Публікації

ВИПРОБУВАННЯ СТИХІЄЮ: ЯК ОТГ СКЛАЛИ ПЕРШИЙ ІСПИТ

ВИПРОБУВАННЯ СТИХІЄЮ: ЯК ОТГ СКЛАЛИ ПЕРШИЙ ІСПИТ

Січень 2021 року вирішив яскраво запам’ятатися жителям Одещини. Сильні пориви вітру, снігопад, замети та десятки аварій обеззброїли жителів сіл та селищ на кілька діб. Люди залишилися без світла, тепла та навіть води. Як справлялися з цією негодою комунальні підприємства нових об’єднаних територіальних громад, дізнавалися «Лиманські факти».

Красносільська ОТГ. Трагедія в Нових Шомполах 

Через стихію сталася трагедія в Нових Шомполах. Карета швидкої допомоги не змогла вчасно доїхати до 24-річної жінки, у якої почалися передчасні пологи, і врятувати новонародженого. Рятувальники поїхали туди з Доброслава через Кремидівку, щоб забезпечити можливість проїзду швидкої. У цьому напрямку дороги були почищені, проте через сильний снігопад утворилися перемети. Тому до породіллі медики «швидкої» прибули пізно і констатували смерть дитини.

Карета швидкої допомоги не поїхала в Нові Шомполи з боку Красносілки, тому що на Кубанку й Павлинку дороги були завалені снігом.

Хоча керівництво громади й заявляло, що в першу чергу прибирали важливі сполучні дороги, у реальності ж – інша картина. На ґрунтовій дорозі з Переможного до Кремидівки застряг шкільний автобус з дітьми. Він не встиг від'їхати далеко від села, коли потрапив у замет, із якого не зміг виїхати. Водій обдзвонив батьків і попросив прийти з лопатами на допомогу.

«Коли ми зрозуміли, що самостійно автобус не витягнемо, викликали трактор. Батьки забрали дітей додому, добре, що не так далеко від села встигли від'їхати. До речі, далі дорога ще гірша, водій просто побоявся по ній везти дітей», – розповідає житель Переможного Олексій Леонтьєв.

У цілому, місцеві жителі кажуть, що в Красносільській громаді місцеве комунальне підприємство «Перспектива» не змогло впоратися із проблемами, що виникли через сильний снігопад та ожеледицю, які фактично заблокували людей у селах, залишивши без світла, води та тепла.

У штаті цього підприємства лише 6 працівників та 2 одиниці техніки, а цього фізично недостатньо, аби прочистити сотні кілометрів доріг у 14 селах громади. Водночас керівництво ОТГ зазначило, що утримувати більший штат за кошти громади – недоцільно. І це коли цьогорічний бюджет громади становить 137 млн грн. Тож основний тягар у боротьбі з наслідками снігопаду ліг на плечі місцевих підприємців та жителів громади, яким довелося розчищали вулиці від снігу власноруч.

Приміром, У Павлинці, наприклад,  чищенням доріг займався місцевий фермер Сергій Хоронжук, який силами свого підприємства «Агросоюз» цілодобово проводив снігоприбиральні роботи. При цьому в селі не було світла до 30 січня.

Дорогу до Кубанки на другий день снігопаду взагалі перекрили й повісили почепили обмежувальну стрічку, бо проїхати було неможливо. Через негоду жителі села чотири дні сиділи без світла та води.

Доброславська ОТГ

Керівництво Доброславської громади теж вислуховувало багато нарікань у ці дні. Якщо в самому Доброславі комунальники постаралися на славу (головні дороги були розчищені, опалі гілки прибрані, стежки посипані спеціальною сумішшю), то дальні села чекали на допомогу й відновлення електропостачання по декілька днів. Через це місцеві онлайн-спільноти заполонили негативні коментарі жителів, які не задоволені оперативністю роботи комунальників та старост у селах.

