбувся розкол вулиці Приморської. Вулиця просто тріснула”, - пригадує голова Крижанівської сільради Наталія Крупиця. “Це було страшно. Люди перелякані. Боялися залишатися на ніч у будинках. До цього зсуви відбувалися мінімум раз на місяць. А  найбільший зсув відбувся 2011 року, коли буквально вирвало схил, і з цього розлому вилилася жижа такої консистенції, як манна каша, і метрів на 10 пішла в море. Тоді на рівні району збиралися архітектори, спеціалісти. Були різні пропозиції. Але ми розуміли: якщо самі себе не врятуємо, ніхто нас не врятує, просто не встигнуть”.

Тоді сільрада запропонувала зробити берегоукріплення власними силами. Це було нечувано. «Як? Село? За свої кошти? Неможливо!» – кричали скептики. Але команда Наталії Крупиці таки наважилася робити проект.

“Перший етап берегоукріплення ми зробили 2012 року. 12 липня почали, а наприкінці листопада закінчили. А вже 3 грудня відбувся такої сили шторм, якого не було 60 років. Наш тільки що побудований контрбанкет трохи постраждав, але схил вистояв. А вже 6 грудня було засідання технічної ради, і вчені з Будівельної академії перевірили схил і тоді нам сказали: «Якби ви не зробили контрбанкет, то вулиця просто сповзла б у море». Тобто ми  були за мить до трагедії”, - згадує Наталія Крупиця.

А далі в справу спасіння крижанівського берега втрутилася політика. Для того, щоб перемогти команду Наталії Крупиці на виборах, опоненти обрали саме тему берегоукріплення. У ЗМІ розповсюджувалися статті про те, що нібито саме крижанівська буна винна в тому, що в морі з´явилися водорості. І хоча вчені спростовували це, кампанія проти крижанівського берегоукріплення не вщухала. А поки відбувалася інформаційна атака, село втрачало дорогоцінний час. Ціни на роботи зростали, документи треба було переробляти.

Але на щастя, незважаючи на шалений тиск, Крижанівська сільрада не відступила від мрії відродити в селі пляж і навіть створити повноцінну набережну.

Тільки цього року нарешті роботи продовжилися, і вже сьогодні, дивлячись на берег Крижанівки, навіть не віриться, що зовсім недавно на цьому місці був крутий обрив. Щодня тут працює техніка, і вже вимальовуються риси майбутньої набережної.

«Роботи на березі йдуть за графіком. Приємно чути шум двигунів машин і екскаваторів, робота кипить», - ділиться емоціями  Наталія  Крупиця.

На сьогодні вже завершені дренажні роботи, відбувається уположення схилу. Морське дно засипається дрібною галькою з Біляївського кар'єру (вважається, що саме ця галька найбільше підходить для цього виду робіт). Паралельно насипається зверху крупнозернистий  Вознесенський пісок. Близько 20% цих робіт уже виконано. Надалі на всю цю конструкцію зверху вже буде насипатися фінальний шар піску, який буде утворювати безпосередньо пляж.

«Пляж ми створюємо унікальний. Це перший в історії України штучний морський пляж, створюваний в особливій пропорції з матеріалу трьох різних джерел - місцевого дрібного піску, відсіяного річкового гравію в суміші з дрібною галькою з Біляївського кар'єру, річкового кварцового крупнозернистого піску з Вознесенського кар'єру і річкового кварцового середньозернистого піску з Очаківського кар'єру», - стверджує геолог і фахівець із берегоукріплення Юрій Верба.

Варто зазначити, що на території майбутнього пляжу є виділена сільрадою соціально значуща зона - база-стоянка для маломірних суден. На цій ділянці планується зробити інфраструктуру, яка дозволить усім жителям Крижанівки займатися сучасними видами водних розваг - рибалка, дайвінг, водне оздоровлення.

«Лиманські Факти» бажають успіху у втіленні цього проекту. Крижанівське берегоукріплення – це яскравий приклад того, що нічого неможливого немає. Головне  - вірити і йти до поставленої мети.


Галерея
У вас є, що нам розповісти?
Поділіться з нами, заповнивши форму!