Публікації

ВІДЕОСПОСТЕРЕЖЕННЯ НА ВУЛИЦЯХ ТА НАЙДЕШЕВША ВОДА В РАЙОНІ - РЕВІЗОР У СТАРИХ ШОМПОЛАХ

ВІДЕОСПОСТЕРЕЖЕННЯ НА ВУЛИЦЯХ ТА НАЙДЕШЕВША ВОДА В РАЙОНІ - РЕВІЗОР У СТАРИХ ШОМПОЛАХ

Перевірка сіл і селищ Лиманського району триває. Наступна зупинка нашого ревізора – село під назвою Старі Шомполи, яке розташовується лише в 19 км від Доброслава. Однак більшість його жителів дуже рідко доїжджає до районного центру. Чим живуть місцеві та що незвичного можна побачити в селі – у нашому матеріалі.

Історія села Старі Шомполи, за словами голови місцевої сільради Олександра Стружака, нараховує більше років, ніж історія Одеси. Щодо походження назви дослідники сперечаються між двома варіантами. Перший – на цьому місці поміщик загубив золотий чи срібний шомпол від рушниці, другий варіант – шомполом називали одного з перших переселенців, який тримав отару овець чи кіз. До речі, першими на цій території оселилися біглі селяни з Центральної України, нащадки яких і досі там живуть. Зараз до Шомполівської сільської ради входять села Великі Ламзаки та Хутір Якова, а загалом тут проживає близько 1000 осіб. Для них намагаються створювати необхідну інфраструктуру. Наприклад, минулого року відкрили дитячий садочок (середню і старшу групи), розрахований на 45 дітей, однак поки що набрали  28.

Працює у Старих Шомполах і школа І-ІІ ступенів, у якій навчається 105 дітей. З початком нового навчального року заклад отримає автобус «Богдан», щоб діти з Хутора Якова та Великих Ламзан могли нормально їздити на навчання. Крім того, у напрямку Хутора Якова мають почати роботи з ремонту дороги. Зауважимо, що в самому селі дороги заасфальтовані.

Однією з них ми рушили до місцевого магазину. Його власниця Марія вже вісім років веде свій маленький, не вельми прибутковий бізнес, тому всім, хто до неї заходить, завжди рада. Буквально за 10 хвилин розмови ми вже дружньо вели бесіду про життя в Шомполах та дізналися, що місцевий очільник села особа дуже поважна. Виявилося, що він ініціював ремонт школи, пам"ятників, побудову дитячих майданчиків, установлення камер відеоспостереження та освітлення по всіх вулицях, оновлення водопровідних труб та введення в експлуатацію третьої водонапірної башти.

Зазначимо, що людей тут небагато – усі один одного знають, тому таких «чужинців», як ми, видно здалеку. Так, поки наша нова знайома розповідала нам про заслуги місцевого голови за вісім років перебування при владі, герой розповідей знайшов нас сам. Уже з його слів ми дізналися, що жителі Старих Шомполів сплачують найнижчу ціну в усьому Лиманському районі за кубометр води – 8,45 грн. Така вартість зумовлена щоквартальними дотаціями з бюджету сільради та району. «Вирішили, нехай у такий непростий період люди поживуть трохи при комунізмі, – посміявся Стружак. – Наступного року, коли буде об’єднання громади, ціна вже буде вища». За перспективним планом, який прийняла обладміністрація, Шомполи мають приєднатися до Доброслава. Крім них, у громаду увійдуть Кордон, Калинівка, Дмитрівка, Трояндове і Кремидівка, які живуть переважно за рахунок дотацій. Одна з причин бідності - нестача робочих місць.

Така ж проблема і в Шомполах: хтось працює у державних установах, хтось - у магазинах, яких тут аж два, хтось займається фермерством. Проте переважна більшість трудиться в Одесі на заводах чи будівництвах, куди добираються електричкою. За 2 км від села розташована залізнична гілка, до якої шомполівців підвозить маршрутка. «Наше село на плаву, тому що поряд залізниця», – зазначає сільський голова.

Тричі на тиждень їздить автобус до Доброслава, однак туди прямують по документи або до лікаря. До речі, фельдшер у Шомполах є місцевою гордістю. Тут жартують, що його практично виписали Новою поштою: раніше лікар працював у наркодиспансері десь поблизу Харкова та після певних подій вирішив змінити місце проживання.

Медика з вищою освітою, який робить усі види маніпуляцій і навіть легкі операції, бережуть як зіницю ока. Десь півтора року тому в лікаря  стався нещасний випадок –  він зламав шийку стегна. Громада зібрала грошей на  операцію, але після неї  в медика стався інфаркт,  чоловікові вставили три шунти. Відтак лікареві купили електротрицикл, на якому він їздить на роботу, а там пересувається на милицях. На одній нозі літньому чоловікові важко працювати, тому всі планові маніпуляції – з 8:00 до 13:00.  Після 13:00 до нього телефонують чи їдуть по консультації.

КУЛЬТУРНЕ ЖИТТЯ. Осередком культурного й цивільного життя є місцевий Будинок культури, у якому розташовані всі держустанови. Будівля старенька (ще 1974 року) і явно просить хоча б косметичного ремонту. Ліву частину фасаду прикрашає величезна мозаїка радянських часів, шматок від якої відвалився, оголивши скелет цеглин, потроху обсипається облицювання. За повноцінне функціонування сільської ради відповідають четверо людей, а за роботу місцевого Будинку культури – лише двоє. Однак під їхнім керівництвом – чотири групи танцювального колективу «Журавка», який існує вже 25 років.

Велике фоє на першому поверсі будівлі виконує багато функцій. З одного боку  виділили місце для дискотеки, з іншого – розташована дошка пошани, на якій фото учасників АТО. Ми помітили, що захисникам тут приділяють увагу: на будівлі школи є меморіальна дошка на честь загиблого воїна,  меморіал також установили навпроти Будинку культури поряд із пам’ятником воїнам Другої світової війни.

Крім того, на першому поверсі Будинку культури працює спортзал, а у двох кімнатах –тренажери: в одній для роботи зі штангою, в іншій – велотренажер та бігова доріжка. Проте через нестачу опалювання у приміщеннях завівся грибок, із яким намагаються боротися.

По сусідству облаштували відділення пошти. У цій же будівлі знаходиться сільська бібліотека, у якій є доступ до Інтернету, а віднедавна багато шомполівців отримали вихід до світової мережі у своїх домівках.

Подейкують, що побудова церкви була однією з передвиборчих обіцянок Стружака.  Наразі збирають пожертвування, аби запросити на роботу майстрів із Західної України, які обшиють купол.

Попри такий ентузіазм до роботи та помітну повагу з боку своїх підлеглих і односельців особистість Олександра Стружака неоднозначна. За повідомленням прокуратури, 3 січня 2019 року Стружака затримали «на гарячому», коли він ніби вимагав хабаря від представника підприємства. На час досудового розслідування держслужбовця відсторонили від виконання обов’язків, однак із 3 липня він знов обійняв посаду голови сільської ради, поки справа знаходиться в суді.

Старі Шомполи залишили по собі подвійний післясмак. З одного боку, люди їдуть із села, оскільки роботи небагато, а виживати на нинішню зарплату вкрай важко. Та, з іншого боку, порівняно із селами Лиманського району, які ми відвідали, у Старих Шомполах можна жити.


Галерея
У вас є, що нам розповісти?
Поділіться з нами, заповнивши форму!