«Звернення до старости Трояндівського старостинського округу Доброславської селищної ради.
1 лютого розпочалися заняття у школі. Дякую всім, хто допомагав впоратися з наслідками негоди та розчищав дороги. Однак доріжки, якими діти ходять до школи, заблоковано снігом, а на дорозі утворилися озера, які обійти – ніяк. Розчищення доріжок – це питання місцевого самоврядування, яке також входить до першочергових завдань. Прошу вас посприяти розв’язанню цього питання»,  – звернулася до адміністрації Олена Полюга з Трояндового.

Думки жителів стосовно роботи комунальників розділилися: одних усе влаштовує, а інші категорично не згодні з результатом роботи.

«З приводу цього голова ОТГ – молодець. Багато доріг розчистили та посипали, звичайно, декілька вулиць лишилися нерозчищеними, але то було не катастрофічно. Щодо ситуації в інших селах, які належать до ОТГ, не можу точно сказати», – ділиться жителька Доброслава Ольга.

«Пани пішки не ходять! Тротуарна доріжка по вул. Грубніка,  яка  веде до Лиманської районної лікарні та поліклініки, закидана  снігом. Люди вимушені йти  по проїжджій частині дороги», – скаржиться місцева жителька Валентина.

Перший заступник голови Доброславської ОТГ Валерій Калюжний пояснив, із чим пов’язані такі недопрацювання КП «Доброслав»: «На території Доброславської селищної ради за прибирання відповідає КП «Доброслав», де 23 співробітники. Крім того, у нас є служба благоустрою, яка складається з 35 осіб. Вони також прибирали тротуарні доріжки, стежки до будинків, садків, школи. Річ у тім, що КП «Доброслав» має лише 1 екскаватор та 2 вантажних автомобілі, які посипають спеціальною сумішшю дороги. Тому для розчищення доріг, які знаходяться між населеними пунктами, ми залучали фермерські підприємства. Однак і цього було мало. Найважчою ділянкою для розчищення виявилася дорога до села Шевченкове-Кут. Там ми чотири дні пробивали дорогу всіма можливими способами».

Виходить, що потужностей місцевого комунального підприємства також недостатньо для оперативної та якісної роботи під час непогоди. Утім, невдовзі Доброславській ОТГ мають передати на баланс КП Лиманської районної ради, у якому достатньо техніки для будь-яких робіт, що теоретично дасть можливість покращити ситуацію.

Фонтанська ОТГ

У Фонтанській громаді боротьба з наслідками стихії була більш успішною, але в місцевому КП самі кажуть про недоліки. За словами директорки КП «Надія» Світлани Константинової, у день, коли почався сильний снігопад, працівники підприємства були на роботі із самого світанку.

«Працювали і люди, і техніка 20 годин на добу. Ця стихія нам показала всі недоліки в роботі, ми зробили висновки, що 10 одиниць техніки на все ОТГ – це мало, тому залучали допомогу. Ми намагалися розчистити всі важливі дороги оперативно і паралельно витягували автобуси та машини, що застрягли. У Дофінівці та Вапнярці поки КП ще немає, але їхній староста впорався самотужки, організовувавши техніку для прибирання снігу. У селах Світле й Олександрівка люди були щасливі, фотографували почищені дороги та дякували», – коментує ситуацію директорка комунального підприємства.

«В Олександрівці працював трактор, і не тільки. Посипали доріжки та дороги піском. Я була шокована, незвично якось. Спасибі величезне всій команді, правда! Видно на ділі, що за нас не забули», – ділиться місцева жителька Ірольда.

«У Фонтанці кілька разів за час негоди проходилася машина, яка розчищає сніг. Нам головну дорогу розчистили. У цьому плані претензій немає», – розповідає жителька Фонтанки Вікторія.

Снігові замети та ожеледь стали справжнім випробуванням для комунальників усього регіону. Майже тиждень комунальні підприємства усували наслідки непогоди: обірвані лінії електропередач, повалені дерева, величезні замети. Це свідчить про те, що комунальним підприємствам доведеться ще багато разів удосконалювати  механізм роботи, адже нове наведення порядку на великих територіях новоутворених громад – це виклик для влади й місцевих КП.


Галерея
У вас є, що нам розповісти?
Поділіться з нами, заповнивши форму!